Stubb halutaan mukaan neuvotteluun Zelenski ja Trump. EU: n johtovaltiot juoksuttavat Stubbia juoksupoikana
Narri Stubb Saksan ja Ranskan juoksupoikana
27
240
Vastaukset
- Anonyymi
Tiltuko se siellä?🤣
- Anonyymi
On se venäjä suvereeni hyökkääjä tappaja.
Putinatsi on tietenkin raivoissaan, kun Suomen presidentti on päässyt samoihin pöytiin suurvaltajohtajien kanssa.
Toivotaan että hänen jo vappupallon kokoiseksi pullistunut otsasuonensa poksahtaa lopullisesti ja meidän kaikkien iloksi!- Anonyymi
r.....n mielinen hätää kärsimässä
- Anonyymi
Varmaan aika pollevalta tuntuu istua sellaisen suurvallan pöydässä joka mahdollisti Suomen alueluovutukset NL:lle. Isänmaallisuus tapissaan !
- Anonyymi
MT-kysely: Suomalaiset ovat hyvin tyytyväisiä Stubbin ulkopolitiikkaan
Suomalaiset ovat hyvin tyytyväisiä siihen, miten presidentti Alexander Stubb on johtanut Suomen ulkopolitiikkaa, käy ilmi Maaseudun Tulevaisuuden teettämästä kyselytutkimuksesta.
Yli 80 prosenttia vastaajista kertoi olevansa erittäin tai jossain määrin tyytyväisiä presidentin toimintaan ulkopolitiikan johtamisessa. Tyytymättömiä oli noin kymmenesosa.
Miehet olivat hieman naisia tyytyväisempiä Stubbin toimintaan. Kannastaan epävarmoja oli seitsemän prosenttia vastaajista. Alle 30-vuotiaiden joukossa epävarmoja oli 15 prosenttia.
Tutkimusyhtiö Kantar Agrin toteuttamaan kyselyyn vastasi noin tuhat suomalaista toukokuun alussa. Koko aineiston virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä.
TASAVALLAN PRESIDENTTI Alexander Stubb on Ilta-Sanomien teettämän kyselyn mukaan onnistunut suomalaisten mielestä hoitamaan ulkopolitiikkaa paremmin kuin presidentti Tarja Halonen. Yli puolet kyselyn vastaajista näkee, että Stubb on onnistunut hoitamaan ulkopolitiikkaa yhtä hyvin kuin presidentti Sauli Niinistö. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan aika pollevalta tuntuu istua sellaisen suurvallan pöydässä joka mahdollisti Suomen alueluovutukset NL:lle. Isänmaallisuus tapissaan !
Turha muistella ikivanhoja juttuja! Jokainen isänmaallinen suomalainen on ylpeä siitä, että presidernttimme NOLAA TÄYDELLISESTI venäläisen homppelin puheet ja hänet pyydetään mukaan merkittäviin kokouksiin!
TILTUN RAIVO ON KÄSIN KOSKETELTAVA! JA HÄN TEKEE VIELÄ POARHAANSA JA HIEROO ITSE SUOLAA HAAVOIHINSA!
- Anonyymi
Tsuppari poika aina valmiina yes sir.
Loppu kaneettis on väärin ... sun piti kirjoittaa .... "Da, tavarish putin!".
Какая погода в Лахте?.
- Anonyymi
Pätevimmälle riittää hommia.
- Anonyymi
Pientä rajaa please eli hieman totuutta peliin. Julkisella sektorilla ei tehdä hommia ja pätevyys on tuntematon käsite. Eli lähtökohta on tämä ja lopputulos näillä eväin...no se on mitä milloinkin. Mutta tämähän me jo tiedetään.
- Anonyymi
Mitä se Stubb siellä tekee, sehän on vain yhden pikkumaan presidentti?
Eikö siellä Eurooppaa kuulu edustaa varsinaiset johtohenkilöt, Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leien ja EU:n ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkea edustaja Kaja Kallas?
Mitä ilveilyä aina vaan, miksei aleta jo hoitamaan asioita niiden vaatimalla vakavuudella.
Eipä silti että e.m. naikkoset olisivat kykeneviä tehtäviinsä, mutta kun kerran tällaisessa järjestössä ollaan, niin miten tämä mielivaltainen puuhailu oikein siellä perustellaan?
