Koulubiologian uudistaminen ja maailmankatsomuksellisesti neutraali tiedeopetus
Nyt on sekavaa settiä!
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/15403
Kajahtanaisuuden aste 1-10 ?
12
113
Vastaukset
- Anonyymi
Liberaali uskova. Esitän ettei perusopetuksessa
saa/tule/ei ole toivottavaa heti.
Kriisiytyä, sekoittaa oppilaille annettua tietoa.
Vaan säilyttää yksinkertainen perus tieto.
Siinäkin on riittävästi sisäistettävää ja oppimista.
Eettisten filosofisten näkökulmien osa on aina henkilökohtainen. Ja voi viedä osan motivaatiota
aineen oppimiseen. Liikaa " tuputettuna".
Sekavaa aikuisten settiä on.- Anonyymi
Mitähän oikein olit sanomassa? Sekavaa settiä oli.
- Anonyymi
Tuo aloitus on kiihkouskovaisten tekemä. En usko edes sinun kykenevän siihen määrään epärehellisyyttä, mitä he tekevät vaikka yrittäisit. Veikkaan sinulla tulevan vastaan moraali nopeasti.
Tuo aloitus on ihan pelkkää kuraa. Se ei ole monimutkaista, vaan yksinkertaisesti väärin.
Peruskoululainen kyllä ymmärtäisi jo asian paremmin kun tuon aloitteen tekijä.
Tämä aloitus on samaa luokkaa kun vaatia maapallon ja painovoiman opettamisen lopettaminen.
- Anonyymi
Miksi on niin paljon kiviplaneettoja.
Vailla asutusta. Opettaja?
Miksi maapallolla on elämää mutta
Ei muualla? Ainakaan lähellä.
Tämä ei kuulu opetus suunnitelmaan
Vastaus siis. Mutta Raamatusta löytyy
kohtia. Joita en voi hakea. Se kuuluu
myöhempään opetukseen ja eri aineeseen.
Siitä huolimatta luen rukouksen.
Rukous Luomakunnan Ihmeestä
Herra Jumala,
sinä olet Luoja, joka olet avannut taivaat ja perustanut maan,
sinä olet luonut tähdet ja planeetat, jotka kertovat sinun voimastasi.
Kiitän sinua siitä, että annat meille nähdä maailmankaikkeuden valtavuuden,
ja silti tunnet jokaisen sydämen syvyyden.
Kiitos, että elämä Maapallolla on lahja, ainutlaatuinen ja kallisarvoinen.
Opeta minua arvostamaan tätä elämää ja hoitamaan luomakuntaasi.
Vaikka etäiset planeetat ovat vielä salaisuuksia, niiden kauneus ja järjestys
kertovat minulle sinun viisaudestasi ja rakkaudestasi.
Auta minua uskomaan siihen, että kaiken takana on tarkoitus ja suunnitelma,
ja että sinä olet läsnä jokaisessa hetkessä.
Anna sydämeni olla täynnä ihmetystä ja kiitollisuutta,
ja kulkea rohkeasti uskon tietä, vaikka kaikkea en vielä ymmärräkään.
Aamen.- Anonyymi
Jos jumalasi olisi olemassa, voisit kysyä sitä häneltä. Miksi luoda niin paljon planeettoja? Mistä viisaudesta tällainen muka kertoo? :D
Mutta yhdestäkään jumalasta kun ei ole ensimmäistäkään todistetta, joten sellaisiin ei ole mitään syytä uskoa. Se, ettei elämää ole havaittu muualta, ei tarkoita sitä, ettei sitä voi olla. Jos ja kun elämää - älyllistä sellaista - löytyy, haluaisin nähdä jeesususkovaisten (ja muidenkin uskovaisten) naamat, kun nämä kysyvät "mikä vitun jeesus?" tai "mikä vitun allah":D - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos jumalasi olisi olemassa, voisit kysyä sitä häneltä. Miksi luoda niin paljon planeettoja? Mistä viisaudesta tällainen muka kertoo? :D
Mutta yhdestäkään jumalasta kun ei ole ensimmäistäkään todistetta, joten sellaisiin ei ole mitään syytä uskoa. Se, ettei elämää ole havaittu muualta, ei tarkoita sitä, ettei sitä voi olla. Jos ja kun elämää - älyllistä sellaista - löytyy, haluaisin nähdä jeesususkovaisten (ja muidenkin uskovaisten) naamat, kun nämä kysyvät "mikä vitun jeesus?" tai "mikä vitun allah":DAvaruus kappaleineen todistaa älykästä suunnittelua vastaan. Näkee kaiken olleen alussa kaaosta. Jotakin järjestystä luonnonlait ovat saaneet aikaan, mutta ei elämää suojelevaa pitkällä tähtäimellä. Ikuinen elämä on utopiaa tieteen valossa.
- Anonyymi
"Miksi on niin paljon kiviplaneettoja."
Koska universumi on massiivinen. Tämä on kun kysyisi, miksi on niin paljon valkoisia hiekanjyviä, mutta vielä isommassa mittakaavassa.
"Miksi maapallolla on elämää mutta
Ei muualla? Ainakaan lähellä."
Emme edes tiedä vaikka olisikin aurinkokunnassamme elämää.
Puhumattakaan muissa vastaavissa.
Veikkaan sinun luulevan elämän tarkoittavan siviilisaatioita? Se ei tarkoita sitä.
Maan kehitys on uniikki, eikä ole mitään takuita, että toista vastaavaa älykästä voisi edes löytyä.
"Tämä ei kuulu opetus suunnitelmaan"
Sitä en tiedä kuinka tarkkaan opetussuunnitelma on näissä asioissa peruskoulussa, mutta kyllä niitä voi oppia.
Kyseessä on huono opettaja, jos ei osaa kertoa mitään. Eikö sen opettajan tarvitse edes heti tietää vastausta, vaan voi itse opiskella lisää ja kertoa vastaus jälkikäteen.
"Mutta Raamatusta löytyy kohtia. Joita en voi hakea."
Tässä vaiheessa opettaja olisi vaarallisilla vesillä. Miksi ei sitten vaikka Koraanista, Kalevalasta tai Veda kirjallisuudesta samalla.
Sitten rukous jossa kohtia mitä tunnetaan ilman jumalia. "God Did It" ei vastaa mihinkään. Ihme ettei jumalasi osannut sinulle edes sitä kertoa. Ehkä siksi, että se on olematon. - Anonyymi
"Miksi on niin paljon kiviplaneettoja.
Vailla asutusta. Opettaja?"
Kun tähti syntyy, sen ympärille jäävä materiaali muodostaa protoplanetaarisen kiekon. Lähellä tähteä on kuuma, joten vain raskaammat, sulamattomat aineet, kuten kivet ja metallit, voivat tiivistyä kiviplaneetoiksi. Kauempana, missä on viileämpää, muodostuvat kaasujättiläiset (kuten Jupiter ja Saturnus).
"Miksi maapallolla on elämää mutta
Ei muualla? Ainakaan lähellä."
Orgaaninen elämä vaatii nestemäistä vettä. Käytännössä vain Venus, Maa ja Mars ovat tällöin sopivilla etäisyyksillä Auringosta. Venuksen vulkaaninen toiminta kuitenkin sai aikaan voimakkaan kasvihuoneilmiön ja Venuksesta kehittyi liian kuuma. Mars taas oli sen verran pieni, että sen sisä sula ydin jäähtyi, jolloin aurongon säteilyltä suojaava planeetan luonainen magneettikenttä jäi liian heikoksi ja Mars kehittyi karuksi ja vähän vetiseksi paikaksi.
Ihminen ei ole tutkinut edes Aurinkokuntaa kovin tarkasti. Jupiterilta löytyy kuu Europa, jonka kiinteän pinnan alta löytyy paljonkin nestemäistä vettä. Se on vielä yksi paikka, mitä ei ole tutkittu. On myös mahdollista, että Venuksessa tai Marsissa on ollut elämää joka on tuhoutunut. Venuksesta on löytynyt fosfiinia, jonka synty-historia on epäselvää - elämä on yksi selitys.
Toisesta aurinkokunnasta on löytynyt planeetta (K2-18b), jonka ilmakehässä on aineita, mitä syntyy pääasiassa vain elämän tuottamana.
- Anonyymi
"Evoluutio ja uusdarvinismi eivät täytä luonnontieteellisiä kriteereitä, koska ne avainkohdissaan perustuvat todistamattomiin oletuksiin ja ovat täten uskonvaraisia teorioita (mm. universumin ilmestyminen tyhjyydestä, elämän synty elottomasta, elämälle hienosäädetyn informaation (24), älykkyyden ja tietoisuuden alkuperä sekä universaali moraali ja arvot)."
Että tälläinen kansalaisaloite. Jokainen peruskoulun käynyt ymmärtää tämän olevan väärin ihan lähtökohtaisesti.
Tämä on sitä vaarallista nuoren maan kreationismia. Mikään tuossa aloituksessa ei pidä paikkaansa, mutta kertoo fundamentalismin vaarallisuudesta.
Dogmaattisuus edellä pyritään pakottamaan muut vastoin ammattilaisten osaamista muuttamaan asioita omaan fantasiaan sopivaksi.
Onneksi tälläisellä on nolla mahdollisuus mennä läpi.
Haluan huomioda tietämättömiä, että tämän aloitteen on tehnyt porukka, joka haluaa opettaa nuoren maan kreationismia koulussa. Eli uskomusta, missä kaikki luotiin Raamatun mukaisesti 6000 vuotta sitten, ja maailman laajuinen tulva oli 4500 vuotta sitten.
Kyseessä on siis salaliitto porukka, joka pyrkii tuhoamaan koulujärjestelmää.
Ja ei. Heillä ei ole selitystä oman uskomuksen mukaisesti mihinkään järkevällä tasolla. Siksi he piilottelevat sitä.- Anonyymi
Taas esimerkki siihen, miten kreationistit haluavat tunkea omaa uskontoaan osaksi luonnontieteellistä opetusta.
Sinänsä olisi hyvä tehdä oppiaine kriittisen ajattelun edistämiseksi. Esimerkkitehtävinä voitaisiin pohtia eri uskontojen syntyä ja niihin liittyvää psykologiaa ja miten vanhemmat indoktrinoivat lapsiaan uskontoihin.
- AnonyymiUUSI
32 sukupuolta 🤣🤣🤣
- AnonyymiUUSI
biologia näet , mittat , mitä ikinä ominaisuudet ja niitä vertaillaan ja niiden syitä selvitellään , sitä on biologia !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 28111123
- 1326978
- 955653
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa385028- 524241
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta303849- 613504
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323442Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru222965- 742841