Ratkaisu palestiinalaisongelmaan

Anonyymi-ap

Minä olen sitä mieltä, että Lähi-idän ongelma ratkeaisi samalla tavalla kuin Ahvenanmaan tilanne aikanaan, joka myös on YK:n päätös. Ahvenanmaa myös vastusti tätä suunnitelmaa, mutta YK pani sen pakolla voimaan. Samoin palestiinalaisten kohdalla pitäisi käyttää voimaa, sillä eivät he vapaaehtoisesti luovu haaveistaan Israelin valtion tuhosta.

Palestiinn pääministerin puhe YK:sa, jossa hän vaatii Hamasia luopumaan aseistaan ja antautumaan, EI OLE REALISTINEN ratkaisu.
Hehän ovat taistelleet toisiaan vastaan jo vuosikymmeniä.
Kummallakaan ei ole enemmistön kannatusta palestiinalaisten keskuudessa.

Länsiranta , sen A ja B alueet ja Gaza olisivat AUTONOMISIA ALUEITA mutta kuuluisivat Israeliin ja Israel vastaisi niiden ulkoisesta turvallisuudesta. Ne olisivat demilitarisoituja.
Niillä olisi om parlamentti, oma budjetti, omat vaalit, ja johon voisivat saada avustusta muilta mailta ja omat poliisivoimat.
Israel ei sekaantuisi niiden sisäisiin asioihin.

C-vyöhyke, jossa siirtokunnat sijaitsevat, liitettäisiin Israeliin.
Ihmiset saisivat itse valita, minkä maan kansalaisia he haluavat olla.

10

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei taida kelvata Israelvihaan kiihoitettuja "rauhanaktivisteja". Kyllä Israelia pitää jotenkin rankaista.

    • Anonyymi

      Atte Kalevan ehdotus on viisas ja itse asiassa ainut toimiva ratkaisu voisi tuo olla mutta palestiinalaiset eivät tätä hyväksy koska edelleen ongelmana on että tällöin juutalaiset saisivat elää ja Israel olla olemassa.

    • Anonyymi

      Rauhaa eivät ihmiset voi saada aikaan sodassa joka on Jumalan sanan ja kirjoitusten täyttämiseksi aloitettu. Lukekaa esim. Qumranin kirjaston Jesajan pesher.

      Väitetään että Imaami Mahdi tuo rauhan näihin antikristillisiin sotiin. Se edellyttää että Isa kykenee tuhoamaan antikristuksen. Intian kirjoitusten mukaan ei kykene vaan ainoastaan Rama kykenee.

      Profeetta Aamos puhuukin ikuisesta sodasta köyhien ja rikkaiden välillä.

      • Anonyymi

        Siksikö muslimit yrittävät tappaa juutalaisia, koska Mahdi ei tule, ennenkuin viimeinenkin juutalainen on tapettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siksikö muslimit yrittävät tappaa juutalaisia, koska Mahdi ei tule, ennenkuin viimeinenkin juutalainen on tapettu.

        Outoa, että kenelläkään ei tunnu olevan ratkaisua Israel-Gaza-ongelmaan. Kaikki käyvät vain Israelin kimppuun ja YK vaati sitä lähtemään pois alueelta, ikäänkuin se rauhoittaisi tilanteen.
        Muslimit osaavat tapella myös keskenään, kuten tilanteet Syyrissa, Jemenissä, Sudanissa, Somaliassa, Irakissa ja Turkissa osoittavat.

        Minne juutalaiset menisivät?

        Tuskin heitä ainakaan Suomeen otetaan.


      • Anonyymi

        Lääkkeet ottamatta!💊💊💉💊


    • Ahvenanmaa saattaisi tosiaan olla ratkaisu pulmaan. Annetaan se palestiinalaisille.

      • Anonyymi

        Kuvitteleekohan joku, että muslimit luopuisivat periaatteistaan, jos saisivat oman valtion?
        Toiveajattelua.

        Kun arabilegioonat valloittivat ItäJerusalemin v 1948, niin ensi töikseen he tuhosivat yli 40 synagoogaa. Mm maailmankuulun Hurva-synagoogan. Juutalaiset eivät tuhonneet AINUTTAKAAN moskeijaa.
        Vuosien 1948-67 välillä ei kukaan juutalainen tai kristitty saanut mennä Temppelivuorelle.
        Se toistuisi taas, jos muslimit valloittaisivat ItäJerusalemin.

        Tätäkö läntinen, kristitty maailma haluaa.
        Juutalaiset kunnioittavat uskonnollisia paikkoja mutta muslimit eivät.


    • Anonyymi

      Ei kukaan ole koskaan yrittänyt tappaa ahvenamaalaisia nälkään. Ei ole vertailukelpoinen tilanne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe