Metukka kietaisi yhden paukun liikaa huiviinsa ja päästeli aivopieruja sen jälkeen tuttuun tapaansa.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on kommentoinut Venäjän entisen presidentin Dmitri Medvedevin aiempia sotaisia uhitteluja Yhdysvalloille ja kehottanut Medvedeviä ”varomaan sanojaan”.
Trumpin varhain torstaiaamuna Suomen aikaa Truth Social -palvelussaan julkaisemassa viestissä viitataan Medvedevin maanantaina julkaisemaan lausuntoon, jossa tämä kommentoi Trumpin Venäjälle asettamaa uutta aikataulua taistelujen lopettamiseksi Ukrainassa.
- Jokainen uusi uhkavaatimus on askel kohti sotaa. Ei Ukrainan ja Venäjän välillä vaan hänen oman maansa, Medvedev kirjoitti.
Trumpin vastaus oli tyly.
- … kertokaa Medvedeville, Venäjän aiemmalle epäonnistuneelle presidentille, joka yhä kuvittelee olevansa presidentti, että hänen on syytä varoa sanojaan.
- Hän on astumassa vaaralliselle alueelle, Trump päätti viestinsä.
Trump on uhannut Venäjää ja siltä öljyä ostavia maita laajoilla pakotteilla, jos Venäjä ei taivu taistelujen lopettamiseen. Määräaika kuluu umpeen ensi viikon lopulla, mikäli Trump pitää kiinni sanoistaan.
Samassa viestissä, jossa Trump kuittaili Medvedeville, hän kommentoi myös suhteita Intiaan, joka on merkittävä venäläisen öljyn ostaja ja yksi mahdollisten uusien pakotteiden kohteista.
- En välitä, mitä Intia tekee Venäjän kanssa. Ne voivat kaataa omat kuolleet taloutensa yhdessä. Me teemme vain vähän bisnestä Intian kanssa, heidän tullinsa ovat liian korkeat, maailman korkeimpien joukossa. Myöskään Venäjä ja Yhdysvallat eivät käy juuri lainkaan kauppaa. Pidetään asiat niin.
Medvedev on Ukrainan sodan aikana tullut tunnetuksi äärimmäisyyksiin menevistä kommentoinneistaan.
Medvedevin tuoreista sotauhitteluista kysyttiin aiemmin kommenttia myös Kremlin lehdistöedustajalta Dmitri Peskovilta, mutta tämä kieltäytyi ja vastasi edustavansa presidentti Vladimir Putinia, ei Medvedeviä.
Medvedev toimii nykyisin Venäjän turvallisuusneuvoston varapuheenjohtajana.
Medvedev uhkaili Yhdysvaltoja sodalla - nyt tuli Trumpilta vakava varoitus
45
335
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaako Trump siis ydinsodan?
Eikö se vanha munaton vuohi enää haluakaan Nobelia? 🤡- Anonyymi
Saa Nobelin palkinnon.
Nobel-komitea myöntää palkinnon tai itkee ja myöntää. - Anonyymi
On sillä munat pienet (South Park season 27 / episodi1) mitä se muuten olisi Epsteinein saarella tehnyt...paistellut makkaraako rannalla?
- Anonyymi
Trump suuntaa ydinsukellusveneet ”sopiville alueille”
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ilmoittaa sijoittavansa kaksi ydinsukellusvenettä ”sopiville alueille” vastauksena Venäjän ex-presidentti Dmitri Medvedevin viimeaikaisiin uhkailuihin.
Trump ilmoittaa asiasta Truth Social viestipalvelussa. Asiasta kertoo uutistoimisto Reuters.
– Medvedevin erittäin provosoivien lausuntojen perusteella olen määrännyt kaksi ydinsukellusvenettä sijoitettavaksi sopiville alueille siltä varalta, että nämä typerät ja kiihkomieliset lausunnot ovat muutakin kuin vain sanoja.
Trumpin mukaan sanat ovat erittäin tärkeitä ja voivat usein johtaa tahattomiin seurauksiin. Hän kuitenkin toivoo, että tämä ei ole yksi niistä tapauksista.
Trump ja Medvedev ovat viime päivinä ajautuneet kiivaaseen sanasotaan.
- Anonyymi
Metukan ylinesteytys on aivan kohtuuton kuumilla ilmoilla.
Luoja ties mitä velliä ukko päivätpitkät kittailee.
Juovuspäissään vielä löytää ydinpommin laukaisunappulan.
Räjäyttää itsensä
koheltaessaan.- Anonyymi
Mikä olet puhumaan mistään Luojasta täällä, kun ateismipalstalla haukut sen viemäriin.
Anonyymi kirjoitti:
Mikä olet puhumaan mistään Luojasta täällä, kun ateismipalstalla haukut sen viemäriin.
Se on sanonta, hoopo.
- Anonyymi
Olisko peukku hyvä arvaus. Kun on niin aggressiivista mölinää.
- Anonyymi
Medvedev on syntynyt käärmeen vuonna, aivan kuten Mao Zedong.
- Anonyymi
jep kun kaikki keinot loppuu niin sitten kysytään horoskoopilta mitä tehdä?
- Anonyymi
Amerikkalainen kenraali uhitteli kaliningradin valtaamisesta muutamassa päivässä, suunnitelmat ovat valmiina. Medvedev vastasi tähän, että se tietäisi ydinsotaa. Suomen median "laatujournalismi" kertoo vain tuon Medvedevin "uhittelun" ja kansa "tietää", että näin on, kun ei seuraa muuta kuin iltalehteä ja A-studiota.
- Anonyymi
Toki Suomen mediat seuraa ja ’kertoo’ myös venäläisen metukan lausunnoista! Mutta, kuten olet itsekin omakohtaisesti todennut, niin ei venäläisen henkilön mielipiteitä koeta kovin uskottaviksi Suomessa!
- Anonyymi
vituttaako kun mv roska ei toimi?
Jos lukisit Suomen mediaa, tietäisit että kenraalin "uhittelu" toki uutisoitiin. Eikä siinä puhuttu niinkään Königsbergin valtaamisesta, vaan _kyvystä_ siihen tarpeen tullessa.
On päivänselvää, että jos Venäjä laajentaa sotaa nykyisestään, Königsbergin aiheuttama uhka Itämerellä on eliminoitava tavalla tai toisella. Eikä siitä mikään ydinsota syty, sillä tuo pläntti ei ole täystuhon arvoinen.- Anonyymi
juuri noin meidän media kertoo russfobiselle kansalle juuri sitä mitä se haluaa kuulla, vedetään panikkii nappula pohjassa joka uutisessa.....sairasta
- Anonyymi
r.....n mielinen paniikissa
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
Appelsiinimies luulee eniten liikoja itsestään.
Appelsiinimies ei näytä edes ymmärtävän, että ainoastaan valtion poliittisen päämiehen ja valtion ulkoministerin lausunnoilla mitään ulkopoliittista merkitystä. - Anonyymi
Pisteet tumpille. Metukka niin pihalla että luulee olevansa vieläkin presidentt, vai onko putler jo niin älytön että virkaa ollaan viemässä.
- Anonyymi
Putin pistää Medjedevin asialle ja esittää itse rauhan neuvotteluja.
Trump kusipää hikeentyy heti ja alkaa uhitella . Sitä Putin juuri hakee….ja onnistuu siinä.
- Anonyymi
Medvedevin päivät ovat luetut. Aamu alkaa pullollisella vodkaa. Henkilökunta koittaa virvoitella johtajaa jokinlaiseen kuntoon, jos on joku tapaaminen. Iltaa kohti sitten virkistyy ja parhaat lausunnot kirjoittelee viestivälineisiin yön pimeinä aikoina huuruisista aivoistaan.
Onhan se ihan pelle. Mutta osansa tässä Putinin näytelmässä,
Putin hoitaa terveyttään kuntoilemalla ja vois varmaan vieläkin taltuttaa tiikerin paljain käsin. - Anonyymi
aikuinen mies räksyttää ..kyllä on lapsellista touhua medjeviltä...hiekkalaatikko ja kurahousut postissa
- Anonyymi
Yhtä fiksu kuin Trumppikin. Lausunnot yhtä lapsellisia , tyyliin ” mun valtio on mahtavampi kuin sun ”….. ja osa kansasta hurraa. Myös Suomessa.
- Anonyymi
medjev on kateellinen usan hienoille aseille..
- Anonyymi
Metukan tauti on sitä luokkaa ja jatkunut jo niin pitkään ettei siihen auta muu kuin Lapuan burana.
Kerta-annos on riittävä. - Anonyymi
Trump: Venäjän toiminta on kammottavaa
Venäjän toiminta Ukrainassa on ”kammottavaa”, sanoo Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump muun muassa uutistoimisto Reutersin mukaan. Trumpin mukaan Venäjälle saatetaankin asettaa uusia pakotteita.
