Unelmoin, että ukrainalaiset menisivät puolustamaan maataan, eivätkä loisisi Suomessa suomalaisten verovaroilla.
Minulla on unelma
Anonyymi-ap
23189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Olen kantasuomalainen ja maksan veroni mielellään vaikka se menee maahanmuuttajien hyväksi. Olen hieno mies!
Tai ehkä vaan tyhmä?
Suomalaisena miehenä en arvosta maata, mistä miljoonat miehet ovat paenneet käpykaartiin muihin maihin veronmaksajien elätettäviksi. En myöskään käsitä, miten ukrainalaiset miehet voivat osallistua urheilu kilpailuihin Euroopan eri maissa, kuin maa ei sodassa olisikaan.
Suomesta lähetettiin sota-aikana Pohjoismaihin pieniä lapsia sotaa pakoon, miehet menivät rintamalle Suomea puolustamaan.
Jassoo ja vai niin?
Hyväksyt kuitenkin, että tänne tulee maiden ja merien takaa ihmisiä, joiden kotimaissa ei sodita ja joilla ei ole pienintäkään aikomusta osallistua tämän yhteiskunnan rakentamiseen tai täällä oleilustaan koituviin kustannuksiin?
Ja joiden suurin tarkoitus täällä on tehdä pahaa tai pilata meidän nuorisomme myymällä huumeita?
No oot siekii aika koijari...
Oletko huumehörhö, ei kirjoittaja maininnut hyväksyvänsä muitakaan mamulusmuja.
Kuten Venäjällä, sinne ei ole kukaan hyökännyt. Kuitenkin sieltä miljoonia asevelvollisuusikäisiä karannut ympäri maailman, eivät uskalla mennä taistelemaan, vaan mielummin tapattavat Pohjois-Korealaisa, vähemmistöjään, pakolaisia, opiskelijoita jotka tulleet Venäjälle valheellisen kuvitelman takia.
Missähän se suuri johtaja Al Assad nykyään on kotiarestissa perheineen?
Ja kenelle myydään ne tuhannet Venäjälle kidnapatut ukrainalaiset lapset ?
Olet täysin oikeassa. Sotaa karkuun lähtenyt on halveksittava ihminen.
Kelan tuella elävänä maksamasi verot ovat minimaaliset. Sinut voi rinnastaa maahanmuuttajaan.
Tekiskö ne kompromissin ja menis puolustaan sitä maataan suomalaisten rahoilla?
Jos Venäjä hyökkää Suomeen, niin lähden pakolaiseksi Somaliaan. Kyllähän he vastaavasti majoittavat minut, ja antavat rahaa lomailuuni?!
Minulla sama unelma. Mitä v----a täällä loisii noi riskit ukroäijät. Naiset ja kakarat vielä ymmärrän mutten noita äijiä...
Kyllä sodassa naisiakin tarvitaan huoltojoukkoihin. Lusmuja ne ovat kaikki.
Aikamoinen sukupuolirasisti olet. Kaikki ihmisethän ovat tasa-arvoisia. Ei suojelua voi tarjota sukupuoli- tai ikäperustaisesti.
Sukupuoliahan ei nykyaikana edes ole olemassa vanhaan malliin, ihminen voi itse päättää mitä sukupuolta sadoista eri vaihtoehdoista edustaa, ja on mahdollista olla kokonaan sukupuoletonkin.
Älä käytä noin vaikeita sanoja kun et näytä edes itse tajuavan mitä niillä tarkoitetaan. 😂
Ja kyllä sukupuoli on edelleen olemassa ja täysin definitiivisrsti määritelty kuten ennenkin. Älä sekoita ideologisia aivopierujasi ja vinoituneita uskomuksiasi todellisuuteen.
Olen heti nainen jos sota alkaa, kyllä se nykyään on päätösasia. Näin on eduskunta päättänyt. Lisäksi SETA-tietotoimisto kertoo lapsille, että sukupuolia on satoja, ja omasi on luultavasti väärä ja pitää korjata.
Ei pidä korjata mitään vaan lopettaa minut silloin pitää jos SETA:a konsultoin missään asiassa.
Yhyy, natsismia!
Ja kaikki venäläiset menisivät puolustamaan maataan. Myös kaksoiskansalaiset. On venäjä Naton ja Ukrainan hyökkäyksen kohteena, kerrotaan.
Ei kaikkia. Alakerrassani asuu ukrainalaislady, hän tahtoo lisää, aina vaan lisää...melko kuuma!
Kaikki käpykaartilaiset on palautettava.
Monen Ukrainalaisen elämä on Suomessa Nyt eivät halua mennä takaisin koskaan
Karkoitetaan somalit sekä lähi-idästä tulleet "turvapaikanhakijat" tästä maasta pos, niin tämä maa olisi parempi meille suomalaisille.
Jos Suomi joutuu sotaan, niin ainakin se on selvää, ettei ukrainalaisista, somaleista ja Lähi-idän hörhöistä ole kuin haittaa. Avuksi niistä pelkureista ei ole missään asiassa.