Ulostetta uimapaikoilla

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/458fe1c2-a8d3-4106-8383-ce3ee6401457
"Uimista Loukonlahden uimarannalla Pirkkalassa suositellaan välttämään.

Suositus johtuu siitä, että rannalla on mitattu ulostebakteereja. Pirkkalan kunnan terveystarkastaja Markku Mäkiranta kertoo Iltalehdelle, että mitatut bakteerimäärät eivät kuitenkaan ole toistaiseksi ylittäneet raja-arvoja, minkä vuoksi rantaa ei ole asetettu uimakieltoon.


Mäkirannan mukaan rantojen sulkeminen määräytyy näytetulosten perusteella.

Mäkiranta kertoo, että rannalta mitattiin kahta erilaista ulostebakteeria. Lainsäädännöllisesti toisen bakteerin kohdalla raja-arvo on 1000 ja näytetulos oli 980. Toisessa bakteerissa raja-arvo on 400, mittaustulos oli 320.

– Ne olivat siinä kinthaalla niin sanotusti, kuten Lapissa sanotaan. Eli poikkeavan korkeita lukemia, mutta edelleen uimarantavedeksi täysin kelvollista, Mäkiranta sanoo.

Mäkiranta kertoo, että asiasta haluttiin kaiken varalta tiedottaa jo etukäteen. Uuden, torstaina mitatun näytteen tulos saadaan maanantaina ja tilannetta seurataan.

Bakteeripitoisuudet mitattiin Loukonlahden uimarannalta sen vuoksi, että Pirkkalan kunta sai keskiviikkona ilmoituksen, jonka mukaan rannalla uineita lapsia oli sairastunut siellä uituaan.

Loukonlahden uimaranta on pienehkö uimaranta, joka on Mäkirannan mukaan nimenomaan lapsiperheiden suosiossa."

Kuten muuallakin maailmassa, uloste ei itsekseen vain yhtäkkiä ilmaannu veteen vaan mamut ulostavat veteen koska kotimaassaankin on niin.

Amerikassa 50% kaikista rannoista on pullollaan ulostetta esimerkiksi.

Joka puolella eurooppaa sama tilanne, koska tulijoiden kotouttajat ei opeta ettei rannoille saa ulostaa.

https://www.youtube.com/watch?v=rtwDTognDYk

0

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

        Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
        Maailman menoa
        173
        22279
      2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

        Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
        Maailman menoa
        74
        9496
      3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

        Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
        Maailman menoa
        29
        7480
      4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

        Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
        Maailman menoa
        80
        6325
      5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

        Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
        Maailman menoa
        182
        5960
      6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
        Maailman menoa
        34
        4966
      7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

        Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
        Maailman menoa
        108
        4620
      8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

        eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
        Maailman menoa
        101
        4386
      9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

        Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
        Maailman menoa
        87
        2060
      10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

        Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
        Maailman menoa
        80
        1355
      Aihe