Trump on jo aiemmin uhannut, että Venäjään tullaan kohdistamaan pakotteita, jos tulitaukoa ei saada aikaiseksi pian. Trump haluaa Venäjän ja Ukrainan sopivan tulitaukosopimuksesta 8. elokuuta mennessä.
Trump lähetti eilen torstaina myös varoituksen Venäjän entiselle presidentille Dmitri Medvedeville.
Trumpin Truth Social -palvelussaan julkaisemassa viestissä viitataan Medvedevin maanantaina julkaisemaan lausuntoon, jossa tämä kommentoi Trumpin Venäjälle asettamaa uutta aikataulua taistelujen lopettamiseksi Ukrainassa.
– Jokainen uusi uhkavaatimus on askel kohti sotaa. Ei Ukrainan ja Venäjän välillä vaan hänen oman maansa, kirjoitti Medvedev, joka toimii tätä nykyä Venäjän turvallisuusneuvoston varapuheenjohtajana.
Trumpin vastaus oli tyly.
– … kertokaa Medvedeville, Venäjän aiemmalle epäonnistuneelle presidentille, joka yhä kuvittelee olevansa presidentti, että hänen on syytä varoa sanojaan, Trump kirjoitti.
– Hän on astumassa vaaralliselle alueelle.
Medvedev intoutui vielä jatkamaan dialogia Telegramissa torstai-iltana:
– Jos entisen Venäjän presidentin sanat aiheuttavat niin hermostuneen reaktion niin pelottavassa Yhdysvaltain presidentissä, se tarkoittaa, että Venäjä on täysin oikeassa ja jatkaa omaa polkuaan. - Anonyymi
Kun todetaan politiikan seuraukset, ei se ole uhkailua.
Riippuu siitä mitä toteaa. Venäjällä "todetaan" kaikenlaista toisten "politiikan seurauksista", vankka loppuviimeksi kyse on aina sen omista teoista, joista se, ylläri pylläri, ei halua puhua lainkaan.
- Anonyymi
Repe_RuutikaIIo kirjoitti:
Riippuu siitä mitä toteaa. Venäjällä "todetaan" kaikenlaista toisten "politiikan seurauksista", vankka loppuviimeksi kyse on aina sen omista teoista, joista se, ylläri pylläri, ei halua puhua lainkaan.
No Trump esittää suoraan kiristysvaatimuksensa, jonka edessä Eu lakoaa.
- Anonyymi
Medvedev on aina ollut Putinin luotettava ja viinalle perso rakkikoira jonka voi heittää kehiin kun muutakaan ei oikein osata tehdä.
Välillä tosin laitetaan Zaharovakin kehiin mutta hänellä on ongelmana sammuminen kesken lähetyksen ja sitten pääsee yleensä pissakin pöksyihin. - Anonyymi
Olis se hyvä näyttää trumpukalle että 15% on liikaa ja kauppa ei käy. 😉
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Eihän metukka ole kuin Putinin aisankannattaja, jonka ainoa "vahvuus" on suuret sanat.
Keuhkoamisella saa Putinin näyttämään maltilliselta. Kai tälläkin on jokin tarkoitus pikkumiehen politiikassa. - Anonyymi
näin
- Anonyymi
Stupid President Trump ... You're gambling with WW3!
- Anonyymi
Meni Medvedjevin kuitti Trumpilla tunteisiin. Eli välittää vain siitä että häntä EI saa loukata. Niinkuin kunnon narsisti tekee. Ja uhoaa takaisin. Typerää ! Ja johtaa näiden idiootti diktaattorien väliseen sotaan, josta kärsivät miljoonat ihmiset.
Ja tätä jotkut ylistävät. Kyllä ihmiset ovat tyhmiä ! - Anonyymi
Aika lähestyy, jollon tapahtuu kammottava ja odottamaton onnettomuus Metukalle. Ikkunasta puotoaminen omasta tahdosta on paljon julmempi, kuin vaan pökätä alas.
- Anonyymi
Medvedevkö uhkaili Yhdysvaltoja sodalla?
Sehän oli kuitenkin Trump joka lupasi pommittaa "Moskovan paskaksi".
Sekö ei ollut uhkailua? - Anonyymi
näin
- Anonyymi
näin
- Anonyymi
Kylläpä medjev ukko meni hiljaiseksi..
- Anonyymi
Ei se hiljentynyt.
Sammui mutta nousee kuin Jeesus kuolleista taas alkuillasta. - Anonyymi
näin
- AnonyymiUUSI
näin
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292835- 951079
- 58921
- 66885
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6867olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26857Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65814Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37810Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75744Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu136739