Alueen levottomuus keskittyy poliisin mukaan Myyrmannin kauppakeskuksen ympäristöön, esimerkiksi Paa

Anonyymi-ap

Alueen levottomuus keskittyy poliisin mukaan Myyrmannin kauppakeskuksen ympäristöön, esimerkiksi Paalutorille, Iskostorille ja aseman alueelle. Näitä kulmia meidänkin partiomme lähtee kiertämään.

Poliisiauto pysäköidään Myyrmäen asemalle valvontakameroiden suojaan. Aseman ulkoportaikosta löytyvät ensimmäiset julkijuopottelijat.

– Eihän me kaljaa juoda, kuuluu Ritamaan retorinen kysymys.

Miehet suostuvat sopuisasti poistumaan paikalta.

Kuljemme Myyrmäki-talon läpi Paalutorille, jossa majaansa pitää ”vakioporukka”. Osa poistuu pikaisesti poliisin saavuttua, osa jää juttelemaan. Istuskeleva nainen esittelee muovista pulloa Martikaiselle. Hän ilmoittaa juoneensa tänään vain vissyä.

Paikallista Risto Pottosta harmittaa Myyrmannin ovien edustalla tapahtuva tupakointi. Alue sotketaan hänen mukaansa säännöllisesti tumpeilla, ja sisälle joutuu kulkemaan savuverhon läpi.

Torin ympäristön levottomuudesta ja huumekaupastakin hän on tietoinen. Jos sitä ei lasketa, on Myyrmäki hänen mielestään hieno alue.

Parin sadan metrin päässä Paalutorilta asuva Pottonen sanoo kohtaavansa alueella säännöllisesti ystäviä ja tuttuja, joiden kanssa voi jäädä rupattelemaan tai vaikka kahvittelemaan.

Myyrmannissa asioineelle Risto Pottoselle alueen ongelmat ovat tuttuja.
Myyrmannissa asioineelle Risto Pottoselle alueen ongelmat ovat tuttuja. Kuva: JUSSI HELTTUNEN

Myyrmannin toisella puolella Iskostorilla on tänään rauhallista. Usein poliisi kohtaa torilla häiritsevästi käyttäytyviä ihmisiä, jotka se poistaa paikalta.

Ihmisten poistaminen aiheuttaa kuitenkin ongelman, jota Heikkilä kutsuu ikiliikkujaksi. Kun häiriökäyttäytyjät poistetaan, siirtyvät he johonkin toiseen paikkaan.

Kun Iskostorin alueelta on häädetty ihmisiä, ovat he siirtyneet lähemmäs asuintaloja, mistä puolestaan on valitettu poliisille. Ongelmaa on mahdotonta ratkaista täysin.

– Ihmisillä on kuitenkin oikeus olla jossain, Martikainen sanoo.

Heikkilän mukaan poliisi keskittää resurssinsa oikeasti häiritsevästi käyttäytyviin ihmisiin. Ketään ei voida poistaa julkiselta paikalta sen perusteella, miltä tämä näyttää tai kuulostaa, jos käytös ei ole häiritsevää.

– Onks teillä poliisimerkkiä?

Lionel Messin ja Cristiano Ronaldon pelipaitoihin sonnustautuneet lapset lähestyvät partiota Liesikujan pysäköintitalon alaovella.

Ilmeisesti pojat haluaisivat poliisin jakamia keräilykortteja. Niitä ei tänään ole antaa. Ensi kerralla, pojille luvataan.

Olemme saapuneet tarkastamaan pysäköintitaloa, sillä se on huumeidenkäyttäjien suosiossa. Martikaisen mukaan monikerroksisen ja hämärän rakennuksen sisätiloissa kaupataan aineita.

Paikan huonon maineen ymmärtää välittömästi porraskäytävään astuessa. Portaikossa lojuu eritteitä ja roskaa. Haju on kammottava. Seinät ovat graffitin peitossa ja ikkunoita on rikottu. Neulojakin löytyy.

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

        Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
        Maailman menoa
        27
        6502
      2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

        Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
        Maailman menoa
        72
        5178
      3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

        Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
        Maailman menoa
        93
        4775
      4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

        🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
        Maailman menoa
        6
        4599
      5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

        Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
        Maailman menoa
        69
        4448
      6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

        Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
        Maailman menoa
        18
        4038
      7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

        Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
        Maailman menoa
        54
        3987
      8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

        ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
        Maailman menoa
        107
        3865
      9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

        kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
        Maailman menoa
        21
        3500
      10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

        kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
        Maailman menoa
        17
        3327
      Aihe