Mulla on 2.tyypin diabetes ja vuositarkastuksen aika eli sain lähetteen labraan. Otettiin maksa- ja virtsakokeet. Miksihän noin eikä otettu pitkäaikaista sokeria. Olen jotenkin ajatellut, että se olisi tärkeää katsoa. Enkä ymmärrä miksi virtsanäyte.
Täytin vielä verensokerilomakkeen kolmelta päivältä.
Siinä kai se vuositarkistus sitten oli.
Eikö pitkäaikaista sokeria mitata vuositarkastuksessa?
6
255
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä pitkä sokeri kuuluu diabeteksen vuosikontrolliin labrassa ihan automaattisesti, (ellei diabeteshoitajalla ole mittaria, jolla se mitataan vastaanotolla). Virtsanäytteestä selviää mahdollinen albumiini eli mitataan munuaisten kuntoa verikokeiden lisäksi.
- Anonyymi
Vuosikontrolliin kuuluu verensokereiden lisäksi myös verenpaineiden kotiseuranta kahdesti aamulla ja illalla muutaman päivän ajalta.
- Anonyymi
Mistä tiedät, ettei otettu pitkäsokeria? Se on kyllä tärkeä seurannassa.
Virtsakokeesta nähdään munuaisten toiminta. Diabeetikolla se helposti heikkenee. Maksan toiminta on aina tärkeä, diabeteslääkkeet rasittavat maksaa.
Verensokeria aamulla itse mitattuna seurataan. Samoin verenpaine aamulla ja illalla itse mitattuna ainakin neljältä päivältä.
Ei kai se vuosikontrolli tuohon laboratoriokäyntiin päättynyt? Lääkäri arvioi tulokset, jäljellä on diabeteshoitajan tai lääkärin luona käynti. Silloin tarkastetaan mm jalat, joten puhtain jaloin ja sukin käynnille. Määrätään tietyin aikavälein myös silmänpohjakuvaukseen. Lääkkeet tarkistetaan. Voit kysellä hoitoosi liittyvät kysymykset, jotka ehkä askarruttavat mieltäsi. Varaa aika, yleensä se on varattava itse.- Anonyymi
Ei mulla vain näy labrakokeissa pitkäsokeria.
Ja lähetteessä luki, että sairaanhoitaja itse ottaa yhteyttä eikä minun tarvitse kysyä labravastauksia.
Odottelen nyt sitä ja ihmettelen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mulla vain näy labrakokeissa pitkäsokeria.
Ja lähetteessä luki, että sairaanhoitaja itse ottaa yhteyttä eikä minun tarvitse kysyä labravastauksia.
Odottelen nyt sitä ja ihmettelen.Jos ei ala soittoa kuulumaan, kannattaa kyllä ottaa itse hoitajaan yhteyttä. Ja kysyä myös miksei pitkää sokeria ole mitattu. Lisäksi kolesterolit mitataan yleensä automaattisesti diabeetikoilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ei ala soittoa kuulumaan, kannattaa kyllä ottaa itse hoitajaan yhteyttä. Ja kysyä myös miksei pitkää sokeria ole mitattu. Lisäksi kolesterolit mitataan yleensä automaattisesti diabeetikoilla.
Mullakaan ei testata pitkääsokeria ihan 12 kk:n välein. Ja sitten kun testataan, sen tuloksen saapuminen kestää 1–2 päivää enemmän kuin muiden labratulosten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2109754Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen414515Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1244037Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1133937- 2043641
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik413023Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1561577Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its891502- 1111304
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A141231