Matkahuolto teki suuren virheen, kun laittoi paketit tulemaan näihin ulkopeltikoppeihin.
Harvalla on kykyä/älyä toimia älypuhelimen kanssa näiden sovellusten kanssa, kun se ei toimi kaikilla paketeilla oppineenkan kanssa.
Siinäpähän siirtelettä paketteja paikasta toiseen, kun toimittajalla lukee, että ilmainen toimitus.
Järjen käyttö ei ole kielletty. Menetätte helvetisti asiakkaita postille.!!
Harvalla on kykyä/älyä toimia älypuhelimen kanssa näiden sovellusten kanssa, kun se ei toimi kaikilla paketeilla oppineenkan kanssa.
Siinäpähän siirtelettä paketteja paikasta toiseen, kun toimittajalla lukee, että ilmainen toimitus.
Järjen käyttö ei ole kielletty. Menetätte helvetisti asiakkaita postille.!!
Vastaukset 25
Vanhimmat
Peräkylien keskiketteräpapat eivät näköjään tiedä että postin vastaavat ulkoautomaatit ovat aivan samalla tavalla toimivia eli sovelluksella,,,
Huom. Siinä missä Postin paketti seikkailee pahimmillaan 2 viikkoa pitkin suomea siinä Matkahuolto selviää poikkeuksetta alle viikossa, Kokemusta on!!!
Minä lähetin kissan tuollaiseen automaattiin, mutta oli ilmeisesti helteen vuoksi kuollut, sanoi ostaja. En palauta rahoja, koska se on logistiikkayrityksen syy.
Saako talvella lähetetyn kissan sulattaa mikrossa
automaatti on kaiketi
putinisti?
trumpisti?
vasuristi?
oikeistolainen?
lähi-itäläinen?
tai peräti
afrikkalainen?
Mitä aloittaja höpisee? Kun paketti on saapunut pakettiautomaattiin, Matkahuolto lähettää sekä tekstiviestin että sähköpostiviestin vastaanottajalle. Viestissä on koodi jolla paketin saa automaatista. Eli välttämättä ei tarvita edes älypuhelinta. Erittäin helppoa.
Kannattaa nyt tutustua kunnolla aiheeseen,,,
Postilla sekä Matkahuollolla on ulkoautomaatteja jotka toimivat vain puhelin-sovelluksella eikä niissä ole mitään näppäimistöjä numerokoodeille!!!
Minulle tuli paketti tuollaiseen. Olisi auennut ainoastaan jollain älypuhelimen sovelluksella. Otin yhteyttä myyntifirmaan. Vaihtoivat sieltä paketin noutopaikan toiseksi. Paketin sai noutaa seuraavana päivänä lähikaupan tiskiltä.
2025-08-06 22:12:02 Aloittaja höpisee ihan asiaa. Olet vaan itse pihalla, kuin lumiukko. Nyt puheena ovat ulkona sijaitsevat automaatit, joita et saa auki, kuin yleensä dynamiitillä. Harvoin toimii älypuhelimeen ladattu sovellus, jos sitä nyt joku osaa edes käyttää. Matkahuolto kusi näissä omille kintuille....
Tuota noin. Eikös paketin vastaanottaja valitse toimitustapaa jos ja kun tilaa jostain tavaraa?
Joo, mutta joskus käy niin että pakettia ei syystä tai toisesta toimiteta sinne tai siten kuin on pyydetty.
Saisi olla enemmän ulkoboxeja. Paketin haku rajoittuu kaupan aukioloihin.
Kaikki eivät omista älytöntä luuria, aivan syystä.
Itsellänikään ei ole ikinä ollut.
tv lähti jo 26v sitten kierrätykseen... ehjänä.
Ei vaan kiinosta moinen aivopesu.
Jäitkö nyt ilman sitä tekopimperoa? 😢
Usein tuntuvat Matkahuollon paketit ohjautuvan ulkoautomaatteihin vaikka on aluperin valittu sisällä oleva lokero. Omistan kyllä älyluurin mutta ei paljoa huvita tuulessa ja sateessa räplätä jonkun äpin kanssa. Firman puhelinpalvelu on pelkkä rahastuskone. Itse en enää tilaa Matkahuollon kautta yhtään mitään, jopa paljon parjatun Postin homma toimii paremmin.
samaa mieltä todella vaikeita käyttää jos ei ole puhelin ammattailainen.potilta tulee selvä koodi jolla luukku aukeaa ja jota normi ihminenkin osaa käyttää.matkahuollolle terveisiä että että lähettäkää suora numerokoodi jolla luukun saa auki ja toim ittaakaaa ne paaketit sinne minne tilattu .9 kertaa kymmenestä menee eri paikkaan ja kilometrejä kertyy.
siis postilta.
Entä jos paketissa on jotain nesteitä pulloissa? Silloin ne jäätyvät talvella ulkoautomaatissa. Onko lähettäjällä mitään vastuuta jos lähettää tuollaisen paketin ulos?
Tilaa vsin kossua, sinolia ja pakkasnestettä.
jäätyminen pitää muistaa. toinen on se että ulkona sateessa eikä mitään vesitiivisteitä tai muuta näytä olevan ni voi paketti kastuakin
Uudemmat Matkahuollon ulkopakettiautomaatit aukeavat vain sovelluksella.
Minusta nuo on tosi käteviä. Lähetän, ja vastaanotan. Ei oo koskaan paketti eksynyt, jäänyt hakematta.
Jos aloittajalla ongelmia, ei tarkoita että kaikilla. En tiedä ainuttakaan jolla olis ollu jotain ongelmaa niiden kanssa.
Osaiskos joku kertoa toimiiko mh:n ajanvarauslinkki myös PC:n selaimessa?
Siellä lukee: Lähetämme linkin puhelimeen TAI sähköpostiin. Kyse olisi siis
kotipaketista. Jos linkkiä ei tule sähköpostiin ja aikaa ei voi varata niin jääkö paketti saamatta? Postilla on erinomainen palvelu. Ellei aikaa varaa, sieltä soitetaan.
mh:sta ei soiteta ja niiden puhelinpalvelunumero on pirun kallis, Täällä pitää kysellä, mutta kyllä vastauksista huomaa miten jatkuva netissä rällääminen tekee älyluuririippuvaisista täysiä sekopäitä! Uskon että jo 2030 kaikki on kaaoksessa.
Jos tilattu tuote ei tule siihen postiin johon olen tilannut niin jää hakematta. Tilataan uudelleen kunnes löytää perille. Ei sitä postin toimipistettä huvikseen lisätä.
Tilasin tulostimeen musteet, en hokannut et ne tulee tuollaiseen ulkoautomaattiin, sinnehän ne sitten oli jäätyneet ja pilalla, yhdestä jopa koko väripullo rikki.
Tulos tai ulos
Yritin just hakea pakettia tällaisesta ulkoautomaatista. Sovellus vaan ilmoittaa "lokeron avaaminen ei onnistunut". Oli bluetooth-yhteys ja sijainnin jakaminen päällä, mutta ohjeet eivät kerro, minkä kanssa se bluetooth paritetaan.