Tai eihän sitä perustella, yhtä hullujenhuonetta koko systeemi.
Kuitenkin nämä klovnit ovat päättämässä satojen tuhansien ihmisten elämästä.- Anonyymi
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Kun putinatsia ahistaa, jotain on taatusti tehty oikein.
Tieto lisää tuskaa ja totuus ahdistaa; itekutakin eri tavoin. Noille EU:n jutuille ja edustuksille nyt on ihan sama kuka missä ja milloin höpöttää. Niistä ei tartte välittää mutta kannattaa kuitenkin hymyillä ja kehasta kaverille että nyt alkaa tapahtumataan ! Kaveri nimittäin voi olla sen verran tollo että ottaa tosissaan ja pistää sanan kiertämään toisten tollojen kanssa. Että näin. Tosihommat hoitavat muut ja muualla.
- Anonyymi
Suuri narri meidän pres. sitä pressaa narrista ei olisi tullut koskaan ilman homo Haavistoa
- Anonyymi
Kallis presidentti on, Ukrainalle vaan rahaa ja raha on velkarahaa. Tuskin Haavisto olisi noin holtiton rahan käytössä
- Anonyymi
oiken juoksupoika jonkan vastuun kanto voi loppua kesken kauden kuin ministerinä ollessaan enne
- Anonyymi
Stubbi on Ranskan ja Brittien tsuppari.
- Anonyymi
KUN TULEE TIUKKA PAIKKA NIIN APUUN KUTSUTAAN SUOMI!
Uutta tietoa: Kulisseissa tapahtui merkittävä käänne – tästä syystä Stubb lähtee Washingtoniin
Tasavallan presidentti Alexander Stubb on kutsuttu Washingtoniin maanantaiksi. IS:n tietojen mukaan Washingtonin-kokouksessa on kaksi tärkeää tavoitetta.
IS:n tietojen mukaan Stubb sai Zelenskyiltä kutsun mukaan Washingtoniin. Ukrainan presidentti on siis saanut itse päättää sen joukon, jonka ottaa mukaansa Washingtoniin.
Kutsun taustalla arvioidaan olevan syynä se, että Stubb kykenisi auttamaan Trumpin kanssa käytävissä neuvotteluissa. Trump puolestaan on itse omalla päätöksellään koonnut aiemmin sen joukon, joita hän on halunnut kuulla ja briiffata – ja Stubb kuuluu tähän pieneen joukkoon.
Maanantain Washingtonin-kokouksen tärkeimmät kaksi tavoitetta ovat IS:n tietojen mukaan turvatakuiden sisällön selvittäminen ja se, miten Yhdysvaltojen panos saadaan mukaan halukkaiden koalition keväällä ja kesällä tekemään sotilaalliseen suunniteluun. Nyt on siis tarkoitus aloittaa uusi sotilaallinen suunnittelu yhdessä Yhdysvaltojen kanssa.
Käännettä voi luonnehtia merkittäväksi. Syy Yhdysvalloissa tapahtuneelle käänteelle selviää maanantaina.
Halukkaiden koalitio on pääosin eurooppalaisten maiden liittouma, joka on sitoutunut tukemaan Ukrainaa. Koalitio kokousti sunnuntaina Ranskan presidentin Emmanuel Macronin, Saksan liittokanslerin Friedrich Merzin ja Britannian pääministerin Keir Starmerin johdolla.
Yhdysvaltain Lähi-idän ja Ukrainan erityislähettiläs Steve Witkoff kertoi CNN:lle sunnuntaina, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin sopivat ”vankoista turvatakuista Ukrainalle”. Hän kuvasi niiden muistuttava Naton artikla 5:n mukaisia turvatakuita. Termi on alun perin Italian pääministerin Giorgia Melonin kehittämä ja nyt näyttäsi siltä, että Yhdysvallat on ottanut sen käyttöönsä.
Euroopan johtajat eivät vielä tiedä tarkalleen, mitä Yhdysvallat tarkoittaa artikla 5:n ”tyyppisillä” turvatakuilla. Asiasta kuullaan maanantaina.
Halukkaiden koalition sotilaallisessa suunnittelussa on keskitytty varautumaan mahdolliseen rauhansopimuksen jälkeiseen tilanteeseen Ukrainassa. Tulevalle ”varmistusvoimalle” (reassurance force) on neljä päätehtävää: turvata Ukraina maassa, merellä ja ilmassa sekä Ukrainan vahvat omat asevoimat. Tämä periaate on IS:n tietojen mukaan edelleen tärkeä.
Suunnitelma sisältää myös koordinaatiota ja operatiivista suunnittelua ja poliittista tukea. Se on ollut tarkoitus käynnistää välittömästi rauhan julistamisen jälkeen.
IS:lle kerrotaan, että vain Euroopan maiden kesken toteutettu suunnittelu on erilainen kuin Yhdysvaltojen kanssa tehty. Maanantaina Washingtonissa eurooppalaisten kesken tehty työ täytyy avata ja saada Yhdysvaltojen panos mukaan suunnitteluun.
Yhdysvallat on ilmoittanut olevansa jollain tavalla mukana turvatakuissa, mutta tämä ei välttämättä tarkoita sotilaallista läsnäoloa. IS:n tietojen mukaan turvatakuiden täytyy edelleen täyttyä maalla, merellä ja ilmassa, mutta muodosta ei ole puhuttu julkisuuteen. Tärkeintä on Ukrainan armeijan uudelleenluominen ja se, että Venäjä ei pääse vaikuttamaan tai rajoittamaan sitä.
On selvää, että Ukraina joutuu tulevissa neuvotteluissa Venäjän kanssa tekemään alueluovutuksia. Olennaista on, että kun Ukraina on onnistunut takaamaan itsenäisyytensä, miten se säilyy aidosti suvereenina maana jatkossa.
IS:n tietojen mukaan tästä syystä Ukrainan ja Euroopan johtajien keskeinen viesti maanantaina Washingtonissa on, että Ukraina on valmis neuvottelupöytään alueista yhdellä ehdolla: Ukraina voi tulla neuvotteluihin vahvasta asemasta vain, jos on valmiiksi sovittu mitä turvatakuut konkreettisesti tarkoittavat.
Neuvottelupöytään Venäjän kanssa lähteäkseen Ukraina tarvitsee siis turvatakuulupauksen lisäksi lupauksen turvatakuiden konkreettisesta sisällöstä.
Kun maanantain kokouksen tavoitteet on saatu alulle, alkaa varsinainen työ. Mitään valmista ei siis tule maanantaina, vaan askelia eteenpäin.
IS:lle kerrotaan, että maanantain kokouksen jälkeen seuraavan viikon tai kahden viikon suunnittelu tehdään virkamiesten ja puolustusministereiden välillä.
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sanoi sunnuntaina, että ei ole tärkeä kysymys, tuleeko ensin tulitauko vai rauhansopimus, vaan tärkeää on "tappamisen lopettaminen".
IS:lle kuitenkin sanotaan, että rintamalinjamuutosten tekeminen ei ole mahdollista niin, että taistelut ovat käynnissä. Silloin ei voi vetäytyä asemista – kutsuttiin sitä tulitauoksi tai ei. - Anonyymi
Euroopan johtajat sotkevat vain rauhanneuvotteluita ristiriitaisilla tavoitteillaan
- Anonyymi
Subberi on suomalainen ja suomi on ollut ikuisuutamme rhyslän naliauksen alla
JOTTALLÄ SUBBELI TÄSTÄ SELVIÄÄ JA ON HYVÄ YHTEISPELURI TÄLLÄ SAKKILAUDALLA - Anonyymi
Laittaisi Trump Zelenskin tyrmään, sota loppuisi heti
- Anonyymi
Tyrmään joutaisi myös Stubb yhdessä Zelenskin kanssa molemmat haluavat vain pitkittää sotaa
- AnonyymiUUSI
Nopeammin sota loppuisi kun sulkisi Putlerin tyrmään!
- Anonyymi
Melkoista pelleilyä tuo maailman politiikka, Stubbilla ei oikeasti ole mitään vaikutusvaltaa tuolla.
- AnonyymiUUSI
Suomen media liioittelee suuresti Stubbin merkitystä, ei mene jakeluun
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Suomen media liioittelee suuresti Stubbin merkitystä, ei mene jakeluun
Mikä idiootti on suomimedia, siis iltalehti, iltasanomat, mtv3, kaikki hehkuttaa Stubbia
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793