Lihavero on kohta todellisuutta

Kaikki faktat puhuvat nyt lihalle asetettavan veron puolesta, eikä mitään argumenttia ole olemassa, joka tarvittavan Lihaveron järkevyyden voisi torpata.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011380196.html
13191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Popsi ötököitä vaan.
Minä en.
Nautaa on aina jääkaapissa.

Äänestä
  • Eläinten syöminen on pahasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Eläinten syöminen on pahasta.

    Liha on hyvää, ötökkä-eläin ei.

    Äänestä

Tais kolahtaa ja syvälle se juttu päästä ap:n omassa hanurissa. 😂

Totuusko sattu?

Äänestä

Ei tule.

Äänestä

Ei tuollaisella verolla ole mitään vaikutusta lihan kulutukseen, varsinkin jos verotaso nousisi vähittäin. Asteittaista nousua kuluttaja ei edes huomaa.

Korkealla verotuksella ei ole kyetty vaikuttamaan edes alkoholin ja tupakan kulutukseen. Molempien kulutus on laskenut aivan muista syistä, ennen kaikkea asenteellisista. Lainsäädännön näkökulmasta tupakointia on vähentänyt eniten se, että julkisissa tiloissa ei voi enää polttaa.

Äänestä
  • Tulevaisuudessa lihaa syövät ja alkoholia juovat ainoastaan hyvätuloiset ja rikkaat jos alkoholin verotusta jatkuvasti nostetaan ja lihaankin tulee sama homma.Köyhät söisivät vain puuroa joka päivä ja terveys romahtaa ja tulee todella kalliiksi yhteiskunnalle hoitaa,mutta eikö ne suunnittele jo sitäkin,että olet tulevaisuudessa vastuussa omasta terveydestä (liikuntaa tarpeeksi,syöty terveellisesti jne) niin sitten saat hoitoa yhteiskunnalta,mutta jos elät epäterveellisesti niin kustannat itse omat hoitosi

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Tulevaisuudessa lihaa syövät ja alkoholia juovat ainoastaan hyvätuloiset ja rikkaat jos alkoholin verotusta jatkuvasti nostetaan ja lihaankin tulee sama homma.Köyhät söisivät vain puuroa joka päivä ja terveys romahtaa ja tulee todella kalliiksi yhteiskunnalle hoitaa,mutta eikö ne suunnittele jo sitäkin,että olet tulevaisuudessa vastuussa omasta terveydestä (liikuntaa tarpeeksi,syöty terveellisesti jne) niin sitten saat hoitoa yhteiskunnalta,mutta jos elät epäterveellisesti niin kustannat itse omat hoitosi

    Henkilökohtaista lihankulutusta on helppo säännöstellä. Vaikka kaupasta ostettavat valmispakkaukset ovatkin määräkokoisia, niistä voi aina pistää osan pakkaseen. Tämä sopii pienituloisillekin. Lihankulutus ei siis jakaudu kahtia.

    Lihankulutus ei ole juurikaan kasvanut enää tällä vuosituhannella ja on siirtynyt sianlihasta siipikarjanlihaan. Nykyään sikaa ja kanaa ostetaan yhtä paljon, kun vielä viime vuosituhannen lopulla kananlihan kulutus oli alle kolmannes sianlihan kulutuksesta. Naudanlihan kulutus on pysynyt ennallaan.

    Äänestä

Liha on terveellistä ja hyvää

Äänestä

Noo, onneksi sitä saa metsästämällä ja ulkomailta.

Äänestä

Lähellä kepuja olevia jurnuttaa. Luultavasti lihaveron takia Tursun nakkikioskikin meni nurin.

Äänestä

Ossin peppu olisi ehkä säästynyt, jos lihavero olisi ollut käytössä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kaikki faktat puhuvat nyt lihalle asetettavan veron puolesta, eikä mitään argumenttia ole olemassa, joka tarvittavan Lihaveron järkevyyden voisi torpata.
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011380196.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu