Hei.
On sellanen ongelma et mun koneella on kaverin käynnin jälkeen kaks win xp:tä. kone on jumissa ja muutenkin toimii hitaasti.
elikkäs kun tän laittaa päälle täytyy valita kahesta xp:stä.
pystynkö poistamaan tarpeettoman ilman levyä?
toivottavasti joku jaksaa auttaa hölmöä x)
On sellanen ongelma et mun koneella on kaverin käynnin jälkeen kaks win xp:tä. kone on jumissa ja muutenkin toimii hitaasti.
elikkäs kun tän laittaa päälle täytyy valita kahesta xp:stä.
pystynkö poistamaan tarpeettoman ilman levyä?
toivottavasti joku jaksaa auttaa hölmöä x)
Vastaukset 17
Vanhimmat
tätä.Ole todella varovainen jos et halua molempi käyttiksiä pois.
Käynnistyslevyke sisään ja sammuta kone.Kun levyke on latautunut msdos näkymään,kirjoita fdisk.
seuraa tarkkaan kysymyksiä.Jos teet jonkin virheen,koko levy voi tyhjentyä.En jaksa muistaa ulkoa valikoita,mutta valikoissa kysellään osioista jotka halutaa poistaa.Valitse OIKEA antamalla numero.
Itse kyllä tyhjentäisin koko levyn ja asentaisin koko windowsin uudelleen.Silloin kaikki tulisi varmasti oikein.Voi nimittäin tuula lisäonkelmaa käynnistyslataajan kanssa,vaikka toinen xp olisikin poissa.
Näkyykö toinen xp kovalevynä?Silloin voi napsauttaa hiirenoikeapuoleisella näppäimellä ja valitse alusta.Kaik mänt
idea!Kokeilepa apuohjelmista löytyvää järjestelmän palautus.Mene sellaisen päivän kohdalle jolloin kaikki oli vielä hyvin.En kyllä tiedä toimisiko tämä mutta tälläisiin onkelmiin se on kehitetty!Periaatteessa toimii.Kone pakittaa ja muistaa aiemman tilanteen ainakin jos ei hirveitä muutoksia ole tullut,voi olla että isot muutokset eivät palaudu mutta kannattaa yrittää.Mutta muista,esim valokuvia katoaa myös salamyhkäisesti
no menipä seki vaan hankalaks.
ei onnistu palautus.
siis ku käynnistää koneen niin välittömästi se kysyy kumman käyttiksen haluan käynnistää.
toisessa ei ole mitään ohjelmia ja tää toinen on se mikä mulla on aina ollut. eli löytyy kaikki ohjelmat mitä olen asentanut.
heh. tunnen itseni hiukan hölmöksi ja kaverin jonka piti tää kuntoon saada niin ääliöksi :)
mut kiitoksia silti.
ohje.Käynnistylataaja lähtee pois kun käynnistät koneen taas levykkeellä.Kirjoita fdisk/mbr
Tämä on vaarallista koska fdisk on kuin norsu posliinikaupassa.Omalla koneellani oli linux ja xp.Tällä saa lilon(käynnistyslataaja) ainakin pois kun linux on poistettu.
Mbr on master boot record.Onnea matkaan.
Ei windowsin valikko siellä sijaitse vaan boot.ini:ssä.
Eli meet ohjauspaneeliin ja sieltä järjestelmä ja sit lisäasetukset ja sieltä käynnistys ja palautuminen ja näet järjestelmän käynnistys ruudun mistä saa valita kumpi käynnistyy ja muokkaa kohdasta saat poistettuu kokonaan sen väärän käynnistyksen sieltä listasta. Jos tosta nyt kukaan mitään selvää sai...
Seuraava litania on XP:n Ohje ja tukitoiminnosta.
Voit käynnistää tietokoneen viimeisintä toiminutta kokoonpanomääritystä käyttäen seuraavasti:
Tulosta nämä ohjeet ennen jatkamista. Ohjeet eivät ole käytettävissä sen jälkeen, kun sammutat tietokoneen vaiheessa 2.
Napsauta Käynnistä-painiketta, valitse Sammuta ja valitse sitten avattavasta luettelosta Sammuta.
Valitse Sammuta Windows -valintaikkunassa Käynnistä uudelleen ja valitse sitten OK.
Kun näet sanoman Valitse käynnistettävä käyttöjärjestelmä, paina F8-näppäintä.
Valitse nuolinäppäimillä Viimeisin toimiva kokoonpano ja paina sitten ENTER-näppäintä.
Jos käytössä on kaksoiskäynnistys- tai monikäynnistysjärjestelmä, valitse käytettävä asennus nuolinäppäimillä ja paina ENTER-näppäintä.
Huomautuksia
Valitsemalla Viimeisin toimiva kokoonpano -vaihtoehdon voit ratkaista esimerkiksi vasta lisätyn laitteistoon soveltumattoman ohjaimen aiheuttamia ongelmia. Se ei selvitä ongelmia, jotka aiheutuvat viallisista tai puuttuvista ohjaimista tai tiedostoista.
Kun valitset Viimeisin toimiva kokoonpano -vaihtoehdon, ainoastaan rekisteriavaimen HKLM\System\CurrentControlSet tiedot palautetaan. Kaikki muihin rekisteriavaimiin tehdyt muutokset säilyvät.
Jotta numeronäppäimistön nuolinäppäimet toimisivat, NUM LOCK -toiminto ei saa olla käytössä.
Eikä myöskään rekisterissä!
Valinnaiset windowsit ovat c:\boot.ini tiedostossa. Joko boot.ini tiedostoa on muokattu käsin tai on suoritettu uusi asennus windowsille.
Jos laitat tänne leikkaa - liimaa menetelmällä boot.ini tiedoston, näkisi mitä on ehkä tapahtunut. Boot.ini tiedoston voi avata notepadissä kirjoittamalla "suorita" laatikkoon:
notepad c:\boot.ini
Olettaen että windows on asennettu c-osiolle.
Ja ei auta oikein mikään.. ja ei haluais formatoida tota d:tä, kun siellä on niin paljon tarpeellista kamaa
APuja!!! Kiitos!
Ohjauspaneeli->järjestelmä->lisäasetukset-välilehdeltä kohdassa "käynnistys ja palautuminen" klikkaa "asetukset". Täältä voit hallita boottivalikkoa.
Jos haluat poistaa rivejä boot.ini:stä voit klikata "muokkaa". Tutustu kuitenkin ensin ko. tiedoston toimintaan.
Jokainen rivi joka alkaa sanalla "multi" vastaa yhtä käyttistä boottivalikossa. "default=" -rivillä on tietysti oletuskäyttis.
Turhat rivit voi poistaa.
Jos ei varmaksi tiedä minkä poistaa on turvallisenpi kuitenkin käyttää alussa mainittua graafista ohjelmaa ja poistaa sieltä boottivalikon näyttö.
Ohjelmalla msconfig.exe (välilehti "boot.ini") voi myös tutkia onko viallisia "käynnistyspolkuja" (vastaa edellämainittuja "multi"-rivejä eli asennettuja käyttiksiä) ja poistaa ne.
Jos et käytä d:-osiolla olevaa asennusta, voit tietysti poistaa sieltä ainakin windowsin järjestelmäkansion (windows), documents and settings ja program files kansiot(jollei tänne ole asennettu toisen windowsin ohjelmia) tilaa viemästä.
dodih. nyt on multi rivi poistettu boot.inistä. eikä enää yritä käynnistää sitä toista käyttistä.
tämäkin on jo parempi mut ei taida xp olla koneelta tolla teolla pois :)
no eihän tuo periaatteessa haittaa et se siellä on mut viekö se paljon tilaa koneelta? pirun hidas tää ainaki on :/
resuun on tullu kamalasti uusia kansioita oudoilla nimillä.
mitähän pitäis seuraavaks tehdä?
kiitoksia vain kaikille.
Siitä poistetusta rivistä olisi nähnyt minne toinen windows-asennus oli tehty. Oliko tehty samaan esim. c-osioon. Vai toiselle osiolle tai peräti toiselle levylle. Nyt olisi esim. c:\ hakemistosta voinut poistaa (jos oli asennettu samalle osiolle) tai toiselta osiolta toisen asennuksen kansioita.
Siksi kehotin leikkaa/liimaamaan sen boot.ini tiedoston ja laittaa tänne. Backuppia en muistanut kehottaa tekemään.
no niinpäs kehoititki. elikkäs joo. c-osiossa ne molemmat oli ja poistin kyllä kaikki kansiot mitkä oli "ylimääräsiä".
mut tarkotinki et onko se nyt sitten varmasti poistettu :D
boot.inissä näkyy nyt enää tämä oikea xp ja resussa ei näy ylimääräsiä kansioita?
täytyykö vielä tehdä jotain?
Ajattelin vaan yrimääräisten kansioisen poistoa, jotka olet kuulemma tehnytkin. Ei kait siinä muuta tarvitse sitten tehdäkään.
luulin et vaatii enemmänkin :)
no mut kiitos sitten avusta. nyt toimii entiseen tapaan \o/
AUttoi!, Sain poistettua d:ltä Xp:n, kun kävin tuolla Boot.inissä. Ja sitten poistin nuo ko. kansiot. JEE!