Rippileiri: Kukaan ei tullut uskoon

Ilta-Sanomat https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011377828.html kertoo rippileiristä, otsikko ”En ole kuullut yhdenkään tulleen uskoon”, kertoo Sanni, 15 – nämä asiat rippi­koulussa yllättivät.

Ei lupaa hyvää kirkolle tulevaisuudessa.
7231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi rippikoulussa pitäisi tulla uskoon? En ole kuullut kenellekään käyneen noin. Rippikoulu oli pakkopullaa, jossa muut asiat olivat kiinnostavampia.

Äänestä

Ei tullut minunkaan rippikoululeirillä, ainakaan julkisesti enkä minäkään vielä silloin.

Äänestä

"– Koulussa me katsottiin kännyköitä tosi paljon. Täällä ei juurikaan, koska oppitunnit on tehty tosi mielenkiintoisiksi."
"– En mä siihen usko, mutta kunnioitan tätä uskontoa, Kalliola miettii."

Jutun perusteella tuli leiristä sekä nuorista varsin positiivinen kuva. Ilmeisesti uskontotunneillakaan ei ole "pakotettu" uskomaan, eikä pakoteta rippikoululeirilläkään. Vapaa-ajattelijat ovat siis väärässä.

Äänestä
  • Keskimäärin nuorilla on keskenään kivaa, olipa sitten rippi- tai protuleiri tai sen puoleen vaikka pioneerileiri.

    Mutta kirkolla on kuitenkin oppi. Jos se ei edes rippikoulussa leviä, on tulevaisuus aika heikkoa. Joko kirkko katoaa näkyvänä toimijana, tai siitä tulee niin maallistunut organisaatio että usko ja uskonto katoavat sitä kautta.

    Äänestä

En muista, että rippileirillä olisi kyselty uskoontulosta.

Äänestä

Konfirmounrien suuri osuus on kirkolta saavutus. Myös kiekon jäsenyyteen kuulumattomien saaminen mukaan. Lapsilähetystyötä.

Äänestä

Minäkin tulin uskoon rippikoulun jälkeen 18 vuotiaana ,
v. 1973.
Onneksi kuitenkin jo nuorena, sillä viinalla alkoi olla jo otetta elämääni.
Viinan-piru olisi vienyt elämäni sekaisin - varmaan ennenaikaiseen hautaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ilta-Sanomat https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011377828.html kertoo rippileiristä, otsikko ”En ole kuullut yhdenkään tulleen uskoon”, kertoo Sanni, 15 – nämä asiat rippi­koulussa yllättivät.

Ei lupaa hyvää kirkolle tulevaisuudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu