Koeputkihedemöitty oli 30 vuotta pakastimessa

Anonyymi-ap

Maailman vanhin vauva on syntynyt Yhdysvalloissa yli 30 vuotta vanhasta alkiosta. Poikavauva syntyi heinäkuun lopussa Ohion osavaltiossa, uutisoi The Guardian.

Vauva sai alkunsa, kun vanhemmat Lindsey ja Tim Pierce ”adoptoivat” vuonna 1994 pakastetun alkion.

Alkio oli peräisin 62-vuotiaalta Linda Archerdilta, joka päätyi koeputkihedelmöityksen kautta raskaaksi vuonna 1994. Archerd synnytti itse yhden tyttären, ja loput neljä alkiota säilöttiin.

Archerd halusi lahjoittaa säilötyistä alkioistaan yhden valkoiselle, kristitylle ja naimisissa olevalle pariskunnalle. Piercet täyttivät Archerdin vaatimukset.

Myös Archerd synnytti aikoinaan koeputkihedelmöityksen avulla. Nyt naisen terve tyttölapsi on kasvanut jo 30 vuoden ikään.

Alkio siirrettiin Lindsey Pierceen hedelmällisyysklinikalla, joka pyrkii vähentämään säilöttyjen alkioiden määrää. Klinikan periaatteet pohjautuvat uskontoon, ja säilötyille alkioille halutaan tarjota mahdollisuus elämään.

On se hienoa että uskovaiset klinikat auttaa niitä joille hedelmöitys ei onnistu nomaalin yhdynnän kautta. Lainaukset itasanomista.

8

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ps.139.16 Sinun silmäs näkivät minun, kuin en vielä valmistettu ollut, ja kaikki päivät sinun kirjaas olivat kirjoitetut, jotka vielä oleman piti, joista ei yksikään silloin vielä tullut ollut. Biblia (1776) Job.14:5. Ps.37:18.

    • Anonyymi

      Kuvitella , alkio oli 30vuotta syväjäädytettynä ja kehittyi ihmiseksi naisen kohdussa.

    • Anonyymi

      30 vuotta vanha sielu vauvan ruumiissa. Mielenkiintoista.

      • Anonyymi

        Vauva oli jo syntyessään vanha.

        Toisaalta jos uskoo kuolemattomaan sieluun, niin kaikki ihmiset ovat silloin aina yhtä vanhoja eli ovat siis aina olleet olemassa ja tulevat aina olemaan, kuten Jumalakin.


    • Anonyymi

      Syntyessäsi olet hetken aikaa maailman nuorin ihminen. Kuollessasi olet hetken aikaa maailman vanhin.

    • Anonyymi

      Jotenkin julmaa, itse lasta ajatellen, tietää olevansa jonkinlainen, tieteellinen "friikki". Miten hän tulee kokemaan vanhempansa? Itse en tykkäisi ajatuksesta kuulla olleeni 30 vuotta pakastettuna jossain purkissa.

      Tuollaista tieteellisyyttä on varmasti väärinkäytetty, esim. pakastamalla eri diktaattorien alkioita jne. Sekoitettu eri eläimiä, jopa ihmisiä eläimiin?

      • Anonyymi

        Sinulla on tietty oikeus olla tykkäämättä tietystä asioista. Sillä ei kuutenkaan ole suurta merkitystä isommassa mittakaavassa. Esität myös tyhmiä kysymyksiä kun et ymmärrä genetiikasta mitään. Ehkä sinun pitäisi keskittyä enemmän niihin asioihin joissa olet hyvä ja taitava.


    • Anonyymi

      Ai olit ilmankos..😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1428
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1145
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1057
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      943
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      807
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      715
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      178
      694
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      676
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      669
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      623
    Aihe