Tiedoksi kaikille yli koko Suomen keskustaenemmistöisen maankamaran

Aluksi kerron, että olen vain sanansaattaja, älkää minua huitoko.

Nyt se on viimein tapahtunut, littumaan lopullinen seisahtuminen. Pankkopaitulin toimittamat akselin liukulaakerit lentelivät pitkin Nauvon kauniita rantasaunamaisemia missä ne joutuivat villikamelien tallomiksi. Me Pastafarit toki pelastumme, muista en tiedä enkä välitäkään tietää.

Lentävä Spagettihirviö (Flying Spaghetti Monster) siis tulee ja hakee omansa. Voi teitä raskautettuja jotka jäätte tänne. Hirmuinen Rölli ei pelasta ketään, hän on harhauttaja, harhaanjohtajan viekas toveri. Littumaa, se on vain yksi niistä taivaallisista frisbeegolfkiekoista, joilla jumalat pelaavat keskenänsä sillä luppoajalla mitä luomistouhuiltaan jää.

Nyt on siis myöhäistä liittyä, vain me uskollisimmat pastafarit pääsemme ikuisiin spagettikekkereihin, missä suolaa ja ketsuppia ei säästellä.

https://www.facebook.com/groups/954823267928418

6

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keskustalaisessa kansantarussa 1400 luvun Pohjanmaalta (etelä) kyseessä oli grillimakkarahirviö ja alkulesta joka jahtasi lapsia metsissä, pihamailla ja puutarhoissa. alkulestan nimen kuiskaamistakin vältettiin viimeiseen asti, ei ollut niin rohkeaa kepulia joka olisi kello 18.00 (lypsynajanlaskua) olisi uskaltanut ääneen sanoa "väyrynen". Olet hyvä antropologia ja suunnaton kunnioitus sinun muinaissuomalaisuuden vai pitäisikö sanoa vanhoilliskepulestalaisuuden tuntemukseen. Olet tämän päivän Lönnroth ja Suomen kasvitieteen Elias Tillandzia.

      Muille lukijoille tiedoksi ja opiksi:
      Suomen kasvitieteen isänä pidetään Elias Tillandzia (1640-1693). Hän oli lääketieteen professori ja julkaisi ensimmäisen suomalaisen kasvikirjan, Catalogus Plantarum. Tillandzia pidetään myös Suomen kasviopin isänä, ja hän oli ainoa akateemisen koulutuksen saanut lääkäri Turussa tuohon aikaan, kertoo Turun Sanoma.

      • Anonyymi
        Kuituhamppu kirjoitti:

        Aivan, aivan

        https://www.doria.fi/bitstream/handle/10024/33195/Catalogus_plantarum_A.pdf?sequence=1&isAllowed=y

        Mukavaa kesän tähän asti lämpöisintä päivää :) Juokaa paljon ettei tule taas lämpöhourailtua liiaksi.

        https://scontent.fqlf1-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/489959508_9454009554713851_9193129323597459552_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=aa7b47&_nc_ohc=gvCDZydOLZgQ7kNvwH7edRa&_nc_oc=AdlqJm5riolTLkTKRd69lovTGL5mr5iBuxXy7RY9S-qBTrbvhLYnfdEoDRAH429S3f3ucDfqdVgETWTD5qYHXO5D&_nc_zt=23&_nc_ht=scontent.fqlf1-2.fna&_nc_gid=Jt0XMR5dLVVKbpUe6MpBxA&oh=00_AfQ7vAPnvbnWNl-xZlpPiQT0CEz8yaElzBJYbMWy2XyBig&oe=6890D642

        Kiitoksia ja vettä tulee nauttia kohtuudella, ei kerralla keuhkoja täyteen. Nykylääketieteen mukaan Väyrynen ja Ossi ovat tasalämpöisiä, koska hourivat myös talvella, vaikka olisi kova pakkanen ja sama hourailu jatkuu yli 30 asteen helteessä. Tosin Väyrysen silmät viittaa vahvasti kameleontin perintään tai jopa leguaaniin. Ossi taas Invertebrata sukuisiin, onhan heidän ylivertainen ex-puheenjohtaja Tursu ja suurin selkärangaton on tursas eli ei voi olla sattumaa vaan littumaan aitoa folklorea.


      • Anonyymi

        Suomessa käytetään aika vähän rohdoksia lääkkeinä verrattuna Keski-Eurooppaan.
        Siis puhun nyt sellaisista rohdoskasveista joiden teho on osoitettu en mistään homeopatiapuoskaroinnista.
        Ekstraktoimalla näiden pitoisuus saadaan kuitenkin vakioitua.
        Homma on vain kallista ja raaka-aineen pitoisuusvaihtelut suuria verrattuna synteettisiin lääkeaineisiin.
        Myös toksikologinen arviointi on varsin puutteellista.
        Rohdoksilla voi overdosella saada maksavaurion.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomessa käytetään aika vähän rohdoksia lääkkeinä verrattuna Keski-Eurooppaan.
        Siis puhun nyt sellaisista rohdoskasveista joiden teho on osoitettu en mistään homeopatiapuoskaroinnista.
        Ekstraktoimalla näiden pitoisuus saadaan kuitenkin vakioitua.
        Homma on vain kallista ja raaka-aineen pitoisuusvaihtelut suuria verrattuna synteettisiin lääkeaineisiin.
        Myös toksikologinen arviointi on varsin puutteellista.
        Rohdoksilla voi overdosella saada maksavaurion.

        Myös moni lestakepua lähellä oleva killittää litratolkulla hopeavettä. VKK puolue kannattaa vaihtoehtoisia yrttejä ja pellavarehua.


    • Anonyymi00005

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1507
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      59
      1441
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1038
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      841
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      814
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      85
      596
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      587
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe