Levisi Suomeen päivässä tai muutamassa päivässä. Ateistien mielestä tämä on mahdotonta, sillä he eivät usko Jumalan ihmeeseen. Enkelien siivet veivät tulvan jälkeen eläimet asuinsijoilleen ja Jumala erotti mantereet ehkä jopa päivän aikana! Tai saattoi siinä muutama kuukausi tai vuosi korkeintaan mennä.
Tappajaetanat ovat Jumalan lahja ihmiskunnalle kurinpidon vuoksi. Niillä ei ole Suomessa luontaisia vastustajia ja ne leviävät nopeasti. Ne levittävät ihmisiin listeria- ja kolibakteereja rangaistukseksi pahoista teoista. Jumala on totisesti kironnut ateistien maan! Se on ihan oikein...
Jumalan luoma espanjansiruetana
8
127
Vastaukset
- Anonyymi
1. Biologisen informaation menetys invasiivisuuden taustalla
Monet tutkijat ovat havainneet, että haitalliset, aggressiiviset tai myrkylliset lajit voivat selviytyä luonnossa paremmin nimenomaan menettämällä joitakin säätelymekanismeja tai geneettisiä rajoitteita. Tämä voi johtaa:
Yliekspressioon esim. liman, toksiinien tai puolustusmekanismien tuotannossa,
Elinympäristön ja ravinnon laajempaan sietokykyyn,
Kasvaneeseen lisääntymisnopeuteen, kun kontrolloiva säätely puuttuu.
Tämä on klassinen esimerkki degeneratiivisesta adaptaatiosta: laji voi olla "menestyvä" ekologisesti, mutta geneettisesti rappeutunut ja vähemmän hienosäädetty kuin alkuperäislajinsa.
2. Espanjansiruetana (Arion vulgaris)
Tutkimuksissa on havaittu mm.:
Arion vulgaris ei ole erityisen geneettisesti monimuotoinen, vaan sillä on matala heterotsygotia. Tämä viittaa pullonkaulavaiheeseen ja mahdolliseen geenikadon vaikutukseen (Hatteland et al., 2015).
Se sietää monia haitallisia aineita, joita muut etanat välttelevät, ja käyttää limaa puolustuksena, joka on myrkyllistä petoeläimille.
Joissain tapauksissa myrkyllisyys voi johtua aineenvaihdunnan epätasapainosta tai entsyymipolkujen hajotuksesta, ei uusien geenien synnystä.
Tämä kaikki tukee käsitystä, että Arion vulgariksen menestys ei ole seurausta uuden informaation tai uusien biologisten toimintojen synnystä, vaan ennemmin:
Toimintojen menetyksestä, joka johtaa säätelyn heikkenemiseen ja invasiiviseen, haitalliseen käyttäytymiseen.
3. Kreationistinen näkökulma
Kreationistisen biologian näkökulmasta tämä on tyypillinen esimerkki geneettisestä rappeutumisesta ("genetic entropy"):
Espanjansiruetana saattaa olla rappeutunut kanta alun perin harmittomammasta, ekologisesti tasapainoisemmasta etanasta.
Sen haitallisuus, myrkyllisyys ja ekologinen tuhoavuus eivät vaadi uusia toimintoja tai geenien kehittymistä, vaan päinvastoin usein vaativat informaation katoamista, joka vapauttaa käytöstä säätelymekanismeja.
Tämä tukee näkökulmaa, jonka mukaan:
Arion vulgaris on esimerkki lajista, joka on biologisesti yksinkertaistunut, ei kehittynyt ylöspäin.
Arion vulgaris on menettänyt biologista informaatiota tullakseen aggressiiviseksi ja myrkylliseksi.
Tämä vastaa geneettisen rappeutumisen periaatteita, ei uuden informaation luonnollista syntyä.
Se ei todista evoluutiosta ylöspäin, vaan pikemminkin toimivien rakenteiden menetyksestä, joka on tyypillinen ilmiö myös monissa muissa invasiivisissa tai tautia aiheuttavissa lajeissa ja mikro-organismeissa.- Anonyymi
"Yhteenveto
Teksti yhdistelee osittain tieteellisiä havaintoja kreationistiseen tulkintaan, joka ei vastaa vallitsevaa tieteellistä konsensusta evoluutiosta. Vaikka monet invasiiviset lajit, kuten espanjansiruetana, voivat menestyä tiettyjen säätelymekanismien puuttumisen tai geneettisen pullonkaulan vuoksi, tämä ilmiö tulkitaan tieteessä osana luonnonvalintaa eikä todisteena geneettisestä rappeutumisesta." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Yhteenveto
Teksti yhdistelee osittain tieteellisiä havaintoja kreationistiseen tulkintaan, joka ei vastaa vallitsevaa tieteellistä konsensusta evoluutiosta. Vaikka monet invasiiviset lajit, kuten espanjansiruetana, voivat menestyä tiettyjen säätelymekanismien puuttumisen tai geneettisen pullonkaulan vuoksi, tämä ilmiö tulkitaan tieteessä osana luonnonvalintaa eikä todisteena geneettisestä rappeutumisesta."Ainahan sitä tulkita voi. Fakta on kuitenkin se, että se on menettänyt paljon biologista informaatiota. Joten kiitos aloituksesta, todistitte juuri evoluutiota vastaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainahan sitä tulkita voi. Fakta on kuitenkin se, että se on menettänyt paljon biologista informaatiota. Joten kiitos aloituksesta, todistitte juuri evoluutiota vastaan.
Ainahan sen voi tulkita evoluution vastaiseksi. Ja pakkohan kreationistin niin onkin tehdä. Onko heille olemassa yleensäkään mitään mikä ei viittaisi luomiseen? :)
- Anonyymi
On se kätevää kuinka Jumala loi luomistyön yhteydessä tälläisen mekanismin, jonka avulla mahdollinen tuleva rappeutuminen auttaa lajia menestymään. Ja tietysti systeemin, jonka avulla tuo etana ei vahingossakaan rappeudu nopeammin kuin ihminen.
Vielä kun sinä reppana oppisit mitä evoluutioteoria tarkoittaa, niin tajusit kuinka lapsellisia juttusi ovat.
- Anonyymi
"Levisi Suomeen päivässä tai muutamassa päivässä."
Palstan päivystävä huippubiologi esittelee teorioitaan. Että sitten juuri etana.. :D, Espanjansirugepardin olisin vielä niellyt.- Anonyymi
Niitä tuli ihmisten kyydissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 243712
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402712Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532270Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131739Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621231Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194