Suomeen on suunnitteilla ties monesko ulkomaalais omisteinen kaivos.
Jonka tuotot menee luonnollisesti..... ulkomaille.
Maamme hyötyy mineraaliemme myynnistä mitättömän veron verran.
Edes jälkiään ei tarvitse siivota, me (Suomi) hoitaa senkin. Päättäjämme on on niin näille yli kansallisille kaivos jäteille luvannut.
Jos haluat olla vaikuttamassa, ettei jatkettaisi tällä hölmöläisten linjalla. Käy lukemassa kansalaisaloite.fi palvelussa 'Suomen luonnonvarojen polkumyynti lopetettava'.
Tein aamulla tämän kansalaisaloitteen yllä olevalla otsikoinnilla.
Mutta se ei kuitenkaan onnistu yksin. Siihen tarvittaisiin itseni lisäksi vähintään viisi vastuuhenkilöä.. en tiedä, mistä me olemme 'vastuussa', mutta ainakin minä uskalsin ruveta.
Jos sinäkin rohkenet ja pidät asiaa tärkeänä - lähetä minulle sähköpostia minulle.
Pelkkä s-postiosoite riittää jotta aloitteelle voi alkaa kerätä kannatusta.
Jos Suomi24 ei salli minun allekirjoittaa viestiäni, niin nimeni ja s-postini näkyy k.o. aloitteessa.
Vesa Turpeinen
[email protected]
Suomen luonnonvarojen polkumyynti lopetettava
9
318
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän tämä liity mitenkään ruskeaan taloon?
- Anonyymi
Mikä on ruskea talo? Tarkoitatko Arkadian kukkulalla seisovaa tolppataloa. Jossa näitä koko kansaa hyödyttäviä päätöksiä tehdään?
- Anonyymi
Turun Ruskean Talon kellarista lähtevissä kaivostunneleissa on poljettu aivan tasan kaikkia ja kaikkea, myös myyntejä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on ruskea talo? Tarkoitatko Arkadian kukkulalla seisovaa tolppataloa. Jossa näitä koko kansaa hyödyttäviä päätöksiä tehdään?
Turun Ruskeasta Talosta menee salainen maanalainen tunneli myös Arkadianmäelle.
Talkkarineuvosto käy sen kautta välillä panemassa Suomen herrat kuriin ja Herran nuhteeseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turun Ruskeasta Talosta menee salainen maanalainen tunneli myös Arkadianmäelle.
Talkkarineuvosto käy sen kautta välillä panemassa Suomen herrat kuriin ja Herran nuhteeseen.Ymmärtänette mitä tässä tapauksessa tarkoittaa "panemassa" kuriin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärtänette mitä tässä tapauksessa tarkoittaa "panemassa" kuriin.
Sieltä kuuluukin välillä hervotonta röhönaurua ja solmuruoskan paukahtelua isänmaallisen tangon luodessa tahtia tälle kuriin panemiselle!
- Anonyymi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
- Anonyymi
Kyseinen viesti käsitteli duvalismin syvintä olemusta Dulanon toimiessa Leirihallinnon elimenä.
- Anonyymi
Tiedotus!
Eerikinkatu nelosessa on nähty epäilyttävän suuri Dulano-lähetys.
Tiedotus päättyy!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1393750Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville593372Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122754Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152324- 1711976
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311426Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka301376- 541182
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16973Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110953