Kun tätä palstaa lukee, niin ei voi olla huomaamatta: aika monen uskon ydin ei tunnu olevan Jumalan rakkaus, toivo, tai mikään sellainen lämmin valo... vaan ihan rehellinen, karvas kuolemanpelko.
Siinä ei ole mitään ihmeellistä. Kuolema on iso juttu. Sen edessä tulee jokaiselle hiljaista, ja kukapa ei haluaisi varasuunnitelmaa, jos se “valoa tunnelin päässä” -homma sattuisikin olemaan totta. Mutta alkaa vähän mietityttää, kun Jeesuksesta tulee siinä kuviossa vain käyttöväline. Niin kuin joku hengellinen turvavyö: kunhan sanoo oikeat sanat oikeaan aikaan, niin pamahtaa ikuinen elämä päälle kuin automaattinen hätävalo.
“Rukoilin, hyväksyin Jeesuksen, nyt oon turvassa.”
Jeesus itse jää sivuosaan, vähän kuin joku vartija, joka viittaa portilta että “tänne vaan, sut on listattu”.
Eikö se ole vähän outoa?
Jos vaikka joku toinen henkilö maailmassa puhuisi sinulle jatkuvasti vain siksi, että pelkää kuolevansa ilman sinua. Ei rakasta, ei tunne sinua kunnolla, ei oikeastaan edes välitä siitä kuka olet. Niin pitäisitkö sitä aitona suhteena? Vai olisiko se vain epätoivoinen vakuutushakemus?
Uskosta puhutaan täällä paljon, mutta harvemmin mietitään MIKSI uskoo. Onko se toivoa elämään? Vai paniikkijarru kuolemaa vastaan?
Ja ymmärrän, että pelko on tehokas moottori. Mutta se on myös huono opettaja. Pelosta syntyvä usko harvoin johtaa vapauteen. Enemmänkin se johtaa siihen, että rakennetaan henkinen bunkkeri, josta ei enää uskalleta kurkistaa ulos. Kaikki ulkopuolinen alkaa pelottaa lisää. Ja silloin Jeesuksesta tulee lähinnä sotilaspassi: "Olen mukana, älkää ampuuko!"
Joten ehkä kannattaisi välillä kysyä itseltään:
Uskonko siksi, että rakastan. Vai siksi, että pelkään?
Pääseekö tästä hengissä?
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81408- 891145
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031057Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51933Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62807- 81715
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli178694Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253676- 35669
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42623