Kuinka moni valtionlaitos ja kunnan laitos on unohtanut tuulettimet päälle myös siksi ajaksi kun niitä ei tarvita?
Tuuletin vie sähköä, kuluttaa osia ja ääni ärsyttää ympäristön ihmisiä ja eläimiä kaukana laitoksen alueen ja aidan ulkopuolella.
Jos tuulettimen käytölle on joku argumentti, se on liian heikko. Muissa maissa, ainakin Espanjassa on lailla määrätty milloin ilmastointia ja ehkä myös talon tuuletinta saa käyttää julkisissa tiloissa ja se tarkoittaa että ei voi vaatia täsmälleen oikeaa lämpötilaa sisälle. Joskus on pakko sietää muutama ylimääräinen lämpöaste.
Olisi edes 10% tai 20% teho käytössä.
Jos pitää muutamaa ikkunaa auki hyttysverkon kautta, sekin tuulettaa.
Ehkä jossain pitäisi olla kalteri-hyttysverkko jos halutaan pitää varkaat ja ötökät poissa. Kulmassa tuleva sade voi valua tietynlaista hyttysverkkoa pitkin ulos.
Jos talon sisällä ja ulkona on sama lämpötila (tietyissä c rajoissa ) silloin ei tarvita ilmastointia.
Talon sähköinen ilmanvaihto voi toimia vain talon käytön aikana ja tuntia ennen, ehkä ajastimella karkeasti arvattuna. Ainakaan ei keskellä yötä.
Koulu tuhlaa energiaa ja verorahoja tuulettimen pyörittämiseen kesälomalla ja yöllä
15
186
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä tarkoitat tuulettimilla??? Työpöydlläkö olevia siirrettävä mallisi. Kaikissa kiinteistöissä Suomessa on ilmanvaihto joka toimii jatkuvasti, päivällä täysillä ja yöllä puolikkailla. Ei niitä pysäytellä noin vain, koska homeongelmat tulee osaamattomasta ilmanvaihdon käytöstä. Joskus on lisävarusteena ilmastointi jäähdytyksineen. Se on yleensä käytössä ns. kesäaikana työpäivinä. Sinun kannattaa kysyä paikalliselta ilmanvaihtoalan ammattilaiselta näistä asioista jottei vahinkoja enempää tulisi. Jos kyseessä on kunnan kohteet niin siellä osaamista löytyy.Niitä "tuulettimia" varoisin käyttämästä ilman kunnon käytönopstusta.
- Anonyymi
Vihreä kun on niin saattoi tarkoittaa tuulettimilla ehkä "tuulettimia" kun tekstikin oli mennyt ihmeelliseksi. Toivotaan ettei tullut pahasti tuulettimeen!
- Anonyymi
ulkoa ei näe onko päällä jäähdytys vai pelkkä ilmanvaihto joten se jää arvoitukseksi
Jos ilmanvaihdossa on vain 2 asetusta: 100% teho ja 50% teho, se on pähkähullua ja tyhmää tuhlausta. Pitäisi olla ainakin 20%, 10% ja 5% tehot.
Plus ajastimet jotka toimii seinäkellolla.
Ehkä etäohjaus.
- Anonyymi
Vaikka taloissa ei olisi ristin sielua viikkoihin, ilmaa on hyvä talon turvallisuuden vuoksi kohtuullisesti vaihtaa. Ts. ilmastointi tai ainakin ilmanvaihto on syytä jättää toimintaan. Ilmastointi ja pelkkä ilmanvaihto ovat kaksi eri asiaa mutta aloittaja selvittäköön sen eron ihan itse, oppiihan siinä samalla vähän uutta...
- Anonyymi
milloin edes autiotalot kehittää myrkkykaasua edes vuodessa?!
talot ei ole pulloja, avaruusaluksia eikä sukellusveneitä
ikkunaa raolleen jos niin pelottaa
- Anonyymi
Aloittaja kertoi kaiken vihreiden asiantuntijatasosta. Ei alkeellisintakaan tietoa aiheesta. Mutta jos on kunnan kiinteistö, niin kunnilla Suomessa on aina kiinteistöpäällikkö, ainakin osa-aikainen tai ulkoistettu toimija. He kyllä huolehtivat siitä ettei ilmanvaihtoon tehdä typeriä virityksiä. Ainut sähköinen aikakello ohjausjärjestelmässä on se joka ohjaa täydet / puolikkaat kierrokset käyttöön, eikä mitään muuta. Ne tuulettimet pöydillä ovat työpisteiden käyttäjien lähinnä hellejaksoja varten siihen tuomia.
- Anonyymi
Miten maailmassa pystyi olemaan taloja ja linnoja ennen kuin sähköpropellit keksittiin?!
Mikä ihmeen tuuletushimo joillain on ja vielä tyhjille taloille keskellä yötä?! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten maailmassa pystyi olemaan taloja ja linnoja ennen kuin sähköpropellit keksittiin?!
Mikä ihmeen tuuletushimo joillain on ja vielä tyhjille taloille keskellä yötä?!Onko tietämys aiheesta noin olematonta??? Etkö ole kuullut painovoimasta? Monessa vanhassa kohteessa on vieläkin käytössä painovoimainen ilmanvaihto, mutta älkää nyt sekoittako tähän ilmastointia jälleen. Painovoimaisen ilmanvaihdon maallikko näkee hormien kyljessä olevasta "räppänästä" tai hormissa olevasta verkkosäleiköstä. Ottakaa nyt siellä kohteessa avuksi ilmanvaihdon ammattilainen, niin hän kyllä kädestä pitäen opastaa aiheen parissa ettei vaan tulisi vahinkoa kiinteistön rakenteisiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten maailmassa pystyi olemaan taloja ja linnoja ennen kuin sähköpropellit keksittiin?!
Mikä ihmeen tuuletushimo joillain on ja vielä tyhjille taloille keskellä yötä?!Homehtuu ne vanhat hirsitalotkin jos ei ole ilmanvaihtoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Homehtuu ne vanhat hirsitalotkin jos ei ole ilmanvaihtoa.
Aivan, ja siksi niiden painovoimainen ilmanvaihto toimii hyvin. Kyllä ennen osattiin rakentaa.Yli 100 vuotta vanhat hirsitalo ehjiä jos kattokin on ehjä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Homehtuu ne vanhat hirsitalotkin jos ei ole ilmanvaihtoa.
Miten helteellä tulee kosteutta typötyhjään taloon parissa päivässä!?
Jos edellinen tuuletus oli pienemmässä ilmankosteudessa sään puolesta, sisällä on jopa pienempi kosteus kuin ulkona tai jos ilmanvaihto olisi koko ajan päällä.
Sitäpaitsi sillä ei ole mitään väliä onko ilman suhteellinen kosteus 20% vai 40% koska home ei sitä kuitenkaan voi käyttää. Elämälle ei riitä kaasumainen vesi.
Vaikka olisi 1% suurempi riski homeesta, se ei oikeuta loputonta energian tuhlausta ja naapurien & ohikulkijoiden häirintää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko tietämys aiheesta noin olematonta??? Etkö ole kuullut painovoimasta? Monessa vanhassa kohteessa on vieläkin käytössä painovoimainen ilmanvaihto, mutta älkää nyt sekoittako tähän ilmastointia jälleen. Painovoimaisen ilmanvaihdon maallikko näkee hormien kyljessä olevasta "räppänästä" tai hormissa olevasta verkkosäleiköstä. Ottakaa nyt siellä kohteessa avuksi ilmanvaihdon ammattilainen, niin hän kyllä kädestä pitäen opastaa aiheen parissa ettei vaan tulisi vahinkoa kiinteistön rakenteisiin.
Ei viherpiiperöillä ole mitään kokemusta normaalista elämästä ja järjestelmien nykyaikaisesta käytöstä terveysvaatimukset huomioiden. Nytkin ketjussa useahenkilö kertoo turvallisuusvaatimusten määräykset ja ohjeet mitä kiinteistöissä Suomessa tulee noudattaa, mutta heti joku taas kysyy miksi se "tuuletin" oli jälleen päällä !!!! Olisi oikeastaan kuntien tehtävä opastaa näitä käytännön elämästä vieraantuneita arjen asioissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei viherpiiperöillä ole mitään kokemusta normaalista elämästä ja järjestelmien nykyaikaisesta käytöstä terveysvaatimukset huomioiden. Nytkin ketjussa useahenkilö kertoo turvallisuusvaatimusten määräykset ja ohjeet mitä kiinteistöissä Suomessa tulee noudattaa, mutta heti joku taas kysyy miksi se "tuuletin" oli jälleen päällä !!!! Olisi oikeastaan kuntien tehtävä opastaa näitä käytännön elämästä vieraantuneita arjen asioissa.
Laki ei määrää pitämään ilmanvaihtoa päällä keskellä yötä ja viikonloppuna.
Ei ole mitään taikavettä jota ilmestyy litrakaupalla tyhjästä keskellä yötä talon ilmaan keskellä kesähelteitä ja lievää kuivuutta.
Jopa ulkona nurmikko on vähän ruskehtavaa kuivuuden vuoksi.
Huuhaa väitteitä nuo homeella pelottelut jos propellit ei pyöri keskellä yötä. Mikään oikea asiantuntija ei suosittele propellien pyörittelyä yötä myöten edes 50% teholla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten helteellä tulee kosteutta typötyhjään taloon parissa päivässä!?
Jos edellinen tuuletus oli pienemmässä ilmankosteudessa sään puolesta, sisällä on jopa pienempi kosteus kuin ulkona tai jos ilmanvaihto olisi koko ajan päällä.
Sitäpaitsi sillä ei ole mitään väliä onko ilman suhteellinen kosteus 20% vai 40% koska home ei sitä kuitenkaan voi käyttää. Elämälle ei riitä kaasumainen vesi.
Vaikka olisi 1% suurempi riski homeesta, se ei oikeuta loputonta energian tuhlausta ja naapurien & ohikulkijoiden häirintää.Kesällä on ilmassa eniten kosteutta ja homeitiöitä, nousee rakennuksissa ilman kosteus% helposti yli 50 vaikka ilmanvaihto täysillä.
Missä on parin päivän kesälomat?
- Anonyymi
Vähän taustatietoa auheeseen. Useat meistä muitavat v.1973 ns. öljykriisin, joka pisti myös energia-asiat järjestykseen, Ensin iskin nopeat säästövimmat. Sitten huomattiin että kiinteistössä tulee homeongelmia ja katuvalaistus ei toimi. Kiinteistöjen homeongelmien syyksi selvisi että ilmanvaihtokoneet oli pysäytetty jotta sähköä sästyisi. Nopeat korjaustoimenpiteet alkoivat heti ja alkuun iv-koneet kävivät 25h puolikkailla. Katuvalojen töpeksintä johtuis siitä että alueellisesti oli otettu kolmas vaihe sähkösyötöistä pois päältä, eli sulake pois. Syntyi sähköverkkoon pahat vinokuormat. Sulkakkeet takaisin ja yksittäisiä lamppuja pois. Silloin katuvaloina oli elohopeahöylamppuja, kuten kaikki muistavat. Pian järki palasi kaikille ja laitteet palautettiin normaaliin tilaan ja myöhmmin energiasäästöön vaikuttivat vain ammattilaiset. Tässä faktaa lyhyesti tuolta ajalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292905- 1191195
- 58941
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6937- 66905
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26877Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37830Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu157811Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75764