Pede ja Kugi touhuavat

Anonyymi-ap

Helsingin Sanomien tuoreessa elokuun 2025 kuukausiliitteessä on isosti Hangon kesävieraista ja heidän elämästään. Hyvä artikkeli,

Artikkeli paljastaa, kuinka Pede ja Kugi ovat rakentaneet Itä-Sataman ympäristöön "luksus" asuntoja ja aikomus on vielä rakentaa Regatan laajennus ja kerrostalo Kuningattarenvuorelle, olemassaolevan kerrostalon ja omakotitalojen lisäksi. Alue on jo nyt saanut vertauksen Meri-Hakaan.

Hankolaisia kismittää epäreheellisyys ja ylimielisyys, mikä on kuulunut näihin hankkeisiin. Tehtaanniemi oli kaavoitettu liiketontiksi, mutta Pede ja Kugi rakennuttivat sinne asuinkerrostalot. Kaavaa muutettiin jälkeenpäin, mutta kaupungille ei maksettu mitään kaavan jalostamisesta, vaikka se sille lain mukaan kuuluu. Kysymys on oli miljoonien eurojen hyödystä, mikä jäi jakamatta kaavoittajan kesken. Kuningattarenvuorelle on rakennettu omakotitaloja, mikä on vähintään omituista sekin.

Suunniteltu Regatan laajennus tarkoittaa puheissa hotellin laajennusta, mutta epäily on, että siinäkin on kysymys asuinkerrostalosta.

Jokainen tavallaan, mutta kaupungin virkamiesten harhaanjohtaminen, painostus ja poliitikkojen liehakoiminen saattavat kostautua. Puhutaan Karman laista.

Artikkelissa mainitaan myös Peden pojan varhainen kuolema, vain 29-vuotiaana, mitä on vaikea ymmärtää.

12

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoitus Hesarissa on hauska. Ai että sain aamunaurut kun muistelen sitä aikaa kun nämä hankkeet juntattin läpi vastoin paikallisten hyväksyntää. Ei, kyllä se vanha Hangon aika oli sentään sivistynyttä kylpyläkulttuuria.
      Valkoiset housut ja paksut hiukset tekevät vaikutuksen, haha.

    • Anonyymi

      Edesmennyt tuttuni tapasi kysellä: oletko onnellinen?

      Miljoonia ei voi viedä mennessään hautaan.

      • Anonyymi

        Ihanasti sanottu. Aivan kuten ettei raha ja sivistys kulje käsikädessä kuin hyvin harvoin :)


    • Anonyymi

      Ainakin sen sai artikkeli aikaan, että jos muuttoa kaupunkiin suunnittelee, haluaa valita ehdottomasti radan pohjoisen puolen. Noup etelän vetelät nimby :)

      • Anonyymi

        Kyllä radan eteläpuolellakin asuu ihmisiä.


      • Anonyymi

        Eliitti asuu Hangonkylässä ja alhaiso Hanko-Pohjoisessa, javisst


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä radan eteläpuolellakin asuu ihmisiä.

        Toki, asuin siellä minäkin aikoinani. Muutos on ollut vaan aika iso hyvään vanhaan aikaan. Mietin vain sitä eteläisen puolen härdelliä varsinkin kesäisin. Nuorena jaksoi katsella ja itseäänkin viihdyttää hesalaisten "juppiudesta", vanhemmiten tuskin. Sitä tarkoitin, että pohjoinen puoli voisi olla rauhallisempi uudisvakiasukkaalle.


    • Anonyymi

      Demarit tasoittivat tietä tälle tontti puhallukselle eli pelasivat rahaeliitin pussiin kaupunkilaisten kustannuksella

      • Anonyymi

        Never forget.


    • Anonyymi

      Minullekin soitettiin ja yritettiin rekrytoida mielipidemuokkaajaksi, kun piti tehdä Tehtaanniemen tonttipuhallus. Kieltäydyin kunniasta. Joku raja.

    • Anonyymi

      Rahasakki viihtyy Casinon puolella, kun pitää näyttää kaikille, että on rahaa.
      Nuoriso, pappa betalar, sakki pyörii kovaäänisenä pitkin Itäsataman rantaa ja vanhemmat puhuvat aina kovaa på svenska kaikissa kaupoissa, että heidät huomataan. Muuten harmittomia. Ne, jotka eivät halua näyttää rahojaan ja haluavat nauttia oikeasti Hangosta, ostavat talon Kappelinsatama - Metsäkannaksen alueelta. Meri on lähella ja on hyvät ulkoilumahdollisuudet. Kun haluaa lähteä viihteelle/syömään "eliittirannikolle", niin pääsee taksilla tai pyörällä 15 minuutissa.
      Itäsatamassa ja eliittirannikolla on myös aina meluisaa, kun ökysakki mesoaa.
      Pohjoispuolella on rauhallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      88
      4464
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3860
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3529
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3210
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2792
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2529
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2372
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2076
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      15
      1772
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1725
    Aihe