Pastorit häpeävät helluntailaisuuttaan

Matt 9:33: "Ja kun riivaaja oli ajettu ulos, niin mykkä puhui, ja kansa ihmetteli sanoen: "Tällaista ei ole Israelissa ikinä nähty".

Helluntaipastorit heittäytyvät mykiksi ja puhumattomiksi jos keskustellaan helluntailaisuudesta. Henkivallan nimi on mykkä henki.
Helluntaipastorit häpeävät helluntailaisuuttaan.
69358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 69

Vanhimmat

Rukouspyyntö helluntaipastoreille Psalmin sanoin.

Ps 119:80:

"Pysyköön sydämeni vakaana sinun käskyissäsi, etten minä häpeään joutuisi."

Äänestä

Kurituksen antaminen laumalle on viisautta.
Osaako paimenesi edessä hävetä?

Sananl 29:15: "Vitsa ja nuhde antavat viisautta, mutta kuriton poika on äitinsä häpeä."

Äänestä

Joka ei työtään häpeä on oikea paimen.

Ef 5:12: "Sillä häpeällistä on jo sanoakin, mitä he salassa tekevät;"

Äänestä

Salasyntejäkään ei tarvitse kertoa uskovien kokouksessa.

Äänestä
  • Luterilaiset tietenkin kertoisivat salasyntinsä, jos heillä olisi sellaisia.

    Äänestä

Helluntailaisuuspalstan sisältö täyttää rikoksen tunnusmerkit, kiihottamisen kansanryhmää vastaan. Palstalla Jeesuksen seuraajia ja helluntailaisia panetellaan ja heistä kerrotaan halventavia tarinoita ja heistä kirjoitetaan törkeitä ja ilmiselviä valheita.

Äänestä
  • Siis kippokastetut ja ateistit potkisivat pelinpalloa upotuskastettujen maaliin.
    Ei tosin yhdessä mutta erikseen ja siitä sitten nämä uppokastetut kokevat mielipahaa kun heidän mielestään pelinpalloa potkitaan vaan toiseen päätyyn.

    Äänestä

Jumala haluaa totuutta eikä vaikenemista ja vastuun pakoilua.

Äänestä

Helluntaipastorit ovat ylpeitä keksiessään pakkovauva kastesanan.
Hyvin on mennyt oppi perille kuulijoille.

Äänestä
  • Luterilainen kaste on miekkalähetysen jatko

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Luterilainen kaste on miekkalähetysen jatko

    Ei vaan suoraan Raamatusta

    Äänestä

Putin on kastettu ja elävässä uskossa.

😊😊😊😊😊

Äänestä

Jumala ei ole asettanut yhtä ainoaa luterilaista Sanan opettajaksi. Jeesuksen todistuksen mukaan luterilaiset ovat raatelevia susia, varkaita ja rosvoja.
Luterilaisen opin ja luterilaisen kirkkolaitoksen perusta on ns. kasteen kautta astuminen taivasten valtakuntaan. Mutta mitä Sana sanookin: Minä olen (Jeesus) ovi; jos joku minun kauttani menee sisälle, niin hän pelastuu, ja hän on käyvä sisälle ja käyvä ulos ja löytävä laitumen.
Jumala tykö on vain yksi ja ainoa ovi, Jeesus. Näin ollen minkään moinen vesikaste ei ole ovi, vaan päinvastoin Jeesus varoittaa:
"Totisesti, totisesti minä sanon teille: joka ei mene ovesta lammastarhaan, vaan nousee sinne muualta, se on varas ja ryöväri.
Katemaljojen ääreltä Jumalan valtakuntaan nousseet ovat varkaita ja ryöväreitä.

Äänestä
  • Uudestikastajalässyttäjä kitisee taas tuskaansa S

    Sitä ei usko kukaan

    Äänestä

Jos helluntaiperheeseen syntyy vauva se liitetään pakolla helluntaiseurakunnan jäseneksi.

Näin saadaan jäsentilastot näyttämään paremmilta pastorien tempuilla.

Äänestä
  • Pakkovauvakastettu mitä mieltä olet pakkokasteesta?

    Äänestä

Helluntailaisuudessa ei ole mitään häpeämistä. Mikään kirkkokunta ei vaan pelasta. Tiedoksi vaan.

Äänestä
  • Helluntailiikkeen perustajat Parhami ja Olseni vietiin vankilaan sodomiasta nuorten poikien kanssa.

    Äänestä

:Jeesus: Sudet kampaan turkissa ja käärmeen sikiöt.
Lupalevat lahkojäsenilleen pelastusvarmuutta.

Äänestä

Pakkovauvakastettujen uskonnossa kaikki on häväisty! Ei ole mitään häväistävää!
Homojen vihkimiset, huoraava piispa, valehteleva arkkipiispa, samanlaisia rivijäsenet!

Äänestä
  • Useamman kerran kylvetty pedo kitisee taas tuskaansa
    Se vihaa uskovia

    Äänestä

Pakkovauvakastetut kirjoittavat tänne valheita ja saastaa eikä heitä hävetä vaikka ovat pahempia kuin jumalattomat!

Äänestä
  • Useamman kerran kylvetetyt kirjoittavat tänne valheita ja herjaavat Jeesuksen omia. He ovat jumalattomia!

    Äänestä

Luuk.4:27 Ja monta spitalista oli Israelissa Elisa prophetan ajalla, ja ei yksikään heistä puhdistettu, vaan Naeman Syrialainen. Biblia (1776) 2Kun.5:1. 2Kun.5:14

Äänestä

Mitähän lippua nämä kirkkokiihkot mahtaa heiluttaa?

Onko säätiön porukkaa vaiko körttejä, normilutterit ovat vähän tolkullisempia.

Äänestä

Ilm.20:12 Ja minä näin kuolleet, sekä pienet että suuret, seisovan Jumalan kasvoin edessä, ja kirjat avattiin, ja toinen kirja avattiin, joka on elämän, ja kuolleet tuomittiin niistä, mitä kirjoissa kirjoitetut olivat, töittensä jälkeen. Biblia (1776) Ilm.22:12

Äänestä

Luterilaisuus on avointa ja kaikkien nähtävillä olevaa Jumalan pilkkaa. Luterilaisten opin mukaan synnit ovat yhä edelleen sovittamatta, ja kirkolle jäi vastuu ihmisen pelastuksesta. Luterilainen kirkko kykenee siihen, mihin Jumalan Poika ei kyennyt, pelastamaan ihmisen. Kasteen armoa julistava kirkko itse asiassa sanoo koko sovituksen ja evankeliumin olevan yhtä tyhjän kanssa. Jumala ei ketään kykene pelastamaan, tämä on kirkon sanoma!

Äänestä

Vaikeneminen on myöntymisen merkki ja mykkä henkivalta kun pastori häpeää helluntailaisuuttaan.

Äänestä

Helluntaikirkon tehtävänä on myyskennellä pelastusvarmuutta.

# miksi ?

Äänestä
  • Pakkovauvakastettu rienaaja pelkäätkö että tapan lapsesi?

    Äänestä

  • Lutterit voisivat perustaa verkkoanekaupan jossa kirkon jäsenet voisivat ostaa erilaisia syntipaketteja anteeksi !

    Sakastit toimisivat kivijalkamyymälöinä.

    Olisko hyvä

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    Lutterit voisivat perustaa verkkoanekaupan jossa kirkon jäsenet voisivat ostaa erilaisia syntipaketteja anteeksi !

    Sakastit toimisivat kivijalkamyymälöinä.

    Olisko hyvä

    parhamit voisi ostaa syntipaketteja, kuten kaljakelluntaa ja pedoilua

    kellarit olis kivijalka myymälöinä

    miltä parhamit kuulostaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Pakkovauvakastettu rienaaja pelkäätkö että tapan lapsesi?

    Ehkä tuo kertoo helluntailaisten vihasta aika paljon

    Äänestä

Lahkolaisilla on lahkohenki.

Äänestä

Parhami ja Olseni vietiin vankilaan sodomiasta.

Äänestä
  • Pakkovauvakastettujen johtajat marssivat pridemarssissa yhdessä sodomistejen kanssa.
    Siellä oli kissaksi pukeutuneita talutushihna kaulassa!

    Äänestä

  • Anonyymi00041 kirjoitti:

    Pakkovauvakastettujen johtajat marssivat pridemarssissa yhdessä sodomistejen kanssa.
    Siellä oli kissaksi pukeutuneita talutushihna kaulassa!

    useamman kerran kylvetetty parssii pridessä. Se vihaa Jeesuksen omia

    Äänestä

  • Parhami ja Olseni toi pride-hengen Suomeen.

    Äänestä

Mutta yhdelle suurimmista kansamurhaajista, Lutherille, hänen nimeään kantamaan, perustettiin kirkkolaitos, luterilainen kirkko, ja Luther, kansanmurhaaja korotettiin Jumalan yläpuolelle, kirkkonsa ylimmäiseksi opettajaksi.

Äänestä
  • Lutherille ei ole perustettu yhtään laitosta

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Lutherille ei ole perustettu yhtään laitosta

    Luterilainen kirkko on Lutherin nimelle perustettu kirkkolaitos!

    Äänestä

Oliko helluntaiapostolinne Jumalan mies ?

Äänestä
  • Onko arkkipiispanne jumalanmies, kun valehtelee homojen vihkimisestä?
    Tämä taphtuu NYKYISIN!

    Äänestä

Mark.8:38 Sillä joka häpee minua ja minun sanojani tässä huorintekiässä ja syntisessä suvussa, sitä myös pitää Ihmisen Pojan häpeemän, koska hän tulee Isänsä kunniassa pyhäin enkelien kanssa. Biblia (1776) Matt.10:33. 25:31. 26:64. Luuk.12:9.

Äänestä

Wikipedia

Gerhard Olsen-Smidt järjesti 1920 Helsingissä Helluntaiseurakunnan, jonka kokoontumispaikka oli Ludviginkadulla Helsingin Sanomain salissa 4. kerroksessa ja myöhemmin Liisankatu 17:ssä. Tästä ryhmästä muodostui myöhemmin Filadelfiaseurakunta. Eino I. Manninen valittiin seurakunnan vanhimmaksi joulukuussa 1920. Olsen-Smidt oli valloittava johtaja, ja liike keskittyi vahvasti hänen henkilöönsä. Häntä syytettiin taloudellisista väärinkäytöksistä ja yksinvaltaisesta johtamistavasta.[17]

Keväällä 1925 Olsen-Smidt pidätettiin Helsingissä ”homoseksuaalisen hurjastelun” takia,[20] ja hänet tuomittiin huhtikuussa 1925 kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen haureudesta,[21] sillä hänellä oli ollut seksuaalisuhteita kahteen nuorukaiseen, jotka toimivat seurakunnassa.[17] Vankeustuomion jälkeen hänet karkotettiin Norjaan.[22] Tuomio merkitsi helluntailiikkeelle huomattavaa kriisiä.[17]

Äänestä
  • Pakkovauvakastettu mitä mieltä olet arkkipiispasi valehtelusta?
    Sieltäkö olet oppinut valehtelun?

    Äänestä

  • Anonyymi00047 kirjoitti:

    Pakkovauvakastettu mitä mieltä olet arkkipiispasi valehtelusta?
    Sieltäkö olet oppinut valehtelun?

    Useamman kerran kylvetetty pedo vihaa uskovia edelleen

    Äänestä

Vuosien 1920–1933 aikana Suomessa vierailivat skotlantilainen Donald Gee, englantilaiset Smith Wigglesworth, Myerscough, G. Ewery, sekä norjalainen T. B. Barratt.[27] Myös Gerhard Olsen-Smidt palasi laittomasti Suomeen saarnaamaan vuonna 1930, mutta hänet karkotettiin uudelleen.[17]

Äänestä
  • Pakkovauvakastettu miltä tuntuu olla homoja vihkivässä seurakunnassa?

    Äänestä

  • Sinulla on oma luterilainen homokirkko. Mene omaaan kirkkoosi homottolemaan kavereittesi kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00050 kirjoitti:

    Pakkovauvakastettu miltä tuntuu olla homoja vihkivässä seurakunnassa?

    Useamman kerran kylvetetty haluaa raiskata lapsia

    Äänestä

  • Anonyymi00053 kirjoitti:

    Sinulla on oma luterilainen homokirkko. Mene omaaan kirkkoosi homottolemaan kavereittesi kanssa.

    helluntaikirkko on homokirkko

    Äänestä

Helluntaiherätyksen ensimmäinen yhteinen laulukirja koottiin 1912. Herra tulee -laulukirjassa oli 35 norjan kielestä käännettyä laulua. Pekka Brofeltin ja Olsen-Smidtin kokoama Helluntailauluja ilmestyi jouluna 1912, siinä oli 152 laulua. 1918 ilmestyneessä toisessa painoksessa lauluja oli jo 214.

Äänestä

Jakautuminen seurakuntakäsityksen pohjalta

Helluntailaisten mielipiteitä jakanut ehtoolliskysymys ratkaistiin eräässä kastekokouksessa Betel-kirkossa Isolla Roobertinkadulla. Kokouksessa olivat muun muassa Olsen-Smidt ja Väinö Plafer, Eino I. Manninen, Vilho Pylkkänen ja useita muita. Olsen-Smidt kysyi: ”Emmekö tahdokin kulkea siinäkin Sanaan luottaen, että vain kastetuille uskoville kuuluu ehtoollinen?” Kädennostolla koko joukko hyväksyi esityksen. Tämä oli ensimmäinen julkinen tilaisuus, jossa asia tuli esille. Helluntailaiset jakaantuivat 1920 ehtoolliskysymyksen vuoksi helluntaiystäviin ja helluntaiseurakuntiin.[19]

Tampereen helluntaiseurakunnassa pidettiin 15. syyskuuta 2001 kokous, jossa helluntaiseurakuntien edustajien enemmistön päätöksellä päätettiin Helluntaikirkko-nimisen uskonnollisen yhdyskunnan perustamisesta. Suomen Helluntaikirkko rekisteröitiin 2002. Suomen Helluntaikirkko merkittiin uskonnollisten yhdyskuntien rekisteriin 25. maaliskuuta 2003.

Suomen Helluntaikansa ry perustettiin Helluntaiherätyksen itsenäisten seurakuntien toimikunnan kokouksessa 28. heinäkuuta 2003. Suomen Helluntaikansa ry:n pyrkimyksenä on pitää helluntaiseurakuntien rakenne entisellään, yhdistyksen kannattajat eivät hyväksy keskusjohtoista kirkkokuntaa, vaan korostavat itsenäisten paikallisseurakuntien merkitystä. Suomen Helluntaikansa ry järjestää yhteisiä juhlia ja Jumalan sanan opetustilaisuuksia.[61][62]

Äänestä

Pakkovauvakastetun homoseurakunnan jäsenen kirjoituksilla ei ole mitään arvoa.
Eroaisi seurakunnastaan!

Äänestä
  • Ne on niin taikauskoisia että kirkko pitää aina näkyä, muuten joutuu hvettiin ja kasteen armo kuivaa pois !

    Äänestä

  • Useamman kerran kylvetetyn pedon vikinällä ei ole arvoa

    MEnisi muualle

    Äänestä

  • Anonyymi00058 kirjoitti:

    Ne on niin taikauskoisia että kirkko pitää aina näkyä, muuten joutuu hvettiin ja kasteen armo kuivaa pois !

    Armosta me pelastumme mutta hellarit ei armoa tarvitse

    Äänestä

Hellarit käy kuumana kun sen lahkon historiaa valotetaan. Ei ihme, että häpeilevät.

Äänestä
  • Sehän oli hieno homma että laitettiin pojst linnaan, mitäs siinä on häoeämistä !

    Siinä olisi, jos olisi hyssyteltyä ja puhuttu kuinka nyt kaikki on syntisiä jne kirkolliseen tapaan !

    Äänestä

  • Luterilaisista puolet joutuis linnaan jos aletaan vähän kaivelemaan syntilistoja.

    Siinä jo paljupappikin menis piiloon vaahtopalloon ja rippipappi laittaisc crezentin huutokauppaan !

    Äänestä

Helluntailaisten porukoissa kolmoismurhaajat ovat ehdotonta eliittiä, joita toiset kumartaa.

Äänestä

Lahkolaispastorit aloittaa yleensä saarnansa kertomalla kuinka kovia kundeja olivat vankilassakin. Pelko on aseeni.

Äänestä
  • Suomi24 on tehnyt tarkoituksella ja määrätietoisesti helluntailaisuuspalstasta sivut, joissa avoimesti rikotaan Suomen lakeja ja joissa pilkataan ja herjataan Jumalaa ja joissa helluntailaisia vainotaan ja panetellaan. Suomi24 on laittomien hallussa ja alusta laittomuuksiin.

    Äänestä

2Kor.5:19 Sillä Jumala oli Kristuksessa, ja sovitti maailman itse kanssansa, ja ei lukenut heille heidän syntiänsä, ja on meissä sovintosaarnan säätänyt. Biblia (1776) Ps.32:2. Room.3:24-25. Room.4:8. Kol.1:20.

Äänestä

Pakkovauvakastetut rienaajat eivät kerro mihin luterilaiseen lahkoon he kuuluvat. Hävettääkö lahko?

Äänestä
  • Useamman kerran kylvetetty rienaaja vihaa uskovia. Se on katkera

    Äänestä

No,amerikan lahko 1900-luvin alusta:)

Äänestä
  • Siellä huudetaan "pakkovauvakasteeetuuuutt!"

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Matt 9:33: "Ja kun riivaaja oli ajettu ulos, niin mykkä puhui, ja kansa ihmetteli sanoen: "Tällaista ei ole Israelissa ikinä nähty".

Helluntaipastorit heittäytyvät mykiksi ja puhumattomiksi jos keskustellaan helluntailaisuudesta. Henkivallan nimi on mykkä henki.
Helluntaipastorit häpeävät helluntailaisuuttaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu