Alueen levottomuus keskittyy poliisin mukaan Myyrmannin kauppakeskuksen ympäristöön, esimerkiksi Paalutorille, Iskostorille ja aseman alueelle. Näitä kulmia meidänkin partiomme lähtee kiertämään.
Poliisiauto pysäköidään Myyrmäen asemalle valvontakameroiden suojaan. Aseman ulkoportaikosta löytyvät ensimmäiset julkijuopottelijat.
– Eihän me kaljaa juoda, kuuluu Ritamaan retorinen kysymys.
Miehet suostuvat sopuisasti poistumaan paikalta.
Kuljemme Myyrmäki-talon läpi Paalutorille, jossa majaansa pitää ”vakioporukka”. Osa poistuu pikaisesti poliisin saavuttua, osa jää juttelemaan. Istuskeleva nainen esittelee muovista pulloa Martikaiselle. Hän ilmoittaa juoneensa tänään vain vissyä.
Paikallista Risto Pottosta harmittaa Myyrmannin ovien edustalla tapahtuva tupakointi. Alue sotketaan hänen mukaansa säännöllisesti tumpeilla, ja sisälle joutuu kulkemaan savuverhon läpi.
Torin ympäristön levottomuudesta ja huumekaupastakin hän on tietoinen. Jos sitä ei lasketa, on Myyrmäki hänen mielestään hieno alue.
Parin sadan metrin päässä Paalutorilta asuva Pottonen sanoo kohtaavansa alueella säännöllisesti ystäviä ja tuttuja, joiden kanssa voi jäädä rupattelemaan tai vaikka kahvittelemaan.
Myyrmannissa asioineelle Risto Pottoselle alueen ongelmat ovat tuttuja.
Myyrmannissa asioineelle Risto Pottoselle alueen ongelmat ovat tuttuja. Kuva: JUSSI HELTTUNEN
Myyrmannin toisella puolella Iskostorilla on tänään rauhallista. Usein poliisi kohtaa torilla häiritsevästi käyttäytyviä ihmisiä, jotka se poistaa paikalta.
Ihmisten poistaminen aiheuttaa kuitenkin ongelman, jota Heikkilä kutsuu ikiliikkujaksi. Kun häiriökäyttäytyjät poistetaan, siirtyvät he johonkin toiseen paikkaan.
Kun Iskostorin alueelta on häädetty ihmisiä, ovat he siirtyneet lähemmäs asuintaloja, mistä puolestaan on valitettu poliisille. Ongelmaa on mahdotonta ratkaista täysin.
– Ihmisillä on kuitenkin oikeus olla jossain, Martikainen sanoo.
Heikkilän mukaan poliisi keskittää resurssinsa oikeasti häiritsevästi käyttäytyviin ihmisiin. Ketään ei voida poistaa julkiselta paikalta sen perusteella, miltä tämä näyttää tai kuulostaa, jos käytös ei ole häiritsevää.
– Onks teillä poliisimerkkiä?
Lionel Messin ja Cristiano Ronaldon pelipaitoihin sonnustautuneet lapset lähestyvät partiota Liesikujan pysäköintitalon alaovella.
Ilmeisesti pojat haluaisivat poliisin jakamia keräilykortteja. Niitä ei tänään ole antaa. Ensi kerralla, pojille luvataan.
Olemme saapuneet tarkastamaan pysäköintitaloa, sillä se on huumeidenkäyttäjien suosiossa. Martikaisen mukaan monikerroksisen ja hämärän rakennuksen sisätiloissa kaupataan aineita.
Paikan huonon maineen ymmärtää välittömästi porraskäytävään astuessa. Portaikossa lojuu eritteitä ja roskaa. Haju on kammottava. Seinät ovat graffitin peitossa ja ikkunoita on rikottu. Neulojakin löytyy.
Alueen levottomuus keskittyy poliisin mukaan Myyrmannin kauppakeskuksen ympäristöön, esimerkiksi Paa
Anonyymi-ap
0
115
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22617150Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912194Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415980Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144785Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193957Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1353004S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581425- 851021