Naisilta äänioikeus pois

Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegsethin jakamalla videolla pastorit kannattavat äänioikeuden poistamista naisilta.

Videolla herätysliikkeen pastori kertoo CNN:n haastattelussa, että hän haluaisi äänioikeuden olevan kotitalouskohtainen.

– Minä olisin tavallisesti se, joka äänestää, mutta äänestäisin keskusteltuani asiasta perheeni kanssa, pastori Toby Sumpter sanoo.

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/47fe3219-51ec-4165-bf97-cfb10351ae52

Ennen vanhaan eunukeilla ei ollut äänioikeutta. Olisi vain mahtava asia, jos Paavalin orjuuttavia oppeja kannattavilta uskovaisilta miehiltä ja ennenkaikkea lahkolaispastoreilta poistettaisiin sekä kivekset, että äänioikeus, kun kerran heidän mielestään äänettömänä on hyvä olla.

Suomessa Donald Trumpin hallinnon edesottamuksia tukevat mm. nettipastori Mauno Mattila, äärioikestolainen Patmos Lähetyssäätiö ja harhaoppeja levittävä TV7.

35

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oikea ehdotus. Naiset päättämässä: tuhoa tullut.

      Näin tänään ulkomaalaisista nuorista kokoontuneen jengin, joka vaani tilaisuuttaan kadulla. Malmö ja moni muu paikka on naisten päättämisten seuraus. Naiset saavat myös naismaiset miehet mukaan eksymykselliseen Jumalan tahtoa vastustavaan sekopäisyyteensä?

      En puuttunut tilanteeseen kun näin naisen joutuvan uhriksi?

      • Anonyymi

        Trolli valehtelee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Trolli valehtelee.

        Ei hän valehtele, siksi 600 luvulla tullut uskonto- on vallannut jo määrätyn alueen kokonaan.
        Ei naisilla ole mitään valtaa- huntu ja kaikki peittävät vaatteet päällä, varkaalta katkotaan käsi jne. Tottakai, tännehän sekin uskonto pitää tulla, kun täällä luovutaan kristinuskosta kokonaan. Silloin tulee korvausoppi ja todella, siististi tänään ovat täällä, mutta kun valta kasvaa- päänupein, kun suomalaisetkin naiset kulkevat määrätty mies kainalossa ja huivi päässä, sikiää, homma on kunnossa.
        akoilla ei valtaa, miehet päättää, ei viinaa juoda- jokainen perjantaina kirkkoon ja kristinuskon on kielletty. Tottakai, tuohon pulkkaan ollaan menossa. ei heti- mutta ajankanssa. Akka on hiljaa, hunntettu ja huumejutut ovat historiaa.
        Nuoret ovat jo pienestä pitäen, korhosen koulussa, vai miten se kirjoitettiin
        joku maami on opetttamassa ja kyllä sillä päästään pitkälle,
        Kun kristinusko ei kelpaa- siinähän kylvämme tuleville polville vastavoima ja auta armias, suomalainen raitistuu varmasti..... eikä varkaita suvaita. pahimmat ovat narunjatkona..


    • Anonyymi

      Ja persujen paska aviisi.

    • Anonyymi

      Täysin järjettömiä ehdotuksia länsimaassa. Antaa itsestään ja ryhmästään / kannattajistaan vain naurettavan kuvan.

      Keitä "pastoreita" oli hänen mukanaan tuollaista vaatimassa? Lauma imaameja?

      Naisten äänioikeus kyllä säilyy, ellemme muutu iraniksi.

    • Anonyymi

      Loistava idea, jonka saisi toteuttaa Suomessakin. Tervehenkinen patriarkalismi on palautettava nykyisen äärifeministisen dystopian tilalle.

      • Anonyymi

        Jaaha. Tämäkin amerikkalainen antidemokraattinen helluntailaisuus leviää nopeasti Suomessakin.


      • Anonyymi

        Muslimimaissa on siis tervehenkinen patriarkalismi, kuten myös Katolisessa kirkossa, Jehovan todistajilla sekä lestadiolaisuudessa ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muslimimaissa on siis tervehenkinen patriarkalismi, kuten myös Katolisessa kirkossa, Jehovan todistajilla sekä lestadiolaisuudessa ?

        Kyllä. Mutta suunnilleen kaikki muut asiat noilla ryhmillä sitten ovatkin pielessä.


    • Anonyymi

      kannatetaan. euroopan valtaajauskonto tuhoaa maata kunnes pääsee väkivalloin valtaan. euroopan valtauksessa käytetty muslimimiljardöörien ostamia ihmisiä, poliitikkoja, niitä jotka valitsee muslimin pakolaiseksi oikeasti turvapaikkaa tarvitsevan kristityn sijaan.

    • Anonyymi

      Amerikan lehdessä oli että ko ideaa kannattaa pitkäpartaiset reformoidut kalvinisti. Niitä täälläkin.

      Minusta miehiltä pitää poistaa äänioikeus.

      • Anonyymi

        Kuinkahan sveitsiläiset pärjäävät calvinistiensa kanssa?


    • Provo!kumpi itse olet, mies vai nainen? Juttujesi perusteella voit olla kumpi vaan

      • Luetun ymmärtäminen.


      • Henki kirjoitti:

        Luetun ymmärtäminen.

        No et näköjään tosiaan sinäkään ymmärrä mitä sulle kirjoitetaan!


      • auroraboreallis kirjoitti:

        No et näköjään tosiaan sinäkään ymmärrä mitä sulle kirjoitetaan!

        Ei pidä peiliä syyttää, jos... Tietänet loput.


      • Anonyymi
        Henki kirjoitti:

        Ei pidä peiliä syyttää, jos... Tietänet loput.

        Mikäs peili luulet olevasi?


    • Anonyymi

      70 prosenttia naisista äänestää Suomessa vasemmistoa, joten ei ole ihme, että maassa menee huonosti ja maa on täynnä muslimeja sekä järkevät lait torpataan eduskunnassa.

      • >>> 70 prosenttia naisista äänestää Suomessa vasemmistoa...

        Voitko laittaa linkin tilastokeskuksen tilastoihin väitteesi tueksi.


    • Anonyymi

      Jälleen yksi askel kohti totalitääristä teokratista kristofasistista dystopiaa. Ja Yhdysvallat ottaa jälleen yhden ison askeleen taaksepäin kohti pimeää keskiaikaa ja taantuu vähitellen keskiaikaiseksi dystopiaksi...

      • Anonyymi

        Benita Huuskonen ,asiantuntija,,mene vaikka aamu oluelle..helpottaa kummasti .sitten YLEen!


      • Trumpin Yhdysvallat on takapajula.


    • Anonyymi

      Ja taas otsikkona helluntailaisuus.Oliko mikään noista tahoista oikeasti helluntailainen.Tv 7 ohjelmat ovat pääasiassa jotain muuta. Heölluntaikirkkoa jonkin verran.Heĺuntaikansaa hyvin harvoin
      Amerikoissa helluntaiherätys on varmasti monenkirjavaa. Patmos-säätiö ei ole helluntailainen.

      • Kaikki ne kannattavat Donald Trumpin hallinnon harjoittamaa sortopolitiikkaa ja eivät siten ole kristinuskon asialla.


    • Anonyymi

      Jos laitetaan asia oikeasuuruiseen kehykseen siellä amerikassa niin iha normaalia lahkopastorin puhetta mitä se paikallinen keskilännen raamattuvyöhyke on täynnä.
      Puolustusministeri Hegseth ei kestä välttämättä edes koko Trumpin kautta joten tuokin huutava ääni katoaa eetteristä.
      Rauhallisesti pojat rauhallisesti sillä mitään Jeesusta ja patriarkaalista maailmanloppua ei ole tulossa.

    • Anonyymi

      Jaa joo ,taas näitä median asiayhteydestä irrotettuja juttuja!

      Mutta lammas syö vaikka p..skan!

      • Aloituksessa on linkki uutiseen. Ota tai jätä.


    • Anonyymi

      Ihan hyvä idea. Trumpulla muutakin älykästä. Vaihtaa tilastoöaitoksen johtaja kun työllisyyden määrä huono. Trump on iäti muistettava johtaja.

      • Anonyymi

        Trumpilla ei ole mitään älykästä. Hän on vain onnistunut tekemään Yhdysvalloista kansainvälisen paarian, josta tiedemiehet pakenevat muualle sankoin joukoin, jonne turistit eivät enää halua matkustaa ja jossa päivittäistavaroiden hinnat ovat nousseet rajusti.

        Ainoa asia, jossa Trump on onnistunut on iso askel kohti täyttä fasismia. Trumpilla on jo omat gestapojoukot (ICE) ja Floridaan on jo perustettu keskitysleiri ei-toivotun aineksen säilömistä ja myöhemmin hävittämistä (kunhan kaasukammiot ja krematoriot saadaan valmiiksi) varten.


    • USA:n taloudessa menee hyvin.

      Ärsyttääkö?

      😊😊😊😊😊

    • >>Minusta miehiltä pitää poistaa äänioikeus.>>

      Älä sitten itke kun tulee miljoona maahanmuuttajaa rsiskaamaan.

      😊😊😊😊😊

    • Anonyymi

      Naisten äänioikeus ei poistu. Turhaa lätinää.

    • Anonyymi

      Trump on kuin ilmetty Uuno Turhapuro sillä erotuksella et Uuno on sentään kyläkoulun käynyt.

    • Anonyymi

      Jotain epäselvää on tuossa Heghsetin Pastorin seurakunnassa tapahtunut, ja sitä perinteistä.
      ttps://youtu.be/iOx_0xSjIis?si=hw9Dn-Lcn6AcQbMv

    • Anonyymi

      Trump on kuin ilmetty Uuno Turhapuro

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3498
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      88
      3296
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      52
      2808
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      55
      2621
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      90
      2431
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      34
      1523
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1269
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1238
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      340
      1098
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      983
    Aihe