Että nykyinen hallitus on pilannut ilmapiirin,monen ihmisen mielenterveyden yms asiat?
Osaako kukaan enään ajatella ihmisiä yksilöinä, vai leimataanko kaikki?
Onko teistä kivaa
25
320
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeistohallituksella on vääristynyt käsitys yhteiskunnasta.
- Anonyymi
Valtio ei sinua vasemmistolainen pelasta
olet aina ollut yksin ja yksin tulet olemaan jatkossakin.
Tajua jo pölvästi.- Anonyymi
"Yksin oot sinä, ihminen, kaiken keskellä yksin,
yksin syntynyt oot, yksin sa lähtevä oot.
...
-
Näin runoili V. A. Koskenniemi. Erityisen suosittu hän oli 1920- ja 1930-luvulla, jolloin hänet tunnettiin isänmaallisen runotuotantonsa ja oikeistolaisen poliittisen vakaumuksensa ansiosta lempinimellä ”valkoisen Suomen hovirunoilija”.
Vassarit sen sijaan ovat sosiaalisia. Kertoohan esim. sosiaali-alku demareissa sen
- Anonyymi
Nykysuomen taloudellinen tila kertoo sosialismin syyt ja seuraukset.
Jos velalla eläminen johtaisi
hyvään lopputulokseen, Italia olisi
Euroopan hyvinvoivin maa.
Vaan kun ei ole.- Anonyymi
Nykyinen, oikeistolaisin hallitus vuosikymmeniin on ottanut enemmän velkaa kuin mikään aiempi hallitus ja ajanut Suomen luottoluokituksen 90-luvun laman tasolle.
- Anonyymi
Kukaan ei kiistä runsaita ongelmiasi, mutta ei hallitus niitä ole aiheuttanut.
- Anonyymi
Edellinen punikkihallitus teki täystuhon ottamalla holtittomasti lainaa. Nykyinen hallitus viimeistelee tämän konkurssin. Ihmiset eivät vaan ymmärrä ettei hallitus ole ikinä kansalaisen puolella, oli sitten minkä värinen porukka tahansa kyseessä....
- Anonyymi
Kokoomus lupasi velkaantumisen taittamista ja 100000 uutta työpaikkaa. Osaamisensa on tosi surkeaa. Kaikki on tapahtunut päin vastoin.
- Anonyymi
Suomea johdetaan ulkomailta, ei suomesta käsin.
- Anonyymi
Ei ole olemassa sellaista tahoa kuin "Ulkomaa". Suomi on osa Eurooppaa ja maailmaa ja vaikutusvaltainen toimija.
Oikeistohallitus purkaa sopimusperusteisia sitoumuksia ja oikeusvaltioperiaatteita ihan itse omilla päätöksillään.
- Anonyymi
Hallituslähteiden kanssa käytyjen keskustelujen perusteella näyttää siltä, että taustalla on myös suurempi suunnitelma. Suunta, johon hallituksessa on halua viedä Suomea.
– Tässä tehdään suurta tulonsiirtoa julkisen sektorin toiminnasta yksityiselle puolelle ja ihmisille, eräs kokoomuslainen hallituslähde sanoo suoraan.
Julkinen sektori onkin se, mistä leikataan, kun on taloudessa tiukkaa. Yritykset ja niiden palkansaajat saavat pitää rahansa.- Anonyymi
Hallitus on tällä kaudella tehnyt muitakin päätöksiä, joissa on sama punainen lanka: esimerkiksi Kela-korvausten kasvattamisella julkista rahaa siirtyy yksityisten terveyspalvelujen vahvistamiseksi.
- Anonyymi
Kun riihtä valmistelevat neuvottelut alkoivat, oli Iltalehden käymien taustakeskustelujen mukaan kaiken ytimessä ylimpien marginaaliverojen laskeminen. Tämä oli kokoomuksen prioriteetti numero yksi.
Muut veroalet tehtiin ikään kuin kylkiäisenä, jotta paketti saatiin poliittisesti reilummaksi, tai ainakin näyttämään siltä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallitus on tällä kaudella tehnyt muitakin päätöksiä, joissa on sama punainen lanka: esimerkiksi Kela-korvausten kasvattamisella julkista rahaa siirtyy yksityisten terveyspalvelujen vahvistamiseksi.
Mistä se julkinen raha sinun käsityksesi mukaan tulee?
- Anonyymi
Tämän hetken tilanne on: Ei voi enää huonommaksi mennä.
Uutiset eivät asiaa kerro, koska toimittajat vasureita.
Heille oleva tilanne sopii mainiosti ja palvelee heidän etujaan.
Voi helvetin helvetti.- Anonyymi
Tosiasia on, että Suomen työttömyys on EU:n toiseksi huonoin, konkurssien ja valtion velkaantumisen määrät ennätyskorkealla tasolla.
Kyllä hävettää suomalaisuus nyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosiasia on, että Suomen työttömyys on EU:n toiseksi huonoin, konkurssien ja valtion velkaantumisen määrät ennätyskorkealla tasolla.
Kyllä hävettää suomalaisuus nyt.Kaiken lisäksi suomalaiset ovat EU:n lihavimpia.
- Anonyymi
ap..haistelppqas iham ite jos sulla paskat ja kuset housuidda depiil niin se ilmapiiri olrt ihan ite tehnyt..
- Anonyymi
Ei saa päästää oikeistoa johtamaan taloutta. Sikapaska tulos.
- Anonyymi
Kuulkaa oi lampaani.
Suomalaiset on lammaskansa, ketä on helppo kyykyttää. Sen takia leikkaukset on helppo tehdä, korkeintaan päätäauotaan keskustelupalstoilla.
Lohdutuksena lampaille jaetaan joskus ilmaset ämpärit.
Pitäskö lampaat vähä ryhdistäytyä? - Anonyymi
Sama meininki kuin oli Ruotsissa Fredrik Reinfeldtin kokoomushallituksen aikaan. Edes sairaalassa makaavat ja lääkäriltä 1-2 viikkoa elinaikaa saaneet eivät saaneet Försäkringskassanilta (Ruotsin Kela) sairauspäivärahaa. Härskiydellä ei ole mitään rajaa kun kokoomus pääsee valtaan.
- Anonyymi
Mutta vain Tampereella...
- Anonyymi
Hallitus täysin harhainen ja todellisuudesta vieraantunut.
- Anonyymi
Oikeistokokoomuksella on jo vuosia ollut haave ja suunnitelma näihin uudistuksiin, joita se on vienyt eteenpäin. Tavisäänestäjällä ei niistä ole välttämättä ollut käsitystä, jos ei ole seurannut politiikkaa ja hienovaraisia vihjeitä keskusteluista mitä saattaa olla tulossa. Oikeistolla sen sijaan ei ilmeisesti ole ollut halua ymmärtää vaikutuksia, mitä kovasta ja eriarvoistavasta politiikastaan voi seurata. Nyt ollaan EU:n velkavaltio, eikä sitä voi kokoomukselle meriitiksi lukea vaan häpeäksi.
- Anonyymi
joo totta nämä mielisairaat yksilöt pitää yksilöidä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.2807317Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on413796PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23408Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a663107Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,1112795"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin272550IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-492451Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.522206- 681973
- 961821