Kun tälläkin hallituskaudella on lisätty rahaa koulutukseen

Anonyymi-ap

Se osaltaan johtanut koulutuksien kallistumisiin. Mikäli kouluttajien palkat tuosta vain puolitettaisiin? Ensin tietysti osottaisivat mieltä, lakkoilisivat ja lopulta jatkaisivat alennetulla palkalla opettajien tehtävissä?

Se miksi Suomella menee huonosti on kaksi asiaa. Kokonaiskustannukset kasvanee kun keski- ja korkeapalkkaisten palkkataso aivan liian suuri. Toinen asia on yritystuet joilla yritykset joilla on yritystuet lähes aina voittavat kilpailutukset, voivat jopa hidastaa markkinoiden kehitystä kun haalivat halvimmalla hinnalla tehtäviä jotka viivästyvät? Jos projekteihin on alkamisraja määritelty voivat tehdä pienen aloituksen joten siihen ei voi vaikuttaa miten edistyy. Kaken lisäksi lähes aina projektikokonaisuuden kustannukset ylittyy, jolloin ei ole yhtä vastuuhenkilöä. Suomessa harvoin valmistusaika alittuu (jossain tien teossa alittunut)? Valitettavan usein kun halvin hinta voittaa kilpailutukset, eikä laadukasvalmistuminen, eikä pitkäkestoinen käyttöikä.

Olemme Suomessa jo hyvinkauan tienneet yliopistoista valmistuu 3 tason arvosanoilla matematiikan opettajia, joten ylä-asteella ja lukoista oppilaat valmistuu 3-korkeintaan lähes 4 osaamisen tasoisina vaikka paperilla lukisi 5 (kiitettävä).

Miksi siis koukutuksesta ei voisi laskea tasonmukisesti "juustohöylällä" opettajien palkoista puolet pois, siis osaamistaidin mukaan?

Hankaluus siinä on kun ei ole sitä korkeamman koulutuksen laajempaa osaajia koska useimpien heidänki "perusosaaminen" on sitä3 :sen tasoa vaikka luulevat olevan parempia? Yliopistoissa kun vuosikymmenien ajan opettanut monia 3 tasoa aikana valmistuneita opettajia? Valitettavan harvoissa yrityksissä noin laajemmin ajateltuna on oikeast 5 kiitettävän tasoa osaavia jokainen, sellainen luulo osaaminen johtanut joidenki yritysten kohdalla siihen ettei suomalaiseen osaamiseen luoteta (kuin siis vain niihin harvoihin)?

Kuten olette huomanneet, kun latuosaamista ei ole, on Suomessa lopettanut tuhannet yritystoiminnan.

5

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi siis koulutuksesta ei voisi laskea tasonmukisesti "juustohöylällä" opettajien palkoista puolet pois, siis osaamistaidon mukaan?

      Hankaluus siinä on kun ei ole sitä korkeamman koulutuksen laajempaa osaajia koska useammat heistä "perusosaaminen" on sitä3 :sen tasoa, vaikka luulevat olevan parempia?
      Yliopistoissa kun vuosikymmenien ajan opettanut monia opettajia jotkaMiksi siis koukutuksesta ei voisi laskea tasonmukisesti "juustohöylällä" opettajien palkoista puolet pois, siis osaamistaidin mukaan?

      Hankaluus siinä on kun ei ole sitä korkeamman koulutuksen laajempaa osaajia koska useimpien heidänki "perusosaaminen" on sitä 3 :sen tasoa vaikka luulevat olevan parempia? Yliopistoissa kun vuosikymmenien ajan opettanut monia 3 tasoa aikana valmistuneita opettajia? Valitettavan harvoissa yrityksissä noin laajemmin ajateltuna on oikeast 5 kiitettävän tasoa osaavia jokainen, sellainen luulo osaaminen johtanut joidenki yritysten kohdalla siihen ettei suomalaiseen osaamiseen luoteta (kuin siis vain niihin harvoihin)?

      • Anonyymi

        Kuten huomaatte kirjoita suomalaisen opetuksen koulutatason kirjoitustaidolla? 🤣🤣🤣🤣🤣🤣😅


    • Anonyymi

      Alisuorittajien maassa vaatimustaso jää alhaiseksi myös opetuksen laadussa

    • Anonyymi

      Hallitushan leikkasi aikuiskoulutustuesta?

    • Anonyymi00005

      Tule tutustumaan kuumiin tyyppeihin heti! https://Marlene.hoty.lat/Marlene#/?/?/julvrwqau

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      984
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe