Haluan tietää!

Miksi Hellutalaiset opettavat, että pyhä henki ilmenee kielillä puhumisen armon kautta? Siis, jos olet saanut pyhän hengen kasteen, puhut myös kielillä.
Näin ei Jumalan sana opeta (raamattu).
Annan muutamia kohtia raamatusta, niin voitte lukea ne ja vastata sen perusteella.
1 kor. 12:4
1 kor. 12:7-11 Huom. 10 ja 11 jae
1 kor. 12:28-30 Huom. 30b

Löytyy myös sanan kohta jossa sanotaan, että "seurakunnassa yksi puhukoon kielillä ja toinen selittäköön"

Kiitos vastauksestanne!
Jumalan siunausta siskot ja veljet †
4193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On ainakin kaksi eri tapaa puhua kielillä. Nimittäin ensin on tuo, kun Herra välittää viestiä jollekulle, tai seurakunnalleen, jolloin se on julkista ja se pitää selittää.

Sitten on sitä itse omassa hiljaisuudessa kielillä rukoilua, josta Raamattu käyttää ilmaisua "puhua salaisuuksia Hengessä".

Eipä sotketa näitä.

-Keefu-

Äänestä
  • Jos Helluntalaiset rukoilevat kielillä seurakunnan kokouksessa kaikki yhtä aikaa, niin sitä ei vissiin nyt kumminkaan selitetä millään ilveellä. Vai olenko väärässä? Jos olen, niin olisin kovin mielelläni niistä raamatun paikoista, mitkä tuon selittää. kiitos!

    Äänestä

opettivat ainakin 1960-80-luvulla tuolla tavoin, koska heidän oppinsa oli väärää Raamtun tulkintaa...henkikasteeksi sanottiin uudestisyntymisen jäkeistä kokemusta, jota tavoiteltiin, koska muuten ei voinut olla "puettu" todistusvoimaan..

Henkikaste Raamatussa ei kuitenkaan ole mikään uskoontulemisen jälkeinen tapahtuma, joka ilmenisi kielilläpuhuner, kuten Hengen vuodatuksen yhteydessä eka kristil. helluntaina tapahtui..

he opettavat varmaan yhtä väärin edelleen...ja siksi, koska koko oppi ei ole oikeata vaan eksytystä!

Äänestä

Ei ole Raamatullista, että vain kun puhuu/rukoilee kielillä, olis täyttyny Pyhällä Hengellä. Olen kuullut, että esim. lähetyskentällä, vaikkapa nyt Kiinassa ollut ihminen rukoili kielillä ja se kieli oli kiinaa ja ne ymmärs mitä se sano, sillä he kuulevat omaa kieltään ja tämä ihminen puhui Jumalan rakkaudesta.Kuitenkin mun pointti on se että sen on oltava jotain oikeaa kieltä eikä jotain siansaksaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


XTale kirjoitti:

Miksi Hellutalaiset opettavat, että pyhä henki ilmenee kielillä puhumisen armon kautta? Siis, jos olet saanut pyhän hengen kasteen, puhut myös kielillä.
Näin ei Jumalan sana opeta (raamattu).
Annan muutamia kohtia raamatusta, niin voitte lukea ne ja vastata sen perusteella.
1 kor. 12:4
1 kor. 12:7-11 Huom. 10 ja 11 jae
1 kor. 12:28-30 Huom. 30b

Löytyy myös sanan kohta jossa sanotaan, että "seurakunnassa yksi puhukoon kielillä ja toinen selittäköön"

Kiitos vastauksestanne!
Jumalan siunausta siskot ja veljet †

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu