Jälleen tuli Lontoon tapauksessa todistettua ettei kansalaisilla ole älyllä pilattu.
Miksi heti kun jossain räjähtää, hyökyaalto iskee tai muuta mukavaa - pitää soittaa kaikki kumminkaimat läpi ettei vaan ole tuttuja uhrien joukossa?
Eikö jo maalaisjärki sano ettei kyseisellä tiedolla akuuttivaiheessa tee yhtään mitään, ja että katastrofin sattuessa alueella on varmasti puhelinverkko ylikuormittunut muutenkin?
Että jos se omainen on puhelimeenvastaamiskunnossa ja puhelin toimii, niin hän itse varmasti pystyy tarvittaessa soittamaan itselleen apua - tai siis pystyisi jos verkko toimisi.... Päinvastaisessa tapauksessa taas soitosta omaiselle ei ole senkään vertaa hyötyä.
Tai toisinpäin, jos itse on katastrofialueella, niin eikö korkeintaan "olen ok, älkää soittako"-tyyppinen tekstiviesti riitä? Ja sittenkin, kyllä ne omaiset aikanaan saavat tietää oletko kunnossa vai ei, sillä nyt ei ole mikään kiire.
Niinettä MIKSI on niin hoppu saada tietää onko omaiset kunnossa kun asiaa ei millään voi auttaa? Eikö prioriteetin pitäisi olla rauhallisena pysyminen ja antaa virkavallan tehdä tehtävänsä rauhassa ilman siviilien hössöttämistä; sitten aikanaan kaverit tulee itse kotiin tai kannetaan jalat edellä, ihan riippumatta siitä miten paljon pelastustoimia on häiritty omalla touhottamisella.
Typerät omaiset katastrofeissa
7
725
Vastaukset
- ihateusa
Kerrankin joku sanoo sen mitä tarvitaan ja käyttää maalaisjärkeään .. noin minäkin toimisin.
Jos omainen on kuollut niin mikä kiire siinä enään on .. paitsi kun kyseessä ovat rahan ahneet omaiset perinnön perässä ja jos joku on ok niin kyllä hän varmasti antaa kuulua itsestään .
Jätetään ne linjat viranomaisten käyttöön ja yms toimintaan niinkuin sanoitkin !!! Tiedämme nyt kuinka toimia, kun seuraavan kerran olemme pommi-iskussa tai luonnonkatastrofissa uhreina.
- Human Being
on ainakin yksi typerä omainen.
- mieltä
toivottavasti et ole omaiseni..huh mikä ihminen
- Narkkari
Notta turha hötkyily tekee omaisesta fiksun ja välittävän....?
Maltti ja kärsivällisyys lienee kuitenkin ihan hyviä ominaisuuksia. Osalla porukasta tietysti hetkittäistä tuskaa voisi välttää jos hötkyilyn seurauksena saisi omaiseensa yhteyden, mutta kun ko. toiminta massailmiönä aiheuttaa tietoliikenteen tukkeutumisen, olisi kyllä aaaaika paljon fiksumpaa kestää hetken tiedottomuuden tuskaa henkilökohtaisella tasolla.... Kuunnella mitä radiosta ja netistä saa irti ja odottaa rauhallisesti. Itse toivon että omat omaiseni vastaavassa tilanteessa eivät hötkyilisi turhaan.
- antifeministi
Vaihteeksi jokin järkevä keskustelun aloitus. Omaisten hätä on kyllä toisaalta ihan ymmärrettävää, mutta eihän paniikkiin menemisestä koskaan ole hyötyä.
Kaikkein naurettavinta näissä katastrofihommissa on ns kriisiapu. Jos jossain kuolee suomalaisia (siis yleensä, ei tässä tapauksessa), niin heti suoritetaan kriisipsykologien armeijan liikekannallepano.
Mitä ihmeen hyötyä tällaisesta kriisiavusta voi olla? Onnettomuus on aina onnettomuus. Ei siinä puhuminen ja selittäminen auta mitään - kaikkein vähiten se että joku psykologitäti tulee selittämään jotain. Mihin esim. täyskasvuinen mies tarvitsee näitä psykologitätejä? Onnettomuudelle, joka on jo tapahtunut, ei vain voi enää mitään. Läheiset ovat niitä joiden kanssa kuuluu puhua.
Arvostan psykologien työtä on kyllä muilta osin, mutta tämä kriisiapuhössötys on liikaa. Sehän on vain kukkahattutätien keksintö, että pitää aikuisia miehiä (ja naisiakin) mennä paapomaan.- Aikuinen Ihminen
moni aikuinen mies päättää päivänsä itse tai on muuten vain masentunut ja käyttää päihteitä jne. Kai niitä psykologeja tarvitaan miehillekin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353