Nyt ei menisi kun se alue missä ei voi muutenkaan asua. Eipä siinä ollut Suomellakaan nokan koputtamista. Se on aivan varma , jos Trumppi höpöttää turhaan Putinin kanssa, niin siihen loppu tussareitten jako. Ukraina ukko tietää jotta jos sota loppuu, niin sitten vasta saa vilkuilla olkapään yli, eikä auta turvapaikat. Joo väärinhän sodat on, mutta tämänkin ois voinnu pelastaa heti alkuun.
Ukraina jos ei suostu ehtoihin, niin menee kaikki.
Anonyymi-ap
35251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Sellaista se olisi, jos vääryys vallan saapi.
Sotaa ei olisi tullut, jos ryssä olisi normaali valtio, vaan kun ei ole.
Ryssä sodan aloitti ja ryssä on sotasyyllinen, kentällä rikoksia tehneet vastaavasti sotarikollisia.
Maailma olisi yleensäkin paljon rauhallisempi paikka, jos ryssää ei olisi olemassa.
Sodan aloittivat länsimaat järjestämällä Ukrainaan vallankaappauksen. Sen jälkeen alkoi kansanmurha, jossa oli tarkoitus tuhota kaikki Ukrainan venäjänkieliset ja Venäjään myönteisesti suhtautuvat. Siinä olisi onnistuttu mikäli Venäjä ei olisi puuttunut peliin. Zelenskyi on pelkkä länsimaiden nukkehallitsija ja äänitorvi lännen suuntaan. Trump ymmärtää tämän lännen vehkeilyn olleen sodan alkusyy ja siksi hän on valmis myönnytyksiin Venäjän suuntaan. Todellisuudessa hyvin moni ukrainalainenkin haluaisi sodan loppuvan ja välien normalisoituvan Venäjän kanssa. Toimintaohjeet tulevat muualta ja siksi virallinen Ukraina vastustaa rauhaa. Lännen äänitorvina toimivat mm. Merz, Macron, Starmer, Stubb ja muutamat demokraattipoliitikot Yhdysvalloista.
Siinä Naapuriseura. progandisti tuuttaa valheita. Mauno Saarens7oltamaa roskaa lainailee,
On muistettava. että Venäjällä ihminen ei ole ihminen. Ihmisektä näyttävä olento on vain valtion ja oligarkien hyödyntämä olento, jonka hengellä ei ole merkitys5ä
On muistettava, että Trump on nukkehallitsija, Venäjän ostama palkkalainen. Trumpin kiinteistöthän ovat venäläisen rahan pesuloita.
En tuota edellistä kirjoittanut, mutta jotakin kertoo se, että EU:n ulkoministereillä on huomenna hätäkokous Ukrainan tilanteesta. Näinkö koville ottaa jos rauhaa tosissaan yritetään? Enää ei tarvitse kysyä, mikä taho on sodan lopettamisen todellinen este. Mikä intressi Euroopalla on jatkaa ja eskaloida sotatoimia? Onko pelkona se, että kansalaiset ymmärtävät kaiken olleen pelkkää valhetta, vedätystä ja propagandaa?
Putin ei ole yrittämässä tosissaan rauhaa. Jokainen vähänkin asiaa seurannut ja omaa ajattelukykyä omaava sen ymmärtää.
Ei, vaan saada tavoitteensa eli Ukrainan tuhoamisen ja valloittamisen päätökseen eli Ukrainan ehdottoman antautumisen. Sehän on ainoa keino Putinin tavoitteen toteuttamiseksi ja siihen Putin tarvitsee Trumpin ’tuen’ eli Ukrainan aseavun täydellisen loppumisen. Valitettavasti käytännössä vain USAn sotilaallinen apu on riittävä Ukrainan pelastamiseksi.
Koko sivistynyt ja rauhaa arvostava maailma jännittäväkin tuota tapaamista. Tiedossa on Trumpin heikkous neuvotteluissa ja motivaation puute Ukrainan ja ylipäänsä Eurooppan turvallisuutta kohtaan ja tämä on erinomaisen hyvin Putinin ja hänen diktatuurihallintonsa tiedossa.
Teillä tilituilla ja putinisteilla on kummallinen käsitys pysyvän rauhan saamisesta aikaan. Se ei todellakaan synnyt uhraamalla Ukraina Putinin diktatuurihallinnon mielivallan alle. Sen verran kannattaisi tutustua faktapohjainen lähihistoriaan ja Hitlerin ja Stalinin toimintaan, niin huomasitte niiden yhtäläisyyden Putinin toimintaan.
Heräähän tiltu todellisuuteen…. Toki tiedän, ettei se ole mahdollista, mutta jospa kuitenkin edes yrittäisit….
Likipitäen oli kaikki totta.
Hyvin olet aivopesun sisäistänyt. Nämä horinasi ovat juuri sitä samaa, mitä ns. virallinen taho suoltaa perusteeksi sille, että sodan ei pidäkään loppua. Todella huvittavasti ilmaisit "jokainen vähänkin asioita seurannut ja omaa ajattelukykyä omaava...". Eihän sitä omaa ajattelukykyä tarvita, kun kaikki syötetään median toimesta valmiiksi. Jos oikeasti asioita seuraisit ja omaa ajattelukykyä omaisit, käsityksesi länsimaiden propagandasta saattaisi muuttua melkoisesti.
Trump on neuvotteluissa mukana siksi, että hän haluaa korjata maansa edellisen hallinnon tekemät karkeat ja kalliit virheet. Jos maassa olisi v. 2022 ollut terve presidentti, koko sotaa ei olisi olemassakaan. Normaali hallinto olisi jo siinä vaiheessa pystynyt sopimaan asiat Venäjän kanssa ja Ukraina olisi säästynyt sodalta. Biden joukkoineen sekä EU ovat sodan suurimmat syylliset. Siksi nämä tahot on nyt syrjäytetty neuvotteluista. Jos ne olisivat mukana, mitään ratkaisuja ei saataisi aikaiseksi. Pelkään pahoin, että nämä mainitut tahot tulevat sabotoimaan rauhanprosessia jollakin hyvin vaarallisella tavalla.
Ja sinäkö putinistitiltu kirjoitat aivopesusta ja sen semmoisesta…. Jo on aikoja eletty…. Et taida edes ymmärtää onnetonta asemaasi ja tilannettasi. Vai pelkoko aiheuttaa tuon…
🤣🤣😂😂🤣🤣😅😂😂🤣😅
Sinä olet se pelkäävä osapuoli. Sinä pelkäät totuuden ilmituloa ja sen seurauksia. Totuuden esiin tuleminen saattaa aiheuttaa suuriakin poliittisia myllerryksiä Euroopassa. Sinun ohella monen russofobiasta kärsivän poliitikon polvet tutisevat tällä hetkellä.
🤣😂😂🤣🤪🤪🤣🤣😂😂🤣🤣🤪🤪😂😂
Katsopa vaikka jostain otuksesta mitä suomenkilinennsana ’totuus’ tarkoittaa….. taitaisit ylklättyä melkoisesti…
…opuksesta….
Viimeinen lauseesi osui asian ytimeen. Tässä on muutama päivä aikaa Euroopan mailla järjestää jokin ikävä yllätys, jotta huippukokouksessa ei saavutettaisi mitään tuloksia ja sotaa voitaisiin jatkaa. Jos sellainen ihme tapahtuisi, että aselevon aika koittaisi, eivät ongelmat loppuisi siihen. Sen jälkeen alkaa ukrainalaisten terroristien attentaatit rauhan sabotoimiseksi. Länsi-Euroopan maat antavat mielellään apua näihin sabotaaseihin. Myös falce flag -operaatioita toteutetaan lännen tuella, joilla saataisiin Venäjä aselevon rikkojalta. Todellinen ja pysyvä rauha on siis vielä hyvin kaukana, joten Euroopan maiden ei pitäisi hermostua näin pahasti.
En "ylklättynyt". Totuus on vastakohta kaikelle sille mitä sinä edustat.
Jos Ukraina, joka on koko sodan hyökkäyksen kohteeksi joutunut osapuoli, ei ole edes mukana neuvotteluissa, jossa noita ehtoja asetellaan, niin lienee selvää ettei vapaaehtoisesti suostu. Hyökkääjä ja sodan aloittaja voi sanella ehtonsa, mutta puolustautuva ei.
Tämä nyt on niin itsestään selvyys kuin vain voi olla, että luulisi tiltunkin sen ymmärtävän.
