kirjoitus burkasta. Kun Purra vaatii sen riisumista, niin siitä seuraa, että naiset jäävät kotiin neljän seinän sisälle niinkuin Ranskassa kävi.
"Kuinka voisi vilpittömästi kannattaa naisten vapautta, jos samaan hengenvetoon haluaa riisua heiltä itsemääräämisoikeuden pukeutua oman uskonsa mukaisesti?
Purra on oikeassa siinä, että musta teltta on kauhistus. Mutta vielä kamalampaa olisi, jos Suomi alkaisi uskotella, että naisten vapautta voidaan edistää rajoittamalla sitä."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/09796fae-54f8-4eeb-a923-9b68e474e0d8
"Kuinka voisi vilpittömästi kannattaa naisten vapautta, jos samaan hengenvetoon haluaa riisua heiltä itsemääräämisoikeuden pukeutua oman uskonsa mukaisesti?
Purra on oikeassa siinä, että musta teltta on kauhistus. Mutta vielä kamalampaa olisi, jos Suomi alkaisi uskotella, että naisten vapautta voidaan edistää rajoittamalla sitä."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/09796fae-54f8-4eeb-a923-9b68e474e0d8
Vastaukset 53
Vanhimmat
Hölmö turha kirjoitus .
Ihan hyvä kirjoitus Ukkolalta, se paljastaa että PurraPersut eivät seurauksia osaa ajatella, eivätkä viisaammilta ymmärrä niistä kysyä.
0
0
0
0
0
0
0
0
000
000
000
000
00
0
0
00
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Sanna ukkola YLE-ohjelma oli Lars Vilks ja Seppo Lehto Mohmeti kuvat
ai se olikin alempana - poistakaa edellinen viesti
Purra puhui asiaa. Musta jätesäkit eivät ole vaatteita.
Vähemmästäkin uskotaan, että olet täysi nolla!
Lääketieteen tohtori somalilainen oli pukeutunut burkaan uskontonsa mukaisesti. Suomessa on uskonnon vapaus. Sitä eivät perussuomalaiset näköjään tiedä.
- Kyllä se on niin, että - Maassa - Maan - Tavalla - !
- Ei suinkaan, että MaahanMuuttajat -alkaa Määrätä , -mitä täällä saa tehdä .
Näin on
Perustuslaissa on uskonnonvapaus. Mutta eiväthän persut noudata lakeja muutenkaan. Varsinkin naisia saa heidän mielestään kohdella miten vaan. Purrakin antoi Rydmanille erivapauden juottaa alaikäisiä känniin ja kähmiä.
USK . JA SANA VAPAUS SUOMI24 POIISTI VASTAUKS:
JOSSA
UKKOLA TEKI joskus YLE TV- OHJELMAN JOSSA mm Moh-amet KUVAN TEHNEET Lars Vilks ja Seppo Lehto
Niin on aina ollut ja niin on aina oleva.
Olet sinäkin olento. Ei voi muuta sanoa
Tuo ei ollut edes valetta niinkuin persujen jutut.
Missä ne voisi esitellä kalliita de Luxe Super tuplalastenvaunujaan, jos eivät pääse ulos shoppailemaan?
Ukkolasta tuli persujen arvostelija, kyllästyi typerään persuTurkkilaan.
No, Ukkolan mutsihan oli kepulainen, joten...
Tainnut ukkola hölmistyä ?
Päinvastoin, on järkiintynyt. Suuri ero persuihin.
Rätti ei ole mitään vapautta vaan orjuuden merkki, sukupuoli invalidin merkki. Jääkööt rättiakat vaan kotiin ja mieluummin ulos maasta.
Kaikki naiset kaduille nakuina sään salliessa, tänään hyvä ilma.
Jos ei kotoutuminen meidän säännöillä onnistu niin voi painua omaan maahansa.
Suomen perustuslaissa on uskonnonvapaus.
Mikä luulet olevasi muita komentamaan, pidä suutasi pienemmällä rassukkapersu.
Lieneekö myös naamioitumisvapaus? Pitäisiköhän itsekin miehenä hankkia säkki ja käyttää sitä kun siltä tuntuu..
Ei täällä laki määrää millaista vaatetta saa käyttää. Paitsi jos vaate on seksuaalisesti loukkaava. Strategiset paikat peittävä burka ei sitä tee.
Vaikka se johtaisi alistaminen?
"Nika on Suomessa työskentelevä iranilainen tutkija, joka sanoo nähneensä burkan ensimmäistä kertaa Helsingissä.
– Ennen kun tulin Suomeen, en ollut nähnyt burkaa. Muutin tänne kymmenen vuotta sitten. Naisena, joka taistelee Iranin Islamilaista tasavaltaa vastaan, olin järkyttynyt siitä, kuinka niin sanotut suomalaiset feministit antavat tämän tapahtua Suomessa. Pian ymmärsin, että länsimainen feminismi koskeekin vain sinisiä ja vihreitä hiuksia tai sheivaamattomia kainaloita, eikä sillä ole mitään tekemistä naisten oikeuksien kanssa. Toivon, että Suomi seuraa Sveitsiä, Ranskaa, Hollantia ja Tanskaa ja kieltää burkan käytön, Nika sanoo."
Ukkola on suomalainen feministi.
Turkkila hengasi feministin kanssa 😂
Onko siinä jotain ihmeellistä?
Ihmettelisin mielummin, että Ukkola hengasi persun kanssa.
He ovat Suomessa ja voisivat kunnioittaa maamme lakeja.Toivottavasti nämä burkhat kielletään julkisilla paikoilla kokonaan Suomessa. Olkoon heidän uskontonsa mikä on se ei pitäisi nyt vaikuttaa. Maassa maan tavalla tai maasta pois
Suomen laissa ei ole kielletty burkhaa. Sensijaan Suomen perustuslaissa on mainittu, että täällä on uskonnonvapaus. Burkha kuuluu uskontoon niillä, keillä se on päällään.
Suomessa naisilla on oikeus käyttää burkaa. Pitäisi myös olla shariapoliisi valvomassa että tuota oikeutta myös käytetään.
Voisi antaa piiskaa jos naama näkyy.
Ukkola on blösö
Harvinaisen typerä kommentti. Varmaan peräkammaripersulta.
Tuet pois jos burka päässä julkisilla paikoilla ne ei töitä tee eikä suomea osaa. Kantikselle tulee sanktioita ynm. Karensseja ja katkastaan ansiosidonnainen mitättömistä asioista,perkeleen pässit
Jätesäkit pyllistelevät aina työpaikoilla ja viroksuvat työntekoa.
Sanna kateellinen kun niin leveä takamus itsellä ja paksu
Saiko Ukkola jotain ? Hesarilta ?
Purra on näpsäkkä nainen joratessaankin .
Suomi on onneksi vapaa maa. Täällä on uskonnonvapaus sekä myös oikeus pukeutua kuten haluaa. Toiviottavasti maamme säilyy vapaana.
Burka on kielletty osin tai kokonaan myös sellaisissa Euroopan maissa, joissa uskonnonvapaus on kirjattu perustuslakiin.
Niin? Tuolla ylhäällähän lukee, että burkaan pukeutuvat naiset pakotettiin jäämään kotiinsa neljän seinän sisälle mm. Ranskassa.
Vapaudenriisto onkin ihan eri ongelma.
Eivät sitten ole ihmistenilmoilla.
Ohhoh, nyt punapanssi pitää Ukkolaa fiksuna, kaikkea sitä näkee...
Ei sulla itse asiaan ole mitään älykästä sanottavaa?
Purra on burkafobikko. Ei sun Riikka kulta tarvi laittaa pääle, valkoisessa nahkahameessa tanssiminen kaljakapakan pöydällä on avannut sulle tosi hienon uran!
Suomalaisia harmittaa sairaalaverkon alasajo, päivystyspisteiden harva sijainti. Kohonneet elinkustannukset, valtionvelka, leipäjonot ja ahdinko ja työpaikkojen karsiminen ja rahoituksen karsiminen kunnilta. Ja sosiaaliverkoston alasajo ja leipäjonot.
Heikoimmista ei TODELLAKAAN pidetä huolta.
"Entä ne naiset, jotka pakotetaan käyttämään kaapua? Kielto ei useinkaan vapauta heitä, päinvastoin. Se johtaa siihen, että he eivät saa poistua kotoaan minnekään, koska ilman peittävää asua yhteisön kontrolli ei päästä heitä ulos ovesta."
On kyllä sairas uskonto, minkäänlainen tällainen toiminta ei kuulu länsimaisen yhteiskunnan siedettäväksi.
Muslimit paheksuvat kantasuomalaisten pukeutumista kunniattomiksi naisiksi. Musslimimiehen kunnia ei johdu miesten paremmuudesta, vaan naisten ja tyttöjen alistamisesta. Tyttöjen neitsyys on perheelle ja suvulle kunnia-asia, mutta suomalaisia raiskaavat, melkoisia mulkeroita ovat.
Fiksu?
Ihan kuin olisi tekoälyllä kirjoitettu juttu.
Mahdollisesti Elon Muskin Grok tekoälyllä.
Jälleen kerran hyvä kirjoitus Ukkolalta. Aikoinaan tykkäsin lukea hänen isänsä pakinoita. Ei ole tytär kauaksi puusta pudonnut.