Kuumat hellejaksot ja rankkasateet ovat Suomessa lähitulevaisuutta. Niihin pitää vain sopeutua talojen ja teiden rakentamisessa.
Tekeillä on säännös, jonka mukaa kaikkiin uusiin taloihin pitää tehdä viilentävä ilmastointi. Hyvä juttu, itse en enää ostaisi asuntoa jossa ei ole viilennystä.
Koneellisen viilennyksen lisäksi rakentamismääräyksissä pitäisi ottaa huomioon muut viilennysmahdollisuudet.
Esimerkkejä:
- Katettu terassi tai parveke, joka estää suoran auringonpaisteen osumasta keskikesällä ulkoseinään.
- Varjostava kasvillisuus, kuten korkeat puut tai viherkatto.
- Markiisit estämään ikkunaan osuvaa paahdetta.
- Mahdollisuus läpitalon tuuletukseen.
- Aurinkosuojakalvot ikkunoihin.
Rankkasateisiin pitää myös varautua:
- Nostamalla talon sokkeli kyllin ylös suojaan tulvavedeltä.
- Riittävä salaojitus, tarvittaessa veden pumppaus.
- Kattorakenteet, jotka kestävät suuriakin lumikuormia, ja johtavat sateella veden pois.
Keksittekö muuta?
Ilmastonmuutokseen voi ja pitää varautua
5
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
No leveät räystäät jotka pitävät seiniltä poissa myös viistosateen.
- AnonyymiUUSI
Jos talo on tehty hengittävistä materiaaleista, niin ei tarvitse pelätä hometta.
- AnonyymiUUSI
Etelän maissa ikkunoiden edessä on usein ikkunaluukut, jotka pannaan kiinni keskipäiväksi tai kun on itse poissa.
- AnonyymiUUSI
Persuna totean ettei ilmaston muutosta ole koska mooseksen savitauluissa ei niistä puhuta.
- AnonyymiUUSI
Mikä ilmaston"muutos"?
Siis missä lämpötilat ovat nouseet?
Lämpötila ennätykset ovat edelleen vuodelta 1913.
Mihin verrataan?
Vuoteen 1850.
Mutta! Tuolloin oli Suomessa vain kaksi lämpömittaria! Toinen Helsingissä ja toinen Oulussa.
Miettikää nyt niitä keskiarvoja?
Ja kun sää vaihtaa aina paikkaa. Se tarkoittaa, että joka helvetin paikasta löytyy koko ajan ennätys.
Nyt tosiaan tarvitaan viilennys laitteita. Mutta ei siksi, että ilma olisi lämmennyt, vaan siksi, että ihmiset ovat vanhempia, huonokuntoisempia, sairaampia ja lihavampia!
Ja ne keskiarvot voi hyvä tavaton! Tietenkin ne nousevat, jos mittareita on nyt joka helvetin kolkassa.
Sitäpaitsi, ilmaston kylmetessä lisääntyvät sään ääri-ilmiöt, ei lämmetessä. Se johtuu siitä, että sää kuivuu. Tämä on kerrottu jo Maapallon ilmasto historiassa, jonka on kirjoittanut J.P. Lunkka. Hyvin arvostettu ilmastotutkija.
Näin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232728- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199