Seurustelukunnan johtajuus

Miten valitaan naisjohtaja seurakuntaan ?

Onko kyseessä hyväveli periaate ?

Onko johtajalla Jumalan kutsua oltava ?
11157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Helluntaiseurakunnassa johrajan valinnassa
a) demokratia
b) raamatullisuus
c) poliittinen kähmintä

On unohdettu ?

Äänestä

Voiko nainen olla uudestikastaja ja yhden miehen vaimo ?

Äänestä

Lahkohengessä valitaan lahkoon johtaja.
Tätä eivät hellarit voi kiistää.

Äänestä

Jeesus vertasi pappeja matelijoiden sukuun kuuluviksi.
Ovatko helluntailaiset eri mieltä totuudesta ?

Äänestä

Pakkovauvakastettu sinähän voit kertoa kuinka naispiispoja ja naispappeja valitaan.
Onko yksi vaatimus, että hän vihkii homoja?

Äänestä

Uudelleen kastaminen on. p a k o l l i s t a
lahkoon liittymisessä.

Äänestä

Hellapojilla mielessä homot vaikka aiheena johtajuus.
Helluntaijohtaja Piensoho on homo ja vihitty johtavaksi pastoriksi.

Äänestä
  • Piesoho on Ruotsissa.
    Homot ovat nykyisin pakkovauvakastettujen uskonveljiä.

    Äänestä

Syntinen nainen on vastustaa Raamatun totuutta.
Käärme tietää tämän.

Ensimmäinen kirje Timoteukselle 2:14

Eikä Aadamia petetty, vaan nainen petettiin ja joutui rikkomukseen.

Äänestä

Paikallis seurakunnan vanhemmiston , ts."paimenet", ts."pastorit", ts."kaitsijat", ts."johtajat" kaikki samaa srk virkaa tarkoittavat synonyymit , heidän yläpuolellaan on vain "ylipaimen" Jeesus Kristus . UT ei tunne mitään "arkkipiispoja" paikallis seurakunnan vanhemmiston ts. paimenten ts. pastoreiden yläpuolella.

( NOVUM -SUOMENNOS ) 1.Piet.5:1.”.. Vanhimpia ( BRESBYTERUS ) siis (joukossa) teidän kehotan kanssavanhin ( SYMPRESBYTEROS) ja todistaja ( MARTYS) Kristuksen kärsimysten myös tulevasta ilmestyvästä kirkkaudesta osallinen (2.) paimentakaa ( POIMANATE ) teillä laumaa (POIMNION ) Jumalan silmällä pitävinä ( EPISKOPUNTES ) ei pakosta vaan vaan vapaaehtoisesti mukaan Jumalan ettekä voittoa keinotellen vaan alttiisti.(3.) ettekä kuin herroina halliten osuuksianne vaan esikuvina ollen laumalle ( POIMNIU )—(4.) Ja ilmestyessä ylipaimenen ( ARKHIPOIMENOS ) saatte kuihtumattoman kirkkauden seppeleen..”
----------
Seurakunnan Herra armoittaa Sanansa ilmoituksen mukaan ( em. Ef. 4:7-16.) joitakin vanhimmistoon, eli paimeniksi siis pastoreksi.( Latinan sanasta ” pastor” - paimen, kreikaksi ” poimen”)  Apostoliset nk. paimenkirjeet” ( 1.Tim.3: 1- 7. , Tiit. 1: 5-9.)  osoittavat viranhaltijaksi (:joiksi) miespuolisen seurakunnan jäsenen.( NOVUM SUOMENNOS ) Ef.4:11.Ja hän antoi (EDOKEN) toiset apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi ,toiset paimeniksi (POIMENAS) ja opettajiksi…” ( Monikko : paimeniksi— POIMENAS)…

Hän— Jumala ANTOI...LAHJAKSI SRK.VIRAT JA NIIDEN HALTIJAT srk:lle —Ef.4:7. Mutta itsekullekin meistä on armo (KHARIS) annettu Kristuksen lahjan( DOREAS) mitan mukaan.8. Sentähden on sanottu: "Hän astui ylös korkeuteen, hän otti vankeja saaliikseen, hän antoi (EDOKEN)lahjoja ( DOMATA) ihmisille”……..11. Ja hän antoi (EDOKEN) muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi,..”

Äänestä
  • Hän— Jumala ANTOI...LAHJAKSI SRK.VIRAT JA NIIDEN HALTIJAT srk:lle —Ef.4:7. Mutta itsekullekin meistä on armo (KHARIS) annettu Kristuksen lahjan( DOREAS) mitan mukaan.8. Sentähden on sanottu: "Hän astui ylös korkeuteen, hän otti vankeja saaliikseen, hän antoi (EDOKEN)lahjoja ( DOMATA) ihmisille”……..11. Ja hän antoi (EDOKEN) muutamat apostoleiksi, toiset profeetoiksi, toiset evankelistoiksi, toiset paimeniksi ja opettajiksi,..”

    Lahjat annetaan. lahjoja ei "valita" ("koesaarnat")

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten valitaan naisjohtaja seurakuntaan ?

Onko kyseessä hyväveli periaate ?

Onko johtajalla Jumalan kutsua oltava ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu