Miksi eläinten ja ihmisten oikeudet koetaan usein vastakkaisina? Yleinen, esim tämän palstan keskusteluissa näkyvä asenne on, että eläimistä huolehtiminen on jotenkin turhaa, koska niin monilla ihmisilläkin on hätä. Mutta miten eläinsuojelu sitten on pois hädänalaisilta ihmisiltä?
Eläinsuojelu on työtä piittaamattomuutta vastaan. Jos piittaamattomuus vähenisi, yhteiskunta olisi parempi myös ihmisille.
Oikeudenmukaisuutta ajatellen, eikö ihminen ole jopa ensisijaisesti vastuussa olennoista, eläinyksilöistä, jotka on alistanut käyttöönsä?Jokainen ihminen taas on ensisijaisesti itse vastuussa itsestään, yhteiskunnan ja muiden ihmisten vastuun ollessa toissijainen.
Vastauksien ei tarvitse laajentua perheenjäsenten, lasten, vanhusten tai vammaisten asemaan, sanomattakin jokaiselle lienee selvää, että heistä vastuumme on kaikkein suurin...
Eläinten suojelu ei ole ihmisiltä pois
10
742
Vastaukset
- kiukuttaa.
Jos luet tuolta lemmikkieläin palstalta, niin siellä ainakin moni vastaaja on sitä mieltä, että koira on tärkeämpi kuin ihminen. Jotkut jopa sanoo, että koira saa purra lasta se on lapsen vika.
mutta ei siis ainakaan koirankaan. jos joku pitää eläintä hän on vastuussa siitä, jos joku hankkii lapsen, hän on vastuussa lapsestaan. on vanhemman, ei koiran tai lapsen, vastuulla, jos koira puree lasta. Ei eläimillä ole velvollisuuksia. eläimet on eläimiä. mutta tämä ei liittynyt keskustelun avaukseeni mitenkään ja koetin erikseen pyytää jättämään pois nämä itsestään selvyydet
- juippi
ihimnen on tärkeämpi kuin koira. kyllä eläisuojelu tyypit ja eläinaktivistit sais vähän aatella ihmisiäkin koska ihmiselämä on tärkein asia meidän maassa eli suomessa. kukin hoitakoon omat eläimensä ja antakoon muitten ihmisten olla rauhassa.
kiva kun kerroit, vaikka pyysin kyllä pitämään ne itsestäänselvyydet muualla. puhuin vastuusta, en tärkeysjärjestyksistä.
- SD.
Jospa kaikki pitäis vaan itsestään huolta niin kaikki ois hyvin!!!!!!
- a.v.a
>>>Eläinten suojelu ei ole ihmisiltä pois
- Valinta
Usein ihmiset jostain syystä kuvittelevat, että jos eläimille haluaa parempaa kohtelua, niin se tarkoittaisi muka sitä, että niiden pitäisi saada ihmisten oikeudet..
Hayman - kai olet jo kasvissyöjä? :) - kirsi
kaikki se energia mikä menee kettutyttöjen tarhaiskuihin. käytettäisiin ihmisten auttamiseen ja nälänhädän torjumiseen niin uskoisin että olisi enemmän arvokasta työtä
- blackmagictiger
eläinrääkkäys on typerää.älytöntä.tyhmää ja ennen kaikkea sairasta..sille pitäisi tehdä jotain....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 605105
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544592Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224539Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2971763- 911432
- 821409
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850