Mitä Toveri nyt pelkää

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011410853.html
"Europarlamentaarikko ja pääesikunnan ex-tiedustelupäällikkö Pekka Toveri katsoo raportin alleviivaavan sitä, että Venäjä on ollut valitettavan taitava lännen pakotteiden kiertämisessä ja kasvattanut sotateollisuuttaan nopeasti.
Venäjän kunnianhimo ei ulotu enää vain Ukrainaan, hän ajattelee.
– Suurin huoleni on, että kun Ukrainaan saadaan aselepo, lyhytnäköiset länsipoliitikot ryhtyvät taas käymään Venäjän kanssa kauppaa. Tämä helpottaa heidän uudelleenvarustautumistaan.
Toveri arvelee, että Putin voisi haastaa Naton yhtenäisyyttä ja artikla 5:ttä muutaman vuoden sisään."

Toverihan hehkutti, kun Suomi liittyi natoon, että nyt Suomi on niin turvassa, kuin olla voi, eikä Venäjä hyökkää nato maahan.
Mitä Toveri nyt pelkää, kun Suomihan on nyt niin turvassa, ettei ole koskaan näin turvassa ollut.
Eikö Toveri ole sitä miettinyt, että miten venäjän hyökkäys on kestänyt kohta 4 vuotta, vaikka ukrainassa on paljon vähemmän ukrainalaisia sotilaita sotimassa, kuin mitä suomen sodanajan vahvuus on.
Mikä olis tilanne, jos kaikki ukrainassa asevelvollisiksi luokitellut miehet olisivat olleet taistelemassa alusta alkaen, mitä suomessa asevelvollisisksi nyt määritellään 18-65 vuotiaat.
Se tarkoittaisi yli 10 miljoonaa ukrainalaista, kun ukraina väkiluku on 37,8 miljoonaa eli yli kolminkertaisesti mitä suomen väkiluku.

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persut = far-right Finns Party?

        Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
        Maailman menoa
        82
        7453
      2. Demarilesbo synnytti lapsen

        Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
        Maailman menoa
        204
        4734
      3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

        Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
        Maailman menoa
        73
        4688
      4. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

        "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
        Maailman menoa
        76
        4158
      5. Ei me olla sielunkumppaneita

        jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
        Ikävä
        58
        4150
      6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

        Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
        Maailman menoa
        33
        3639
      7. Porno-ope?

        Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
        Maailman menoa
        62
        3082
      8. Sovitteko ulkonäöllisesti

        Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
        Ikävä
        68
        2786
      9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

        Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
        Pori
        40
        1970
      10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

        Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
        Ikävä
        47
        1705
      Aihe