Tieteen jälkeen. Joillakin

Anonyymi-ap

Skeptismi voi tarttua ihmiseen niin voimakkaasti, että hänestä tulee lähes täysin epäluuloinen kaikkea kohtaan, mikä ylittää hänen oman ymmärryksensä tai kokemuksensa.

Tällaisessa tapauksessa puhutaan joskus radikaalista skeptismistä, jossa ihminen hylkää kaikki väitteet, joita ei voi itse todistaa tai järjellisesti käsittää. Tämä voi johtaa:

Uskontojen ja merkitysten köyhtymiseen.
Ihminen voi kokea elämän merkityksettömäksi.
Koska hän ei enää kykene uskomaan mihinkään suurempaan, kuten arvoihin, hengellisyyteen, rakkauteen tai ihmisen hyvyyteen ilman todisteita.


Js luottamuksen menetykseen. Skeptikko voi kyseenalaistaa muiden motiivit, yhteiskunnan instituutiot tai jopa omat havaintonsa jatkuvasti, mikä voi aiheuttaa ahdistusta tai eristäytymistä.

Voi myös johtaa tieteen väärinkäyttöön

Äärimmäinen skeptikko voi tukeutua vain "kovaan" tieteeseen, mutta samalla unohtaa, että myös tieteellinen tieto on rajallista ja usein muuttuvaa.
Myös...


Henkisen kasvun pysähtymiseen. Jos ihminen ei enää ole avoin uusille kokemuksille, intuitiolle tai asioille, joita ei voi mitata, hänen sisäinen kehityksensä voi hidastua tai pysähtyä.



Mutta skeptismi ei ole aina pahasta.

Terve skeptismi suojaa ihmistä harhaluuloilta, huijauksilta ja sokealta uskolta. Ongelmia syntyy vasta, kun skeptismi muuttuu dogmaattiseksi, eli kun ihminen alkaa "uskoa epäuskoon" yhtä fanaattisesti kuin joku toinen voi uskoa Jumalaan tai salaliittoon.

Joskus voimakas skeptismi on puolustusmekanismi: ihminen voi suojella itseään pettymyksiltä tai epävarmuudelta kieltäytymällä uskomasta mihinkään, mitä ei voi hallita tai ymmärtää.

Silloin voi olla hyödyllistä pysähtyä ja kysyä:
"Suojeleeko tämä skeptisyys minua, vai estääkö se minua elämästä täysillä?"

Tiede ei ole kaikki kaikessa. Ja.
Harhaluuloisuus liittyy mm. Skitsofreniaan.

Tätäkin sairautta.
Liitetetään rennolla kouralla uskoviin.
Uusateismi. Hyökkäys. Tarpeeton.

10

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maailmankuva on niin henk. koht. monille, että sen kyseenalaistaminen saa henkilön suorastaan raivoihinsa, rakkautta maailmankuvaansa kohtaan loukataan verisesti!

      Ei osata keskustella kiihkottomasti, tunteet tulevat heti pintaan.

    • Anonyymi

      Rakkauteen ei tarvitse uskoa, dorka. Se koetaan, jos sitä on ja nämä kokemukset ovat tosia. Sitä joko rakastaa tai ei rakasta.

      • Anonyymi

        kennokonna rakastaa toista kennokonnaa 🤔 se kertoo paljon rakkaudesta 🤣 se on sokea , tai evoluution muokkaama


    • Anonyymi

      Tieteellinen tieto on harvoin virheellistä. Se on täydentyvää. Aiemmin ei oltu väärässä, mutta uudemmat tutkimukset tuloksineen tarkentavat tietoa.

    • Anonyymi

      Epäuskoon ei uskota. Ihminen joko uskoo teistiseen jumaluuteen tai ei usko. Ateisti ei usko. Ateisti ei usko epäuskoon. Ateisti ei usko mihinkään jumalaan.

      • Anonyymi

        Uskovaiset väittävät joskus, että ateistit eivät uskoisi mihinkään. Se on kuitenkin täysin väärä käsitys ja ilmeisesti tahallista väärin ymmärtämistä.

        Ateistit uskovat moniinkin asioihin. Ateistit uskovat, että ihmisiä on olemassa, maapallo on olemassa, aurinko on olemassa, tunteita on olemassa, rakkautta on olemassa, tietoisuus on olemassa. (Jotkin uskovaiset väittävät esimerkiksi, että tietoisuus olisi ateisteille jokin ongelma. Luulevatko ehkä, että uskonto jotenkin selittäisi tietoisuutta sen paremmin?)


    • "Tällaisessa tapauksessa puhutaan joskus radikaalista skeptismistä, jossa ihminen hylkää kaikki väitteet, joita ei voi itse todistaa tai järjellisesti käsittää."

      Skeptisismi on ihan normaalia rationaalisen päättelyn työkalujen käyttöä - Occamin partaveistä, Hitchensin partaveistä ja onus probandia. Niiden mukaan todistamisvelvollisuus on väitteen esittäjällä ja todistamaton väite voidaan ohittaa ilman todisteita. Tämä avaajan väite "ei voi itse todistaa tai ei itse ymmärrä" on kyllä enemmänkin denialismin määritelmä ja liittyy teismiin. Siihen liittyy läheisesti herkkäuskoisuus ja alttius salaliittoteorioihin uskomiseen. Jumalmyytit, paranormaalit ilmiöt, salaliitot ja humpuuki ovat helppoja vastauksia herkkäuskoiselle ja yksinkertaiselle teistille monimutkaisessa maailmassa.

    • Anonyymi

      Intiaanit (jotkut) sanovat, että sellainen, joka ei osaa epäillä mitään, on outo.

      UGH, olen puhunut..

    • Anonyymi

      intuitio ? se on uskovaisen silmässä 🤣 eräs venäläinen uskova väitti minun olevan ennustaja 🤣🤣🤣

      • Anonyymi

        uskovaiset näkevät asioita joilla ei ole oikeasti yhteyttä 🤔


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      223
      14834
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      20
      2206
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1242
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1230
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      25
      1118
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      78
      808
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      713
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe