Vapaa-ajattelijain liitto: Siviilivihkimisen palveluja pitää kehittää eikä heikentää
Kun avioliitoista nykyään noin 60 prosenttia solmitaan siviilivihkimisenä ja osuus kasvaa edelleen, siviilivihkimispaikkojen sulkeminen 14 paikkakunnalta heikentää vihkiparien palveluja kohtuuttomasti. Digi- ja väestötietovirasto DVV:n vihkipaikkojen vähennys lähes puolella heikentää myös ihmisten alueellista yhdenvertaisuutta. Siviilivihkimisen valitsevat myös monet eri uskontokuntien jäsenet.
Esitämme, että DVV korjaa tilanteen nopeasti perustamalla osa-aikaisia vihkipaikkoja paikkakunnille joista ne nyt poistettiin. Sopivia tiloja kyllä löytyy. Lisäksi Rakkausvirasto voisi tarjota pop up -tyyppisiä vihkipaikkoja myös muualla maassa.
Virkapaikan ja -ajan ulkopuolella tapahtuvasta vihkimisestä veloitetaan 250 euroa ja matkakulut, mutta vihkijän saamisessa hääpaikalle haluttuna aikana on ongelmia. Siksi esitämme ns. vapaiden siviilivihkijöiden nimittämistä eri puolille maahan samaan tapaan kuin erityisesti Lappiin on nimetty jo pidempään.
Tilanne nostaa esiin myös yhteisöjen vihkimisoikeuksien hyvin epäyhdenvertaisen tilanteen. Vihkimisoikeus on myönnetty peräti 130 uskonnolliselle yhdyskunnalle, joista osa on hyvin pieniä, mutta laki vihkimisoikeudesta estää sellaisen myöntämisen uskonnottomien yhdistyksille.
Järjestöillä on vihkimisoikeus esimerkiksi Norjassa, Islannissa ja pian Ruotsissa. Sellainen halutaan myös Suomeen: syrjivä tilanne pitää korjata mahdollisimman pian lakimuutoksella.
Vapaa-ajattelijain liitto ry
https://vapaa-ajattelijat.fi/lausunnot/
Siviilivihkimisen palveluja pitää kehittää eikä heikentää
35
529
Vastaukset
- Anonyymi
Tämähän on erinomainen kannanotto. Monta ehdotusta.
- Anonyymi
Realistisia nopeaan toteutukseen.
- Anonyymi
Kyllä, tässä ei vain valiteta.
- Anonyymi
Ns. vapaita siviilivihkijöitä tarvitaan eri puolille maata tasaisemmin. Heitä on yhteensä 24.
- Anonyymi
Tämä on selvä.
- Anonyymi
Ajattelen vapaasti ja totean: Hällä väliä.
- Anonyymi
Liityin vapaa-ajattelijoihin tämän vuoksi.
- Anonyymi
Juuri näin. Kolmikärkiatrain.
- Anonyymi
Hieno veto taas tälläkin kertaa.
- Anonyymi
Siinä se jokin on.
- Anonyymi
Näin sen minäkin nain eiku näin.
- Anonyymi
Kansalaisaloite vihkimisoikeuksien laajentamiseksi.
- Anonyymi
Tarvitaan kuntoinen projektiryhmä.
- Anonyymi
Tästä pisteet. Tuki!
- Anonyymi
Tämäkin on niiiiiinn oikein. Kiitos.
Jos haluaa siviilivihkimisen, voi mennä Las Vegasiin. Elvis vihkii.
https://cdn.alittlewhitechapel.com/packages/1675673335256/elvis-tribute-2.jpg- Anonyymi
Norjan humanistiliittokin vihkii. Mutta Rakkavirasto DVV vihkii yhä lähempänä.
- Anonyymi
Ettäs tiedätte! Siin o.
- Anonyymi
Iso käsi, kannatus.
- Anonyymi
Kyllä kultaseni!
- Anonyymi
Hyvin selkeä ja ymmärrettävä linja. ja Hyviä Esityksiä.
- Anonyymi
Pahaa pelaan, että vinkistä halutaan maksullistaa enemmän.
- Anonyymi
Tästä isot pisteet. Ajetaan.
- Anonyymi
Siitä minäkin, sanoi Jylli p:tä.
- Anonyymi
Tässä teette ihan oikein
- Anonyymi
Kannanotto, ei lausunto.
- Anonyymi
Virikkeeksi kaikille puolueille.
- Anonyymi
Näin se on. Parasta toki olisi, että virallinen puoli hoidettaisiin viranomaisessa.
- Anonyymi
Kaunista, hyvin kaunista.
- Anonyymi
Vaikuttaa hyvinkin kohtuulliselta.
- Anonyymi
Eikö tätä siviilivihkimistä voida yksinkertaisesti ratkaista sillä, että ev.lut kirkon papit joita on lähes jokaisessa kunnassa voisivat suorittaa myös siviilivihlimisen virallisella ei uskonnollisella kaavalla ja vihkiminen tapahtuisi virastotiloissa ja se olisi kirkkoon kuulumattomille maksullinen toimitus. Tämän virallisen vihkimisen liäksi vihittävät voisivat saada siunauksen avioliitolleen kirkossa samoin edellytyksin mikä on nytkin kirkkoon kulumattomille mahdollista. Toisaalta ymmärtän kyllä senkin jos ev.lut. kirkko ei edellämainittuun ehdotukseen olisi myötämielinen , sillä hankala naimisiin pääseminen saattaa vähentää kirkosta eroamista ja jopa lisätä sieltä eronneiden uudelleen liittymistä. Hankala naimisiin pääseminen voi myös johtas siihen, että uskonkottomat pariskunnat tyytyvät enevässä määrin elämään avolitoissa.
- Anonyymi
Yritys hyvä 10. Mutta peruutuksia tms ei tullut.
Poistan ajankohtaisista, näyttää selvältä ettei tämä etene. Yhtä selvää, ettei tämä johda kirkollisen vaihtoehdon suosion kasvuun.
- Anonyymi
Todennäköistä DVV:ssä. Viksimisoikeus sekulaarijärjestöillä toki on agendalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770