..meni 4 päivää ja 785 euroa rämähti tukirahaa sairauden hoitoon tilille. Helppoa massia. Kokeilkaa tekin.
Menin kelaan ja sanoin että minulla on adhd
Anonyymi-ap
15158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kaks mummoo meni mustikkaan. No toinen ei mahtunu, niin eni sitten kelaan. No mihin kelaan, no umpikelaan.
Kari Runk, Köyliö
Persufantasioita.
Kari Runk, Köyliö
Kiitos, tuo alempi viestisi oli avaava isku tähän tynkääsi. Vihreät on paskaa.
Mää sanoin et mul on HIV . Sain heti melkein kolme tonnii .
Persufantasioita: Että tuollaisen Marinin ajan maninkiskojat saataisiin estettyä.
Demaritodellisuutta: Nekin rahar meni liikennemerkeille
https://www.suomenuutiset.fi/hallitus-kayttaa-velkarahaa-sukupuolettomien-liikennemerkkien-vaihtotyohon-kymmenia-miljoonia-koponen-ei-voi-ymmartaa-vaihtoon-menevat-myos-ehjat-ja-hyvakuntoiset-merkit/
Vihreiden fantasiaa: Ajellaan diiseeliautollaa, matkailaan, kaikallee, ja myydään metsää!
Vihreää faktaa= Auto ostettiin METSÄNRAHOILLA rttä saisi V EROVAPAASTI kun METSÄNHOIDOSSA TARIVTAAN
Kepu Sipilän porvarihallitus eli Kepu, PS ja Kokoomus aloitti hallituskaudella liikennemerkkiuudistuksen.
Hih hih. Sipilän persuhallitus. Vuosi 2015, jolloin Sanni oli 20-vuotias.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000981324.html
"Virkamies sukupuolineutraaleista liikennemerkeistä: ”Ei olisi mahdollista lähteä hankkeeseen, johon palaa miljoonia”"
Mahtiservaus 👍
Vuonna 2025 lääkkeiden vuosiomavastuu eli lääkekatto on 633,17 euroa, ja sen jälkeen, kun tämä raja on ylittynyt, maksetaan enää 2,50 euron omavastuu jokaisesta lääkeostosta loppuvuoden ajan. Ennen vuosiomavastuun täyttymistä on maksettava lääkkeistä myös 70 euron alkuomavastuu, joka on kalenterivuosikohtainen
menin kelaan ja sanoin ettei ole naista, virkailija nainen kutsui toiselle puolen ja hoidettiinkin hommat, sovittiin että joka viikko käyn panemassa hommat kuntoon.
Kyllä, Kela voi myöntää korvauksia sairauksista aiheutuviin kustannuksiin, kuten lääkkeisiin ja sairaanhoitoon. Korvauksia voi saada sekä julkisesta että yksityisestä terveydenhuollosta, mutta korvattavuus riippuu sairaudesta, hoidosta ja käytetyistä lääkkeistä.
Lääkekorvaukset:
Kela korvaa osan lääkekustannuksista, kun lääke on määrätty reseptillä sairauden hoitoon ja se kuuluu korvausjärjestelmään.
Lääkkeen korvattavuuden vahvistaa lääkkeiden hintalautakunta (Hila).
Peruskorvattavat lääkkeet ovat yleensä kaikille asiakkaille korvattavia.
Erityiskorvattavat lääkkeet vaativat Kelan myöntämän korvausoikeuden.
Sairaanhoitokorvaukset:
Kela korvaa osan kustannuksista, kun käyt yksityisessä terveydenhuollossa sairauden, raskauden tai synnytyksen vuoksi.
Korvauksia voi saada lääkärin määräämästä tutkimuksesta ja hoidosta.
Yksityisen hammashoidon kustannuksista voi saada korvausta.
Korvattavuus edellyttää, että hoito on tarpeellista sairauden hoitoa ja yleisesti hyväksytyn hoitokäytännön mukaista.
Muita korvauksia:
Sairauspäiväraha: Korvaa ansionmenetystä, kun et voi tehdä työtä sairauden takia.
Erityishoitoraha: Korvaa ansionmenetystä, jos joudut osallistumaan sairaan tai vammaisen lapsesi hoitoon tai kuntoutukseen.
Muista:
Kela-korvauksen saaminen edellyttää, että olet oikeutettu korvaukseen ja olet täyttänyt mahdolliset omavastuut.
Voit tarkistaa Kelan verkkosivuilta www.kela.fi ajantasaiset tiedot korvauksista ja niiden hakemisesta.
Ketjun aloittaja valehtelee korvat lepattaen.
Persu. Odotitko jotain älykästä?
Kyllähän kelaakin voi huijata ja tiedän itsekin muutaman tapauksen. En kyllä käsitä millä moraalilla jengi kehtaa.
Menin vessaan ja sanoin että minulla on kakka hätä.
Kukaan ei auttanut.