Muutama vuosi sitten järki-ihmiset kauhistelivat, että miksi ihmeessä pitää tehdä alikulku Tapion Tuvan viereen. Nyt paljastui, että rahaa on mennyt siihen peräti 2 miljoonaa, josta Kalajoen kaupungin omia rahoja 1,4 miljoonaa – hirveä summa hukkaan. Nyt ihmetellään sitä, että miksi sille alikululle ei ole käyttäjiä juuri ollenkaan. Miksi olisi?
Onhan siellä se ns. ’luontopolku’. Mutta surkeissa ja mitättömissä maisemissa se polku on. Jopa paikalliset kalajokiset luontoihmiset toteavat, että kun siellä polulla on kerran käynyt, se riittää. Ja on turha luulla, että tänne tulisi turisteja tuollaisen luontopolun takia. Suomessa on useita satoja paljon hienompia luontopolkuja. Ei tuommoinen tasainen ja pusikkoinen mäntykangasmaisema maisema ihmisiä kiinnosta.
ABC:n risteyksessä oli jo valmiina alikulku. Siitä olisi ollut n. 1 km:n matka tuolle ns. ’luontopolulle’. Olisi ollut helppoa ja halpaa merkata sille välille uusi polunhaara ja tehdä vaikka lankkupolku ja olisi ollut todella halpaa tuohon tuhlailuun verrattuna. Kyllä tyhmyys on suurta Kalajoen päätöksenteossa.
Onhan siellä se ns. ’luontopolku’. Mutta surkeissa ja mitättömissä maisemissa se polku on. Jopa paikalliset kalajokiset luontoihmiset toteavat, että kun siellä polulla on kerran käynyt, se riittää. Ja on turha luulla, että tänne tulisi turisteja tuollaisen luontopolun takia. Suomessa on useita satoja paljon hienompia luontopolkuja. Ei tuommoinen tasainen ja pusikkoinen mäntykangasmaisema maisema ihmisiä kiinnosta.
ABC:n risteyksessä oli jo valmiina alikulku. Siitä olisi ollut n. 1 km:n matka tuolle ns. ’luontopolulle’. Olisi ollut helppoa ja halpaa merkata sille välille uusi polunhaara ja tehdä vaikka lankkupolku ja olisi ollut todella halpaa tuohon tuhlailuun verrattuna. Kyllä tyhmyys on suurta Kalajoen päätöksenteossa.
Vastaukset 88
Vanhimmat
Joka kunnassa sama homma.
Turhiin asioihin löytyy rahat, kun hiukan tukea löytyy. Oikeisiin asioihin ei löydy rahaa..
Siihen hulluun sataman projektiin saatiin avustuslupaus 6 miljoonasta. Ja heti löytyi kaupungin rahoja lisää 6 miljoonaa. Siinä menee 12 miljoonaa hukkaan. Ikinä se satama ei edes käyttökulujaan tule tuottamaan. On turha perustella asiaa, että sinne rakennetaan vaikka mitä ja rakentajat maksaa kaillit tontit ostamalla tai vuokraamalla. Turha luulla, etä yrittäjät olisivat yhtä tyhmiä, toiveikkaita ja hyväuskoisia kuin Kalajoen päättäjät.
Osta vene.
Sulle pitäs hommata mela.
Mulla on airo💪
follow the money - eli seuraa rahaa
näin isoissa törsäyksissä voi olla että päättäjillä on ollut hyviä " konsultteja" jotka ajattelee heidän puolestaan
ja sitten toteutuksessa saadaan muutama ylimääräinen " välikäsi " ... , noooh ....
- mitäs pienistä ...
eihän pienetkään meistä , hah hah hah hah hah
Vai veneentappi joka ravistunut ja lyhyt
Harmi ettei sinua ole siunattu isolla kalulla, vain isolla päällä.
Hyvä on alikulku ja hieno reitti.
Alikulku on hieno mut reitti ei oo hieno. Mut täysin järjetöntä pistää 2 milliä tohon ailkulkuun kun sitä niin harva tarvii. Paljo tärkeempii menoja olis Kalajoela.
Joo. Hieno alikulku vetää 8-tien alittajia ympäri Suomen. Nyt pitää visit Kalajoen (verorahoilla) mainostaa ennennäkemättömän hienoa alikulkua.
Wiimax voisi järjestää bussimatkoja ympäri Suomen katsomaan alikulkua ja jopa alittamaan valtatien sen kautta.
Kyllä se reitti on monen mielestä hieno.
Ihmeellisen hieno mäntykangas. Ei missään Suomessa näe samanlaista. Wow!
Vielä kun väsää tuulimyllyn ja kävelee soramontun läpi on nähtävyydet nähty tuolla polulla.
Jos joku sitä hienona pitää, niin luultavasti hän ei ole ikinä Kalajoen ulkopuolella käynyt ja mitään oikeasti hienoja luontoreittejä hän ei ole koskaan kulkenut.
Väärin, hän on nimenomaan tullut kalajoen ulkopuolelta. Ei luonto ole joka paikassa samanlaista. Se mikä on meille jokapäiväistä on jollekin toiselle uutta ja ihmeellistä. Pitäisihän sun tämä tajuta kun olet hienoja paikkoja ilmeisesti nähnyt. Ei sielläkään paikalliset niitä hämmästele suu auki.
Suomessa on myös puuttomia alueita.
Höpsistä. Tuollaisia mäntykankaita on Suomessa pilvin pimein. Ja useimmat niistä ovat pikkuisen ja paljonkin komeampia, kun siellä kasvaa oikeata metsää ja korkeuserojakin on.
Eikö muita maita ole olemassa kuin suomi?
Nyt olisi aihetta oikein ulkomaanmatkailuun. Hankerahoitusta ja narsisti reissuun.
Se nyt ainaki on varmaa että tommonen oikeeta metsää vailla oleva kangas ei hullunkaan silmään kauniille näytä. Toki sekkiin on tosiasia ettei Kalajoela ole missää muuallakaa kauniita maisemia Hiekkasärkkiä lukkuunottamata. Mut niitäki jo moni pittää pilattuna.
Kun ei ole siis saatu turisteja alikulkuun ja polulle, niin pitäskö mainontaa tehostaa. Vaikkapa niin että "tule Kalajoen luontopolulle näkemään kuinka rumia on Kalajoen maisemat"
Kyllä alikulku pitäisi vielä päällystää... sora pöliseen ja Adidakset sotkeentuu lonkkavikaisella tallaajalla pönöttäessä,
Alikulun täytyy luonnollisesti olla talvella lämmitetty. Joku kallis taide sinne ehdottomasti nyökyteltävä yksimielisesti. 🤡🤡🤡😸 Nyökyti nyök..👏 tap tap..
Onko Meinalan alikulusta kulkenut kukaan. Pitää varmaan käydä itse, niin siten olisin nähnyt ainakin yhden.
Päivittäin työmatkalaisia.
Oletko nähnyt.
Oletko työtön?
Taidat olla Kelanelätti ja nukkua silloinko muut menee töihin Teollisuusalue jossa on töissä paljon ihmisiä Ja muita kulkijoita pitäskö näiden sitten pomppia 8tiellä autojen seassa?
Olen eläkeläinen. Enkä ole väittänyt, että alikulku olisi turha. Ymmärrän työssäkäyviä, kävin nimittäin töissä 50 vuotta. Taidan käydä autolla Meinalassa. Moneltako siellä työpäivä loppuu näin perjantaina. Eihän nyt pekkaspäivä ole, vai onko niitä enää ollenkaan.
Ei se alikulku autoille ole.
Eikö Meinalaan pääse enää autollakaan. Pitäs käydä katsastamassa. Pääseekö Stora Enson takaa. Onko Yrityskallion tielle tehty alikulkuja että sekin olisi vain pyöriä varten.
Taidan käydä Ylivieskassa.
Eikä vain ainoastaan se alikulku vaan kyllä täällä on moni muukin asia päin kirkkovenettä
Narsistin pakkomielteitä, oikea pakko-oire päästä pimeään tunneliin.
Se oli jokunen vuosi aivan hieno mutta sitten avohakkuita sielä täällä niin on siitä luontoelämys jo kaukana kun ei puun puuta missään ole pystyssä
Olet oikeassa. Jos noita polkuja kävelee, niin se ns. 'luontoelämys' on todella kaukan - ei sitä ole. Vain surketa rääseikköä siellä on.
Olisiko aika tehdä selvitys kaupungin rahankäytöstä?
Tee ihmeessä.
Meinalan alikulkua on käyttänyt yksi töissä kulkeva. Ehkä useampi käyttää tätä alkulkua.
Kaksi?
Pullonkerääjät - tulee jo neljä.
Tiiättäkö mitä, minä meinalan lähtiä nyt saunaan ja pesen alikulunki.
No niin saunasa käyty ja tunnelin päässäkin näkyi valoa. Ei muutakuin särkille puhtain purjein.
Kävitkö suklaatunnelissa?
Johan nyt toki. Kiinnostasko suakin? Ota kaveri mukaan niin mennään junalla. Voitas vaikka tandemillakin ajaa. Ketjurasvat mukaan.
Kuulostaa mainiolta!
Kalajokiseudun jutusa ihmetellään että sitä alikulkua käytetään niin vähän. Turha ihmetelä. Ei ihmiset aivan tyhmii ole. Miks ne menis käveleen sinne surkeeseen maisemaan. Paljo parempia kävelyreittejä on lähsitölä jopa se lankkupoloku. Kuljen autola lähes päivittäin siitä ohi ja en ole yhtään tien ylittäjää siinä nähny. Oli tosisaan täysin tyhmää pistää 2 millliä euroja hukkaan.
Kyllä täällä kalajoella mässätään rahaa hukkaan myäs muuhun turhaan,mutta sinne meni taas 2mrd eukkaa kankkulan kaivoon
Ja sataman tekoon menee 12 000 000 euroa. Tosin kaupungin rahoja vain 6 000 000 euroa. Mutta sitten kaikki muu rakentaminen siihen lisäksi sielä satamassa. Sinne kuulemma nyt tehdään jo jotain suurta ja hienoa huolto- ja palvelurakennusta. Kuinkahan paljo sen kustannusarvio on? Ei ole näkynyt asiasta mittää tietoja. Kai se on jossain lautakunnassa hyväksytty vai virkamiehetkö noista päättää? Tietääkö kukaan?
Sulle tulee kyllä lasku siitä aikanaan, älä siis ole ollenkaan huolissasi.
Olet oikeessa. Lasku tuostakin tulee mulle, sulle ja meille kaikille veronmaksajille. Me sen maksammme, vaikka emme totisesti tarvitse ja emme ole sitä halunneet. Lasku tulee myös sille kalajokiselle porukalle, joka ei veroja jostain syystä pysty maksamaan. Heidän palvelunsa huononevat koko ajan samoin kuin meillä veroja maksavillakin.
Tätä asiaa ei moni tajua oikeasti.
Joskus kun joku turhanpäinen.haniin on , pitäisi laskea kuinka monen veronmaksajan verot menevät siihen.
no juoppoja hoidetaan verorahoin myös ja alkoholia ryystetäään ja se silti sallitaan
Harmi ettei kaupunki osta koko rahalla viinaa.
Eiköhän se ole tarkoitus että huonompiin aineksiin siirtyvät. Tupakkaa taitavat jo monet kääriä .
Kyllä se märkä maistuu - puhallustukset vain Särkille maanantaisin.
Narsisti puikoissa - kiville menee. Sorry!
Tuohan oli yleisessä tiedossa jo ennen alikulun rakentamista.
Sama totuus iskee lujaa sataman rakentamisessa.
Sitten voisi alkaa pistää valtuutettuja vastuuseen.
Ala ihmeessä.
Kalajokisilla on rahaa
Olkaamme onnellisia, kun meillä on ylimääräistä ja tarpeetonta rahaa. Kaupungin omia rahoja avustusten lisäksi pistetään satamaan siis nyt alkuun 6 miljoonaa ja tarpeettomaan alikulkuun meni jo 1,4 miljoonaa. Satamaan tehdään sitten niitä huoltorakennuksia ja muita palveluvarustuksia. Lienee niin, että miljoona tai parikin niihin heti menee.
Nyt joku ajattelee, että noille rahoille olisi ollut muuta käyttöä ja meidän kaupunkilaisten palveluja olisi voinut parantaa. Hys hys. Ei niin saa ajatella. Me olemme vaaleilla valinneet viisaat valtuutetut ja antaneet heille kaiken vallan päättää puolestamme.
Ainakaan minä en niitä sinne äänestänyt.mutta jotku toiset klanipäät äänesti
Onneksi klanipää jäi pois - tuli valitettavasti toinen puupää tilalle, jolle luvattu Oulun matka kesällä 2039 - jos luoja suo,
Turistit tarvitsee sirkushuveja. Ei palveluita veronmaksajille.
Kyllä ovat todella tyhmiä nämä Kalajoen valtuutetut, kun näin järjettömiä päätöksiä tekevät. TAI sitten he ovat saaneet julkisesti tai salaisesti jotain merkittäviä etuuksia, kun tekevät niin kuin käsketään, siis äysin tyhmiä päätöksiä. Sitä luulisi, että näitä luottamushenkilöitä edes pikkuisen hävettäisi. Mutta eivät he taida pystyä edes siihen?
Oletko saanut porttikiellon jokapaikkaan?
Ei haittaa, olen ihan turistina.
Kyllä Marinaan meni jo miljoonia ennen sataman rakentamistakin. Kaivettiin lammet ja tehtiin infra ja häädettiin mökkiläiset alueelta.
Yksi mökkiresu on uhrattu kehityksen tieltä. Myös keskuskarin mökit voisi hävittää...
Olisi tosiaan syytä tehdä yhteenveto noista kaikista kutannuksista mitä on jo Marinan alueeseen mennyt.
No teeppä.
Eiköhän ne pitäisi löytyä kun kysyy kaupungin talous osastolta.
Normitilanne - eivät huomaa omassa tekemisessään mitään korjattavaa.
Mukava sinun on Sossuntuella siellä valittaa Ei tarvi edes töitä tehdä
Kas joku päättäjä älähtää..
Kaupungin viranhaltija heräsi ja älähti. Kahvitunnilta myöhästyy...
No, sinä et edes osaa - siksihän sinä olet kaupungilla hommissa.
En ole kaupungin hommissa enkä tule koskaan edes olemaankaan
Sen uskon että et ole etkä tule koskaan olemaankaan missään hommissa
Otahan lisää kaljaa.
Kalajoen kaupunki rakentaa alikulkuun portit, jotka toimivat maksullisilla korteilla.
Kortteja on kerta kortteja sekä kuukausi -kortteja. Kortteja voi hankkia kaupungintalolta
virka-aikana. Kerta kortti 2€, kuukausi kortti 20€.
Kustannusarvio 3 000 000€.
Lisäksi palkataan 2 portinvartiaa ja 2 puistonvartiaa, ehkäisemään mahdollisia
metsäyöpyjiä.
Harkitaan myös pelastus helikopterin hankkimista mahdollisten eksyjien varalta.
Lisämääräraha edellisiin 5 000 000€.
Temustako tilasit huumorintajusi?
Senkin 2 miljoonaa olisi voinut käyttää korvauksena tuulivoiman uhreille , menetetyistä kiinteistöjen arvosta, jota vatipäät päättäjät on saaneet aikaan.
Ei ole tullut mitään menetyksiä yhtään kenellekään. Ihan turhaa valitusta.
Asumisviihtyvyys on yksi menetys. Eli maisemahaitat.
🤣🤣🤣
Käsitänkö oikein ettei sinun mielestä tuulivoimaloista ole maisemahaitta?
Kerrankin olet käsittänyt oikein.
Ok. Miksi Raahe ei saa rakentaa tuulivoimaloita merelle maisemahaitan takia ?
Niistä kun ei ole maisemahaittoja.
Kysy sitä raahelaisilta, ne on varmasti tosi kiinnostuneita.