Suomen katolisen kirkon Fides-lehti arvioi, että alle 10 % jäsenistä maksaa säännöllisesti jäsenmaksua. Sen valtiontuki, reilut 100 000 €, maksetaan muodollisen jäsenmäärän mukaan.
Jotenkin sitä tässä taloustilanteessa ajattelisi tuostakin löytyvän leikattavaa.
Suomen katolisesta kirkosta
15
204
Vastaukset
- Anonyymi
Valiitto huijaa maalima -kylässä jossa se haalii Suomeen maahanmuuttajia mutta ei aiokaan avustaa niiden kulttuuria kuten katolisuutta. Maalimakyuöläpuuhailussa liitto on hiljaa muslimien ja ortodoksivenäläisten hyysäyksestään ja katolisuuden ja juutalaisuuden ... vastustuksestaan
- Anonyymi
Nyt löytää leikkuri kohteita.
Mikä tuo muodollinen jäsenmäärä mahtaa olla? Löysin luvun yli 17 000 vuonna 2024. Ja kyllä, maahanmuuttajat kasvattavat jäsenmäärää. Jos tuosta laskee niin tuki ei suuren suuri ole. Mutta kaipa tuostakin löytyisi leikattavaa :) Niin pieni tuki että voisi poistaa kokonaan?Löytyy haulla "statfin 11rx". 15982 henkeä vuonna 2024. Oli 7227 vuonna 2000, kasvaa maahanmuuton myötä. Kai joukossa on jo vauvakastettuja, jotka eivät edes muista olevansa jäseniä? Vai meneekö kaikille kuitenkin paperinen jäsenmaksulappu.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Löytyy haulla "statfin 11rx". 15982 henkeä vuonna 2024. Oli 7227 vuonna 2000, kasvaa maahanmuuton myötä. Kai joukossa on jo vauvakastettuja, jotka eivät edes muista olevansa jäseniä? Vai meneekö kaikille kuitenkin paperinen jäsenmaksulappu.
Katolisen kirkon mukaan ei mene.
"Jäsenmaksu koskee jokaista 18 vuotta täyttänyttä katolilaista, jonka vuosiansiot ovat vähintään 15 000 € ja jolla ei ole painavia syitä olla sitä maksamatta. Jäsenmaksun suuruus on 1,5 % veronalaisista ansiotuloista (tai vastaavista muista tuloista)." Anonyymi kirjoitti:
Katolisen kirkon mukaan ei mene.
"Jäsenmaksu koskee jokaista 18 vuotta täyttänyttä katolilaista, jonka vuosiansiot ovat vähintään 15 000 € ja jolla ei ole painavia syitä olla sitä maksamatta. Jäsenmaksun suuruus on 1,5 % veronalaisista ansiotuloista (tai vastaavista muista tuloista)."Silloin ei tietysti voi mennä varsinaista maksulappua. Muistutus jossa kerrotaan miten laskea paljonko maksaa, voi tietysti mennä. Mutta maksaneeko vaivaa yhdyskunnan niitä lähettää porukalle joka ei ole vuosiin reagoinut?
Vauvakaste ja jäsenmäärään suhteutettu valtiontuki toimivat hyvänä yhdistelmänä.- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Silloin ei tietysti voi mennä varsinaista maksulappua. Muistutus jossa kerrotaan miten laskea paljonko maksaa, voi tietysti mennä. Mutta maksaneeko vaivaa yhdyskunnan niitä lähettää porukalle joka ei ole vuosiin reagoinut?
Vauvakaste ja jäsenmäärään suhteutettu valtiontuki toimivat hyvänä yhdistelmänä.Suurin kasvun syy on ainakin ollut maahanmuutto.
"Vuoden 2020 kasvusta yli puolet (52,8 %) oli muuttoja toisesta hiippakunnasta eli käytännössä kyse on maahanmuuttajista, reilu kolmannes (37,3 %) uusista jäsenistä otettiin kirkon yhteyteen kasteessa. Noin kymmenen prosenttia uusista jäsenistä oli kirkkoon otettuja seurakuntalaisia."
Mikä va-liiton toimintatapa on mikäli jäsen ei maksa jäsenmaksuaan? Muistutetaanko ja erotetaanko jollei edelleenkään maksa? - Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Löytyy haulla "statfin 11rx". 15982 henkeä vuonna 2024. Oli 7227 vuonna 2000, kasvaa maahanmuuton myötä. Kai joukossa on jo vauvakastettuja, jotka eivät edes muista olevansa jäseniä? Vai meneekö kaikille kuitenkin paperinen jäsenmaksulappu.
Fides-lehden uutisen mukaan ymmärtäisin ettei kenellekään mene paperinen jäsenmaksulappu, oletko toista mieltä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Fides-lehden uutisen mukaan ymmärtäisin ettei kenellekään mene paperinen jäsenmaksulappu, oletko toista mieltä?
Preseilevä Valiitto käy propagandaansa maalimakylässä-sossubileissä ja sitten vetää haalimiensa katolisuutta turpaan
Anonyymi kirjoitti:
Suurin kasvun syy on ainakin ollut maahanmuutto.
"Vuoden 2020 kasvusta yli puolet (52,8 %) oli muuttoja toisesta hiippakunnasta eli käytännössä kyse on maahanmuuttajista, reilu kolmannes (37,3 %) uusista jäsenistä otettiin kirkon yhteyteen kasteessa. Noin kymmenen prosenttia uusista jäsenistä oli kirkkoon otettuja seurakuntalaisia."
Mikä va-liiton toimintatapa on mikäli jäsen ei maksa jäsenmaksuaan? Muistutetaanko ja erotetaanko jollei edelleenkään maksa?Va-liiton kertoma jäsenmäärä tulee liittomaksutilityksistä, käytännössä jäsenmaksunsa maksaneista.
Jäsenille menee muistutuksia sähköpostilla ja/tai kirjeenä jos ei maksa. Muodollisesti erotetaan vähän yhdistyksestä riippuen on on pari vuotta ollut maksamatta. Esimerkiksi Tampereella on luokkaa kymmenen jäsentä juridisesti kuin mitä tilasto näyttää.
- Anonyymi
Valiitto 2023 saa kuluistaan puolet ja noin 40 e jäsentä kohden
Eli 17 000 jäsenen kirkko voisi silloin saada 680 000 e ja ehkä vielä enemmän, jos saisi kuluistaan puolet ja on kova kuluttamaan
http://www.ateistit.fi/uutiset/uuti240703.html
Valtionavustus oli siis kuluista 50,4 prosenttia. Maksavaa jäsentä kohti (31.12.2022: 1 257) avustus oli 39,78 euroa. Mielestäni korkea - Anonyymi
Huijausta siis!?
- Anonyymi
Vapaa-ajattelijain jäsenmääristä puhuttaessa kysymys on liittomaksuista, jäsenmaksunsa maksaneisen liittomaksuosuuden tilityksestä. Yhdistyksissä voi periaatteessa olla muitakin jäseniä.
- Anonyymi
Miten kävisi ev.-lut. kirkon?! Pitää vimmaisesti kiinni etuoikeuksistaan.
- Anonyymi
Katolisilla on hyvät suhteet Eurooppaan ja joka puolella Amerikkoja
Heille voisi ajatella valtionavustusta, jos pystyisivät tekemään diilejä Suomelle?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19045032/suomen-katolisesta-kirkosta#comment-136994648 - Anonyymi
Mielenkiintoinen tieto.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825107Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813656SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun233069SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt612697Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers72665SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412316Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1032253Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292117Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan752095Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059