Ukrainahan käy lännen sijaissotaa Venäjää vastaan, eli Ukraina ei ole varsinainen osapuoli. Siksi se ei myöskään osallistu neuvotteluihin.
Venäjä on hyökkääjä ja Ukraina puolustautuu. Mitä noista neljästä sanasta et ymmärrä?!
Ukraina käy lännen masinoivaa sijaissotaa Venäjää vastaan. Mitä tästä kokonaisuudesta et ymmärrä? Onko sijaissota sinulle vieras käsite? Googleta proxy war!
Et siis ymmärtänyt yhtään mitään noista neljästä, sanasta. Entäpä nuo täytesanoja ’on’ ja ’ja’ -sanat sulle tutumpia?
Tuleehan ne, kun Kokoomus sitä haluaa. Empähän lähde siihe kahinaan.
Venäjän tapattamis-into on ehtymätön, jo tämän sotaisa historia sen tuopi esille.
Vain länsi on syyllinen sotaanja iltalehti maksettu pääpeloittelija. Herätkää kansalaiset.🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Höpö höpö. Venäjä on yksiselitteisesti syyllinen hyökkäyssotaansa. Kukaan eikä mikää pakottanut diktaattori Putinia ja hänen oligarkkihallitustaannhyökkäämään Ukrainaan v 2014 ja eskaloida sotaa v 2022.
Tiltulle on turha edes esittää pyyntöä heräämisestä todellisuuteen, niin aivopesty Putinin suoltamasta propagandasta hänen pikku aivonsa ovat….
Tämä usein kirjoitteleva höpö-höpö-mies alkaa olla jo niin vanhuudenhöperö, että totuus ei enää ole hänen hallinnassaan. Hän vain toistaa samaa mitä yle hänelle kertoo.
Sinähän nyt olet vahvasti ottanut itsellesi putinpersnuoliaisen roolitakin…. Se näköjään on kaikenkattavaa
Tuntuuko se hyvältä?
Höpö höpö…
JOS NUO KUSIPÄÄT SAAVAT SIITÄ PÄÄTTÄÄ , MUTTA SITTEN NIILLÄ TULEE RIITA KESKENÄÄN MITEN UKRAINAN LUONNON VARAT JAETAAN , KUN KUMPIKIN HALUAA TÄYTTÄÄ OMAT TASKUNSA
sehän on niin - ettei amerikalle enään amerikka riitä
pian se tasaa venäjän
Älkääs nyt vaan lähtekö tuon iänikuisen putinistin kanssa väittelemään…. Hän on ammattitrolli ja saanut varmasti perinpohjaisen koulutuksen Venäjän trollikoulussa.
Siinä on turha asiapohjalla ja faktoilla yrittää keskustella….
Venäjä on jo korttinsa väärin pelannut. Sota loppuu aikanaan, Ukraina ehkä menettää alueita, mutta Venäjä kansainvälisen luottamuksen. Seuraavat sata vuotta se sitten käy kauppaa parhsiden ystäviensä Pohjois-Korean ja Kiinan kanssa, paitsi että Kiina ottaa Venäjään välimatkaa heti, jos sen länsikauppa häiriintyy liian läheisen Venäjän-kumppanuuden takia.
Masha Gassenin sanoin, Venäjä on maa vailla tulevaisuutta. Putinin sodan lopullinen hinta on Venäjällä vielä maksamatta.
Höpö-höpö. Historia osoittaa, että kauppasuhteet normalisoituvat jokaisen konfliktin jälkeen harvinaisen nopeasti. Edullinen venäläinen energia tulee hyvin pian kelpaamaan taas eurooppalaisille. Samoin länsimaiset yritykset kilvan ryntäävät Venäjän markkinoille jos vielä sinne onnistuvat etabloitumaan. Suomellakaan ei ole varaa ylenkatsoa rajan takana odottavaa kymmenien miljoonien ihmisten markkinaa.
Ukrainalaiset on kovia taistelijoita drone hommissa. Tässä on hyvä video, kannattaa katsoa kokonaan. https://www.youtube.com/watch?v=VIZ2X4q3E00
Uskokaa iltalehteä kyllä se tietää ja pekka kaveri kans🐔
Kyllä, pekka kaveri on sotapropagandan erityisasiantuntija - tosin vain omasta mielestään.