Lasten ja nuorten hukkumiset järkyttävät Suomea - Nyt jyrähtää sisäministeri
Anonyymi-ap
2025-07-29 05:45:42
Kulttuurisia eroja?
Suomen uimaopetus- ja hengenpelastusliiton toiminnanjohtaja Kristiina Heinonen on sanonut Iltalehdelle, että maahanmuuttajien uimataito vaikuttaa selvitysten perusteella olevan monesti heikompaa kuin muulla väestöllä.
Sisäministeri Rantanen ei näe kulttuurieroja uimataidon taustalla. Sen sijaan hän korostaisi kotoutumiskoulutuksissa sitä, että lasten uimataidosta huolehtiminen on vanhempien vastuulla.
Lue myös
Kulttuurierot näkyvät vaarallisesti uimarannoilla – ”Riskejä ei osata arvioida”
– Jos ajatellaan, että me käytetään satoja miljoonia kotoutumiskoulutukseen, niiden sisällöissä täytyy kyllä ihan tällaiset perusasiat tuottaa esiin.
Rantasen mukaan myös maahanmuuttajavanhempien intressissä pitää olla se, että heidän lapsensa selviää hengissä uimarannalta.
PS. Minja Koskela vastaa Rantaselle?
satoja miljoonia kotoutumiskoulutukseen-uimataito?
6
176
Vastaukset
- Anonyymi
jjjkkj
- Anonyymi
" PS. Minja Koskela vastaa Rantaselle?"
Vasemmistoliiton Minja Koskela vastaa, että maan istuvalla porvarihallituksella on aina vastuu kaikista kansalaisista. Hallituksen vastuulla on, ettei kukaan Suomen alueella oleva ihminen huku uimareissuilla.- Anonyymi
Yhteiskunta
Maahanmuutto
Hyvä aloittaa uimaopetus jo lähtömaassa?
Anonyymi-ap
2025-07-31 17:00:03
https://www.sss.fi/2025/07/osa-maahanmuuttajataustaisista-tytoista-ui-poikia-huonommin-jarjestojen-mukaan-erilliset-naisten-uimavuorot-voisivat-auttaa/
hih
onse outo homma tämä Mannan muutto
- Anonyymi
iiii
- Anonyymi
Satoja miljoonia??? Niin hukkaan heitettyä rahaa kuin vain voi olla. Heti karsittava ja laitettava johonkin hyödylliseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2064975
- 373372
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352898Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412773- 252428
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682257Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192138Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311810Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.821425