Torilla perunoita ja herneenpalkoja myyvä yksinäinen kauppias oli lauantaina enää pitkän toripöytärivistön ainoana kaupittelijanma paikalla. Kysyin torikauppiaalta, että onko täällä pöytien hinnat nousseet niin korkealle. Vai miksi monienkaan ei enää kannata tulla tänne kasviksiansa myymään?
Tilanne onkin kuulemma aivan päin vastoin. Vielä viime kesänä noin 1,5 m mittaisesta toripöydästä piti lauantaisin maksaa 10 euroa. Tänä kesänä ei tarvitse maksaa enää mitään, on ilmaista.
Sastamalan kaupungilla on kuulemma tarkoituksena koettaa elävöittää ja vilkastuttaa torimeininkiä tällä kaupungin perinteisellä toripaikalla.
Kauppiaan mukaan tori alkoi kuolla oikein vauhdilla silloin, kun ensin 2022 lähti Alkon myymälä. Vähän myöhemmin lähti Torikeskuksen Apteekki pois. Molemmat siirtyivät Prisman tiloihin. Perinteinen mustamakkaran myynti siirtyi torilta jo 2020 paikkeilla Roismalan risteykseen.
Nythän tuolla torilla on kyllä edullista kaupitella perunoita ja tomaattejansa. Mutta ostava asiakasvirta on ehtynyt olemattomiin.
Vammalan torilla saa torimyyntipöydän lauantaisinkin ilmaiseksi.
13
536
Vastaukset 13
- Anonyymi
Olen jo vuosia tiennyt miksi keskusta kuolee, syy on isosti parkkitilan puute jota kaupunki ei ole huomioinut lainkaan. Tänä päivänä ihmiset pysähtyy sinne mihin saa auton parkkiin, ei sinne missä pultsareille pidetään puistoja liikepaikan takana johon olisi saanut isot parkkitilat.
- Anonyymi
Torin ympäristössä on kyllä ollut vanhojen, vilkkaampienkin kaupankäynnin vuosien aikana, ja lauantaisinkin ihan hyvin parkkipaikkoja.
Kenenkään ei ole tarvinnut korttelia ympäri kiertää ja parkkipaikkaa hakea. Minun mielestä P-paikkojen vähyys ei ole esteenä torin kaupankäynnille.
Vanhat E-liikkeen ja Sokoksen tavaratalot loppui ja tyhjeni jo lähes 20 v. aikoja sitten. Rautakaupat muutti pois keskustasta, samoin pankit. Sastamalan kaupankäynnin painopiste nykyään on vaan siirtynyt Prisman ja Citymarketin myötä enemmän tuonne Roismalan suuntaan.
Samanlaista kaupan siirtymää on tapahtunut monissa muissakin kaupungeissa, vaikka Riihimäellä ja Hämeenlinnassa. Vanhat kaupan keskustat siellä ovat liikkeistä ja asiakkaista tyhjillään.
- Anonyymi
Vammalan torille paras paikka olisi Äijänkivellä. Lyhytmatka Tampereelle. Toriväki olisi tamperelaisten imussa. Superi lähellä sekin lisää vetovoimaa ja käviöitä. Paikka on suojaisa ja ison tien varressa.
- Anonyymi
Viinakauppaa ei enää saada takaisin torin alueelle.
Mutta jos sen suositun virkistyspaikan eli Äijänkiven siirtäisi pikatien varren nykyiseltä huonolta sijaintipaikaltaan Vammalan torille, niin olen ihan satavarma että molemmat siittä siirrosta hyötyisi.
Äijänkivelle saatais asiakkaille sähkövalo ja pesupaikat lämpöisellä vetellä. Eläkelläisetkin voi Alkon reissun sijasta poiketa kaupunkiasioillansa siellä. - Anonyymi
Kutkutteleva ajatus. Mutta jos Äijänkivi siirretään torille, niin Superi pitää siirtää Torikeskuksen paikalle. Näin kassien tarkastelu onnistuu edelleen molemmissa ja saa papusoppaa evääksi. Molemmista Vammalaiset tykkää. Ne puhuu siitä koko ajan ja kesähelteilläkin ostaa hernekeittoa. Se on talven ruokaa. Unohtakaa jo se ikuinen laskiainen! Kirvesmies ihmettelee, että eikö Vammalaisilla muuta puhuttavaa ole. Täälläkin suosituimpia aiheita hernesoppa ja Suodenniemen paapit!
- Anonyymi
Tori oli tosi hiljainen lauantaina,
ja kaikki tuijottivat suu auki kun ei ollut paikkakuntalainen,
kukaan ei tervehtinyt saat kysynyt mitä saisi olla,
kyllä nämä satakuntalaiset ovat vanhan sanonnan mukaan suomen vittumaisin kansa.- Anonyymi
Mutta katsottiin kai kassit? Se on täällä tapana. Jokainen on epäilyksen alainen!
- Anonyymi
Minä oon kyllä paikkakuntalainen, mutta ollut jo 30 vuotta muualla. Yhden ainoatakaan kouluaikaista taikka työkaveria tai muuta tuttua en ole tavannut lauantaisin keskustassa ja torilla enää vuosiin ja ollenkaan. On niin huonosti väkeä liikkeellä.
Täällä oli Toripäöivillä 12.7 ainakin Miljoonasade, Kotiteollisuus ja Virve Rosti laulamassa. Ei oikein auttanut nekään laulut ja tuo tempaus. Vammalan torialue on yhtä kuollut kuin ennenkin. - Anonyymi
Kävin myös torilla ostoksilla. Vähän oli väkee, muttei ne vähätkään niin vittumaisia olleet.
Mulle myytiin kaikkea mitä olin hakemassakin.
Esiintymislavalla oli kitarakansa laulamassa Jeesuksesta ja pappikin vaelteli valmiina keskustelemaan. Että kyä tapahtumaa oli. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kävin myös torilla ostoksilla. Vähän oli väkee, muttei ne vähätkään niin vittumaisia olleet.
Mulle myytiin kaikkea mitä olin hakemassakin.
Esiintymislavalla oli kitarakansa laulamassa Jeesuksesta ja pappikin vaelteli valmiina keskustelemaan. Että kyä tapahtumaa oli.Jos kaiken sait, niin keneltä kauppiaalta ostit mustaa makkaraa? Sitä ei ole saanut Vammalan torilta enää vuosikausiin.
Torikeskuksen K-kaupan pakasteallas on lähin paikka mustiksen ostamiselle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos kaiken sait, niin keneltä kauppiaalta ostit mustaa makkaraa? Sitä ei ole saanut Vammalan torilta enää vuosikausiin.
Torikeskuksen K-kaupan pakasteallas on lähin paikka mustiksen ostamiselle.Ymmärrä lukemaasi: sain kaiken mitä olin hakemassakin. Musta makkara ei ollut ostoslistalla.
Miksi muuten se mustamakkaran myyjä vaihtoi myyntipaikan ent. Superille?
Käykö siinä kauppa sitten paremmin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärrä lukemaasi: sain kaiken mitä olin hakemassakin. Musta makkara ei ollut ostoslistalla.
Miksi muuten se mustamakkaran myyjä vaihtoi myyntipaikan ent. Superille?
Käykö siinä kauppa sitten paremmin?Kuulemma on joustavampi paikka makkaranmyyjän kannalta. Torilta oli makkaramyyjän pakko poistua klo 13:00.
Roismalassa saa itse valita kuinka pitkään pitää myyntiänsä auki. Yleensä kaikki kärryssä mukana oleva mustamakkara on saatava myytyä sen päivän aikana. Että niin pitkään kaupankäyntiä jatketaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49551
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398