Analyysiä S24-helluntaipalstan Keskustelu-Kulttuurin-Koukeroista! ( Osa 1)

Anonyymi-ap

Analyysiä S24-helluntaipalstan Keskustelu-Kulttuurin-Koukeroista! ( Osa 1)


INTROA

Suomi24 organisaatio on nimennyt tämän palstan: ”keskustele helluntailaisuudesta”.

Jokainen vähänkin palstan otsikoita silmäiltyään, on voinut nähdä, että
• helluntailaisuudesta keskustelu näkyy vain palstan määristyksessä,
• sekä erityisen paljon siinä iljettävässä ”solvaamisessa”, helluntailaisten (kin) ja toisten uskovien - leimaamisessa.


1) Millainen on synteesi S24 helluntailaisuuspalstasta?
--------------------------------------------------------------------`

Sen lisäksi palstalla on suistuttu S24 kirjoitussäännöistä niin kauas ”metsään”… että olisi helpompaa esittää ne vähäiset esimerkit, joissa sivistynyt, asiallinen ja ”kristillisen” etiikan taso näkyy? Kiitos että sellaisiakin on!

Palstan näkymiä voi verrata:
• mentaalinen likaviemäri
• kaatopaikka, jätetunkio
• riidanhaluisten ”rähinäkoirien” tappelutori
• suoralta tieltä eksyneiden (uskisten) sivukonttori, takapiha...
• jumalan pilkkaajien ja ateistien ampumispotero (uskovia vastaan) ja
• jne, etc

Tutkimuksellisessa orientaatiossa ei voi – ikävä kyllä - tulla parempaan synteesiin ja loppupäätelmään. Valitettavasti! Ettäkö tämä olisi jokin ”kristillinen” saati ”hengellinen” (!) keskustelupaikka? Se on yhtä mahdoton väite, kuin että
• MUS TA väri olisi samaa kuin VALKOINEN! Tai
• mädäntynyt haiseva ruttoperuna olisi yhtä ”laadukas” kuin kesäinen valkea uutisperuna?

Sellainen tämän palstan yleiskuva on! Kokonaiskuva. ( Ottamatta kantaa yksittäisiin kirjoittajiin).

Palsta on kuin pottukellari, jossa ruttopöpö on saanut opimaalisen otteen, ja vain muutama perunan mukula on vain vaivoin säästynyt ”tartunnalta.” ( Sekin on ihme sinänsä..)

2) Vaarallisen itsepetoksen status! Likaisilla vaatteillako taivaaseen?
-------------------------------------------------------------

Vaarallisin status, itsepetos, harhaisuus on se,

- että monet palstan uskikset (?) luulevat olevansa triumfisaatossa matkalla taivaaseen! Kaikkien
valheveisujensa, pilkkaamisensa, toisen uskoa rääpivänä, ulkokultaisuuden kaapuun pukeutuneena,.

Luulevat että Jeesus ottaisi vastaan heidät likaisine ryysyineen, haisevine nuttuineen, ”kaatopaikan” saasteita taskussa ja kapsäkissä! Saatanan ”sammakoita” kielellä! - Helvetin huuruja sisuskalut täynnä. . .

Mitä Jeesuksella on sanottavaa tällaisille? Se on kirjoitettu UT.ssa moneen kertaan:
• ” Autuaita ne, jotka pesevät vaatteensa, että heillä olisi oikeus elämän puuhun ja että he pääsisivät porteista sisälle kaupunkiin. Ulkopuolella ovat koirat ja noidat, haureelliset ja murhaajat, epäjumalanpalvelijat ja kaikki, jotka rakastavat ja noudattavat VALHETTA.!

• ”Eikä sinne ole pääsevä mitään epäpyhää eikä ketään kauhistusten tekijää eikä valhettelijaa, vaan ainoastaan ne, jotka ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan.”

• ” Ja yksi vanhimmista puhui minulle ja sanoi: "Keitä ovat nämä pitkiin valkeihin vaatteisiin puetut, ja mistä he ovat tulleet?"

• ” Ja minä sanoin hänelle: "Herrani, sinä tiedät sen". Ja hän sanoi minulle: "Nämä ovat ne, jotka siitä suuresta ahdistuksesta tulevat, ja he ovat pesseet vaatteensa ja valkaisseet ne Karitsan veressä.

Aloitus jatkuu

150

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suutari Lyrics pysyköön lestissään.

      • Anonyymi

        Samoin Henki pysyköön rajoissaan:


      • Anonyymi

        Niinhän tuo näyttää pysyvän. Suutarille on kenkiä korjattavaksi!
        Smile .))


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinhän tuo näyttää pysyvän. Suutarille on kenkiä korjattavaksi!
        Smile .))

        Sinä et korjaa ketään etkä mitään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä et korjaa ketään etkä mitään

        Etkä sinä myöskään.


    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen:Analyysiä S24-helluntaipalstan Keskustelu-Kulttuurin-Koukeroista! ( Osa 1)


      3) Elämän Kirja – taivaassa?
      ------------------------------

      Kun tilanne on tämä: perfecto de facta! Niin missä on toivo ja pelastus?

      On vaarallinen itsepetos, että kun nimi on jossakin ihmisten rekisterissä, jäsenluettelossa? - Että kun suorittaa (ulkoisesti) traditiot, palvelusmenot? Sellainen itsepetos on johtanut monet suoraan kadotuksen porteille.

      Jumalan Valtakunnan Hallintojärjestelmä on ihan TOINEN asia.
      Sen rekisteritoimisto on ihan toinen kuin ihmisjärjestelmien ylläpitämä.
      Sen nimi on ELÄMÄN KIRJA, taivaassa! Se rekisteri on AINOA, jota Jumala lukee ja seuraa!

      • ” Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen.” (Ilm 20:15)

      Uskovaisenkin nimi voidaan pyyhkiä poist tuosta ”elämän kirjasta”? Kyllä. Jeesus itse lausui:

      • ”Muista siis, mitä olet saanut ja kuullut, ja ota siitä vaari ja tee parannus. Jos et valvo, niin minä tulen kuin varas, etkä sinä tiedä, millä hetkellä minä sinun päällesi tulen”

      • ”Kuitenkin on sinulla Sardeessa muutamia harvoja nimiä, jotka eivät ole tahranneet vaatteitaan, ja he saavat käyskennellä minun kanssani valkeissa vaatteissa, sillä he ovat siihen arvolliset. ”

      • ”Joka voittaa, se näin puetaan valkeihin vaatteisiin, enkä minä pyyhi pois hänen nimeänsä ELÄMÄN KIRJASTA, ja minä olen tunnustava hänen nimensä Isäni edessä ja hänen enkeliensä edessä. ”

      Nuo vakavat sanat Jeesus lähetti SARDEEN seurakunnalle. ( Ilm 3:1-6)
      Hänen silmissään ja lahjoamattomassa arviossaan tuo koko seurakunta oli ”kuollut”! Hengellisesti kuollut!
      • 'Näin sanoo hän, jolla on ne Jumalan seitsemän henkeä ja ne seitsemän tähteä: Minä tiedän sinun tekosi: sinulla on se nimi, että ELÄT, mutta sinä olet KUOLLUT”. ( Ilm 3:1)

      4) Onko toivoa? Puhdistusta tarvitaan!
      ---------------------
      Kyllä, Jumalalle kiitos, Jeesuksen Kristuksen nimessä!

      • ”Sillä siksi me vaivaa näemme ja kilvoittelemme, että olemme panneet toivomme elävään Jumalaan, joka on kaikkien ihmisten vapahtaja, varsinkin uskovien.”

      Jokainen uskovainen tarvitsee Vapahtajaa! Koko vaelluksensa ajan! Tämän maailman pahuuksien, syntien ja turmeluksen keskellä. Ei riitä se, että kerran on sanonut Jeesukselle: TAHDON seurata sinua! - Kaikkien koetusten, kiusausten ja synnin houkutusten viidakossa on tehtävä VALINTAA uudelleen ja uudelleen? Tahdotko? Tahdonko?

      Ihmiset (yleensä) huolehtivat henkilökohtaisesta hygieniasta. Mitä ajatella tyypistä, joka ei viikkokausiin, kuukausiin - pesisi itseään? Ei kroppaansa, ei hampaitaan? Ja olisi jopa vuosia samoissa vermeissä, likaisissa ja pinttyneissä vaatteissa?

      Jumalan tahto on, että Jeesuksen Kristuksen laumaan kuuluvat huolehtivat ”taivaspukunsa” ja vaelluksensa nuhteettomuudesta.

      Kun perkele, maailma ja oma ”liha” (turmeltunut luonto) tekee hyökkäystä alvariinsa, kun
      • ajatuksin
      • sanoin
      • teoin
      • laimilyönnein
      • synti väjyy ovella, tai on saanut sijaa?

      Sanan sanoo: ( 1 Joh 1: 6-10)

      • ”Mutta jos me valkeudessa vaellamme, niinkuin hän on valkeudessa, niin meillä on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä.”

      • ” Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.”

      • ”Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.”

      LOPUKSI - Osa 1
      -------------------

      Ihmisen turmeltunut luonto on yleensä kapinassa Jumalaa vastaan. Toivoa on siinä, että Jeesus Kristus Herramme - VOITTI jo tässä ottelussa! Hän voi antaa VOITON!

      Hän tuntee mitä ja millaista sakkia on uskovienkin leireissä! Hänen hyvä tahtonsa on AUTTAA! - Jokaista, joka kerran on Hänen taivastielleen lähtenyt!

      On tilanteita, että Herra joutuu puuttumaan tiukalla tavalla? Hän sanoo suolaisia sanoja.

      sarja jatkuu...

    • Anonyymi

      Älä tuomitse tai sinut tuomitaan.rähinätuomiomummoa varoitettu

      • Anonyymi

        Samoin sinua ja jokaista.


      • Anonyymi

        Rähinätoria myös varoitettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rähinätoria myös varoitettu.

        Taas Sinä tuomitset!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taas Sinä tuomitset!

        Sinä myös teet niin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä myös teet niin.

        Tämä sana Jumalan koskee rähinöitsijöitä:Älä tuomitse tai sinut tuomitaan


    • Anonyymi

      Kova on pääsi mummohyvä

      • Anonyymi

        Kova on sinunkin pääsi. Pääkallo on kaikilla luun kuorta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kova on sinunkin pääsi. Pääkallo on kaikilla luun kuorta.

        Ei kiinnosta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kiinnosta

        No miksi sitten kirjoitit:

        Anonyymi 2025-08-17 12:39:57
        Kova on pääsi mummohyvä
        --------

        Piti todeta että pääkallo on kovaa ainetta kaikilla.

        smile:::)


    • Anonyymi

      "Jokainen vähänkin palstan otsikoita silmäiltyään, on voinut nähdä"

      Aloittajan kaksinaamaisuus on ihan omaa luokkaansa. Etkö se ollut juuri sinä Lyrics joka panetteli eilen omassa aloituksessasi erästä käyttäjää? Väitit hänen poistaneen sinun aloituksiasi. Kirjoittamiesi perättömien valheiden määrä nousi niin suureksi että palstan ylläpito joutui puuttumaan peliin ja poisti koko keskustelun.

      • Anonyymi

        Niin näytti poistaneen?

        Siinä oli niin paljon eri kirjoittajien kommentteja, joista monet olivat sääntöjen vastaisia.

        Perättömien valheiden ja väitteiden sarja oli runsasta lajia.
        Joka suuntaan.

        Kirjoittajia oli aika paljon.


        Onko sulla tallella aloitus ja koko ketju´?
        Kukaan ei voi uskoa sanojasi muuten?

        Kun tämä on piintynyt valheiden viljelijöiden rähinätori.


      • Anonyymi

        Joo,henkinimmari oli tuomiomummon hampaissa tyhjin perustein


      • Anonyymi

        Miksi olet noin kiukkuinen?


      • Anonyymi

        joo, tuossa ketjussa kyllä paneteltiin niin ja näin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin näytti poistaneen?

        Siinä oli niin paljon eri kirjoittajien kommentteja, joista monet olivat sääntöjen vastaisia.

        Perättömien valheiden ja väitteiden sarja oli runsasta lajia.
        Joka suuntaan.

        Kirjoittajia oli aika paljon.


        Onko sulla tallella aloitus ja koko ketju´?
        Kukaan ei voi uskoa sanojasi muuten?

        Kun tämä on piintynyt valheiden viljelijöiden rähinätori.

        Mutta sinä Lyrics olit sen aloituksen tehnyt, eikö niin?


      • Anonyymi

        "palstan ylläpito joutui puuttumaan peliin ja poisti koko keskustelun"'
        -------------------

        Niin poisti. KOKO keskustelun?

        Miksei vain muutamaa viestiä.

        Miksikähän palstan ylläpito joutui poistamaan Erään Nikin LUKUISIA kommetteja joita tämä suuntasi tehotykillä tätä inhoamaansa naiskirjoittajaa vastaan?

        Olivatko ne sääntöjen mukaisia, vai vastaisia?
        Jälkimmäistä kylläkin.

        Koko ketjun poistamiseen vaikuttaa totaalinen sääntöjen rikkominen.
        Ylläpitoon memee ILMOITUS-dataa.

        SEe ketjun sisällä näitä "rähinäviestejä" aloittajaakin vastaan oli - runsaasti.

        Joku rupesi leikkimään Palstan-Puoskari-Tohtoria! Ja alkoi korviensa välistä
        tehdä puoskarin diagnoosia. Aloittajasta.. .

        Kun joku noin eksyy "laittoman luvattoman" lääkärintoimen pusikkoon, se on NIIN KARKEA sääntörikkomus, että kun ilmoitus sellaisesta menee ylläpitoon, koko ketju voi kadota datasiirtojen kalmistoon!

        Hyvä että ylläpito puuttui, ja siivosi koko ketjun pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "palstan ylläpito joutui puuttumaan peliin ja poisti koko keskustelun"'
        -------------------

        Niin poisti. KOKO keskustelun?

        Miksei vain muutamaa viestiä.

        Miksikähän palstan ylläpito joutui poistamaan Erään Nikin LUKUISIA kommetteja joita tämä suuntasi tehotykillä tätä inhoamaansa naiskirjoittajaa vastaan?

        Olivatko ne sääntöjen mukaisia, vai vastaisia?
        Jälkimmäistä kylläkin.

        Koko ketjun poistamiseen vaikuttaa totaalinen sääntöjen rikkominen.
        Ylläpitoon memee ILMOITUS-dataa.

        SEe ketjun sisällä näitä "rähinäviestejä" aloittajaakin vastaan oli - runsaasti.

        Joku rupesi leikkimään Palstan-Puoskari-Tohtoria! Ja alkoi korviensa välistä
        tehdä puoskarin diagnoosia. Aloittajasta.. .

        Kun joku noin eksyy "laittoman luvattoman" lääkärintoimen pusikkoon, se on NIIN KARKEA sääntörikkomus, että kun ilmoitus sellaisesta menee ylläpitoon, koko ketju voi kadota datasiirtojen kalmistoon!

        Hyvä että ylläpito puuttui, ja siivosi koko ketjun pois.

        Sinä elät haavemaailmassa. Rähinämummo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta sinä Lyrics olit sen aloituksen tehnyt, eikö niin?

        Sinä olit siinä ketjussa, mukana, eikö niin?
        Kerro mitä kirjoitit?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo,henkinimmari oli tuomiomummon hampaissa tyhjin perustein

        Ketjussa oli rähinäjengin hampaissa juurikin se inhokkikirjoittaja!
        Rähinämummoksi tituleerattu.
        Kaikin keksityin perustein...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta sinä Lyrics olit sen aloituksen tehnyt, eikö niin?

        Kysy siltä aloittajalta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kysy siltä aloittajalta?

        Kyllä sinä olet ärsyttävä!aloittajalta hän kysyykin!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketjussa oli rähinäjengin hampaissa juurikin se inhokkikirjoittaja!
        Rähinämummoksi tituleerattu.
        Kaikin keksityin perustein...

        Et sitten näe itsessäsi vikoja! Ja itse täydellinen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta sinä Lyrics olit sen aloituksen tehnyt, eikö niin?

        Mitä tuo tuossa kärttää? Kuin joku koira lahkeissa.
        Kysyis ylläpidolta, jos on noin paha pulma?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä sinä olet ärsyttävä!aloittajalta hän kysyykin!!!

        No selvittäkää se.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et sitten näe itsessäsi vikoja! Ja itse täydellinen?

        Mitä siinä kiukuttelemaan.


      • Anonyymi

        Joku näki jopa meedionkin kirjoittamassa, kysykää siltä.


      • Anonyymi

        Älä väitä sellaista mitä et voi todistaa.


    • Anonyymi

      Aloitus on meedion tekstiä, jonka hän on saanut pimeyden henkimaailmasta automaattikirjoituksella.

      • Anonyymi

        Kirjoita itse automaalilla taikka millä vain. Kaikki ei sellaisia harjoita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjoita itse automaalilla taikka millä vain. Kaikki ei sellaisia harjoita.

        Kukaan ei tiedä, mistä oli kyse.

        Jotkut kertoivat ottaneensa ketjun talteen, ennen kuin se otti ja hävisi.
        Tietenkään sellaista ei voi jakaa eteenpäin jonka ylläpito on poistanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukaan ei tiedä, mistä oli kyse.

        Jotkut kertoivat ottaneensa ketjun talteen, ennen kuin se otti ja hävisi.
        Tietenkään sellaista ei voi jakaa eteenpäin jonka ylläpito on poistanut.

        Sinun ei pidä puhua kaikkien puolesta. Puhu vain omasta puolestasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun ei pidä puhua kaikkien puolesta. Puhu vain omasta puolestasi.

        Sinunkaan ei tule puhua toisten puolesta.


    • Anonyymi

      Aloittaja eli Lyrics pelkää ja pakenee siksi vastuuta. Hänen ei olisi kannattanut kirjoittaa huuhaata kenestäkään.

      • Anonyymi

        Sinun ei kannattaisi väittää ja nimetä Lyriksiä.

        Òle hyvä ja esitä täysin pitävät todisteet kuka se oli.? Muuten on katsottava että syyllistyt perättömään väitteeseen julkisella palstalla.

        Luulo ja väite kun ei ole mikään totuus ja todistus missään asiassa.
        Miksi sinua pitäisi uskoa?

        Näytät olevan niin vihamielinen tuota aloittajaa vastaan? Sellaisilta tahoilta nousee yleensä valheväitteitä, ei totuutta,

        Ellet pysty todistamaan väitettäsi, se on katsottava perättömäksi, jopa syytöksen sisältöiseksi.

        Lysics kyllä ottaa sanoistaan vastuun, eikä pakene, kun ei ole syytä!

        Otatko itse vastuun kirjoituksistasi?


      • Anonyymi

        Kerropa MITÄ itse kirjoitit, kommentoit tuossa ketjussa?


      • Anonyymi

        Tuohan on kuin jokin kuulustelija, joka käytttää kiristyskeinoa.
        Ei kuulu tuollainen juttu tälle palstalle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuohan on kuin jokin kuulustelija, joka käytttää kiristyskeinoa.
        Ei kuulu tuollainen juttu tälle palstalle!

        Siis tuo joka jahtaa Lyriksiä kuin koira hampaineen?


        "Aloittaja eli Lyrics pelkää ja pakenee siksi vastuuta. Hänen ei olisi kannattanut kirjoittaa huuhaata kenestäkään."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinun ei kannattaisi väittää ja nimetä Lyriksiä.

        Òle hyvä ja esitä täysin pitävät todisteet kuka se oli.? Muuten on katsottava että syyllistyt perättömään väitteeseen julkisella palstalla.

        Luulo ja väite kun ei ole mikään totuus ja todistus missään asiassa.
        Miksi sinua pitäisi uskoa?

        Näytät olevan niin vihamielinen tuota aloittajaa vastaan? Sellaisilta tahoilta nousee yleensä valheväitteitä, ei totuutta,

        Ellet pysty todistamaan väitettäsi, se on katsottava perättömäksi, jopa syytöksen sisältöiseksi.

        Lysics kyllä ottaa sanoistaan vastuun, eikä pakene, kun ei ole syytä!

        Otatko itse vastuun kirjoituksistasi?

        Relaa vähän. Saat vielä sydänkohtauksen.

        Rikoslain 24-89 § säädöstä ei sovelleta nimettömiin nettikirjoittajiin, eikä nimimerkkeihin. Heillä ei ole lainsuojaa tässä asiassa.

        Vain Suomen kansalaiset - IHMISET - voivat vaatia oikeuksiaan RL 24- 8-9 § kunnianloukkausäädöksen nojalla. Jos et tietänyt?

        Lyrics ei ole laissa todettu henkilö vaan nimimerkki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Relaa vähän. Saat vielä sydänkohtauksen.

        Rikoslain 24-89 § säädöstä ei sovelleta nimettömiin nettikirjoittajiin, eikä nimimerkkeihin. Heillä ei ole lainsuojaa tässä asiassa.

        Vain Suomen kansalaiset - IHMISET - voivat vaatia oikeuksiaan RL 24- 8-9 § kunnianloukkausäädöksen nojalla. Jos et tietänyt?

        Lyrics ei ole laissa todettu henkilö vaan nimimerkki.

        Muista tämä perusasia nimimerkin Lyrics käytöstä: jos nimimerkin tai profiilin takana oleva henkilö voidaan yksilöidä, hän on täysin vastuussa kirjoituksistaan, aivan kuten olisi kirjoittanut ne omalla nimellään. Leikkiminen netissä voi joku päivä kostautua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Relaa vähän. Saat vielä sydänkohtauksen.

        Rikoslain 24-89 § säädöstä ei sovelleta nimettömiin nettikirjoittajiin, eikä nimimerkkeihin. Heillä ei ole lainsuojaa tässä asiassa.

        Vain Suomen kansalaiset - IHMISET - voivat vaatia oikeuksiaan RL 24- 8-9 § kunnianloukkausäädöksen nojalla. Jos et tietänyt?

        Lyrics ei ole laissa todettu henkilö vaan nimimerkki.

        Aloittajalla on selvästi ongelmia omassa elämässä. Muuten ei voi ymmärtää hänen eilisiä kirjoituksia kun hän käyttäytyi hyökkäävästi ja panetteli muita kirjoittajia. Jeesus ei auta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Relaa vähän. Saat vielä sydänkohtauksen.

        Rikoslain 24-89 § säädöstä ei sovelleta nimettömiin nettikirjoittajiin, eikä nimimerkkeihin. Heillä ei ole lainsuojaa tässä asiassa.

        Vain Suomen kansalaiset - IHMISET - voivat vaatia oikeuksiaan RL 24- 8-9 § kunnianloukkausäädöksen nojalla. Jos et tietänyt?

        Lyrics ei ole laissa todettu henkilö vaan nimimerkki.

        Mikä mekkala nyt?

        Joku väittää että ”henkinimmari oli tuomiomummon hampaissa.." Eilen:
        Ja väitetään aloittajasta sitä ja tätä.
        Että tätä henkeä olisi loukattu siinä aloituksessa ja ketjussa?

        Kummaa on tämä, ettei tämä Henki itse astu esiin?
        Yleensä kun hän on kuin vihainen koira tiettyjen kirjoittajien kimpussa?

        Eli, astukoon Henki nyt areenalle. Ja kertokoon:

        - mitä hänestä on väitetty?
        - miksi hän ole vastustanut, siis kiistänyt väitettä?
        - mikä on sitä valheeksi väitettyä´?
        - ja mikä on totuus hengen antaman todistuksen nojalla?

        Jos ei Henki itse astu esiin, vaan lymyilee puskissa?

        Ja joku sivullinen sepittää nyyhkytarinaa, kuinka "henkiparka" joutui sellaisen epäkohdan
        uhriksi? Aivan uskomaton Vääryys. Uskomaton tapaus tällä palstalla! Joka niin fiksu ja siisti paikka? ( Niinkö)

        - Tällä Totuuden Rähinätorilla?

        Toki, jos nikki Henki niin katsoo "kunniaansa loukatun" ? Niin hän voisi anoa apua oikeusjärjestelmän puitteissa?

        Vaikka, Suomen oikeuslaitos ei käsittele eikä aja Netin nimimerkkien oikeuksia. Koska Laki koskee ihmisiä, oikeita henkilöitä. RL 24.8-9 §

        Tällainen ”kunnian palauttamisen” anelu, retki voisi päättyä esikutkinnan päätökseen, jossa lukee:

        ”Mikään tärkeä yleinen tai yksityinen etu ei muuta vaadi.”

        Kun ottaa huomioon eilisen (16.8) palstasutinan,
        - ja sen että tämä henki sai kintuilleen Yläpidon Poistokeppiä (sääntöjen ja lain vastaisten) kommenttien syystä, tuskin hänellä on rotia ryhtyä noilla korteilla yrittämäänkään pelipöydässä?

        Se, ettei hengellä ole tosipaikan tullen muuta, kuin turvata muutamiin faneihin, jotka samassa jengissä soutavat – ja solvaavat.

        Joten joku tekee Hengen puolesta duunia...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muista tämä perusasia nimimerkin Lyrics käytöstä: jos nimimerkin tai profiilin takana oleva henkilö voidaan yksilöidä, hän on täysin vastuussa kirjoituksistaan, aivan kuten olisi kirjoittanut ne omalla nimellään. Leikkiminen netissä voi joku päivä kostautua.

        Sorry, Lyrics ei ole S24 rekisteröity nimimerkki, vaan kirjoittajanimi.

        Suomi24 reisteröidyt nimimerkit täällä Henki, Aurosapeorellis, jne ovat.

        JOKAINEN kirjoittaja anonyymi kirjoittaja on VASTIUUSSA omista kirjoituksistaan.
        JOKAINEN. Se lukee ylläpidon säännöissä. (Lue!)

        Tarkoittaa sitä, että pyydettäessä Ylläpito luovuttaa tiedot, jos joku on vaatinut virallisesti syytteen nostamista. Vaikkapa RL24 : 8-9 § nojalla.

        Siis anonynyymikin voi joutua vastaamaan.
        Niillä on vinot pinot vakavia rikosasioita pöydillään.
        Poliiseilla ei ole tutkintaresusseja tutkia "nettipalstojen" kiistoja. Sehän tiedetään.

        Jos joku Mielensä-Pahoittaja menee poliisille itkemään, että voi-voi-voi kun minua loukattiin? Mitä poliisi? Kysyy, kerropas nyt mitä ITSE teit, sanoit, kirjoit....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittajalla on selvästi ongelmia omassa elämässä. Muuten ei voi ymmärtää hänen eilisiä kirjoituksia kun hän käyttäytyi hyökkäävästi ja panetteli muita kirjoittajia. Jeesus ei auta?

        Tuota kirjoitusta ei voi ottaa todesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä mekkala nyt?

        Joku väittää että ”henkinimmari oli tuomiomummon hampaissa.." Eilen:
        Ja väitetään aloittajasta sitä ja tätä.
        Että tätä henkeä olisi loukattu siinä aloituksessa ja ketjussa?

        Kummaa on tämä, ettei tämä Henki itse astu esiin?
        Yleensä kun hän on kuin vihainen koira tiettyjen kirjoittajien kimpussa?

        Eli, astukoon Henki nyt areenalle. Ja kertokoon:

        - mitä hänestä on väitetty?
        - miksi hän ole vastustanut, siis kiistänyt väitettä?
        - mikä on sitä valheeksi väitettyä´?
        - ja mikä on totuus hengen antaman todistuksen nojalla?

        Jos ei Henki itse astu esiin, vaan lymyilee puskissa?

        Ja joku sivullinen sepittää nyyhkytarinaa, kuinka "henkiparka" joutui sellaisen epäkohdan
        uhriksi? Aivan uskomaton Vääryys. Uskomaton tapaus tällä palstalla! Joka niin fiksu ja siisti paikka? ( Niinkö)

        - Tällä Totuuden Rähinätorilla?

        Toki, jos nikki Henki niin katsoo "kunniaansa loukatun" ? Niin hän voisi anoa apua oikeusjärjestelmän puitteissa?

        Vaikka, Suomen oikeuslaitos ei käsittele eikä aja Netin nimimerkkien oikeuksia. Koska Laki koskee ihmisiä, oikeita henkilöitä. RL 24.8-9 §

        Tällainen ”kunnian palauttamisen” anelu, retki voisi päättyä esikutkinnan päätökseen, jossa lukee:

        ”Mikään tärkeä yleinen tai yksityinen etu ei muuta vaadi.”

        Kun ottaa huomioon eilisen (16.8) palstasutinan,
        - ja sen että tämä henki sai kintuilleen Yläpidon Poistokeppiä (sääntöjen ja lain vastaisten) kommenttien syystä, tuskin hänellä on rotia ryhtyä noilla korteilla yrittämäänkään pelipöydässä?

        Se, ettei hengellä ole tosipaikan tullen muuta, kuin turvata muutamiin faneihin, jotka samassa jengissä soutavat – ja solvaavat.

        Joten joku tekee Hengen puolesta duunia...

        Olet selvästi perillä palstan asioista. Puolustat lyricsiä vimmatusti. Puhut jopa hänen puolestaan. Osaatko kertoa miksi lyrics päätyi levittämään valheita kirjoittajista? Oliko hänen toimintansa palstalla sinusta hyväksyttävää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muista tämä perusasia nimimerkin Lyrics käytöstä: jos nimimerkin tai profiilin takana oleva henkilö voidaan yksilöidä, hän on täysin vastuussa kirjoituksistaan, aivan kuten olisi kirjoittanut ne omalla nimellään. Leikkiminen netissä voi joku päivä kostautua.

        Muista tämä perusasia nimimerkin Lyrics käytöstä:
        ----------------

        Oikaisu: Lyrics ei ole Suomi24 rekisteröity nimimerkki.
        Pelkkä kirjoittajanimi, vastaava kuin muut anonyymit.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sorry, Lyrics ei ole S24 rekisteröity nimimerkki, vaan kirjoittajanimi.

        Suomi24 reisteröidyt nimimerkit täällä Henki, Aurosapeorellis, jne ovat.

        JOKAINEN kirjoittaja anonyymi kirjoittaja on VASTIUUSSA omista kirjoituksistaan.
        JOKAINEN. Se lukee ylläpidon säännöissä. (Lue!)

        Tarkoittaa sitä, että pyydettäessä Ylläpito luovuttaa tiedot, jos joku on vaatinut virallisesti syytteen nostamista. Vaikkapa RL24 : 8-9 § nojalla.

        Siis anonynyymikin voi joutua vastaamaan.
        Niillä on vinot pinot vakavia rikosasioita pöydillään.
        Poliiseilla ei ole tutkintaresusseja tutkia "nettipalstojen" kiistoja. Sehän tiedetään.

        Jos joku Mielensä-Pahoittaja menee poliisille itkemään, että voi-voi-voi kun minua loukattiin? Mitä poliisi? Kysyy, kerropas nyt mitä ITSE teit, sanoit, kirjoit....

        On kyse sitten "rekisteröidystä nimimerkistä" tai "kirjoittajanimesta", sillä ei ole mitään merkitystä lain näkökulmasta.
        Joko et ymmärrä tai et halua ymmärtää: jos palstalla tiedetään, kuka kirjoittajanimen takana on, kyseessä on tunnistettavissa oleva henkilö.
        Ja silloin henkilö on vastuussa kirjoituksistaan täysin samalla tavalla kuin jos hän kirjoittaisi omalla nimellään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muista tämä perusasia nimimerkin Lyrics käytöstä: jos nimimerkin tai profiilin takana oleva henkilö voidaan yksilöidä, hän on täysin vastuussa kirjoituksistaan, aivan kuten olisi kirjoittanut ne omalla nimellään. Leikkiminen netissä voi joku päivä kostautua.

        Leikkiminen netissä voi joku päivä kostautua

        --------------------

        Turhaa maalata piruja seinille?
        Älä vain itse leiki!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muista tämä perusasia nimimerkin Lyrics käytöstä:
        ----------------

        Oikaisu: Lyrics ei ole Suomi24 rekisteröity nimimerkki.
        Pelkkä kirjoittajanimi, vastaava kuin muut anonyymit.

        Tiesithän että lyricsin oikea nimi on tiedossa? Siis henkilön joka käyttää tuota ns työnimeä. Kirjoitukset ovat helposti yhdistettävissä ko ihmiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittajalla on selvästi ongelmia omassa elämässä. Muuten ei voi ymmärtää hänen eilisiä kirjoituksia kun hän käyttäytyi hyökkäävästi ja panetteli muita kirjoittajia. Jeesus ei auta?

        Sinulla tuntuu olevan ongelmia omassa elämässä. Ja ymmärryksen puutteen itsekín kerrot.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinulla tuntuu olevan ongelmia omassa elämässä. Ja ymmärryksen puutteen itsekín kerrot.

        Ei minulla ole. Sinulla sen sijaan näyttäisi olevan ongelmia. Normaali ihminen ei räksytä eikä hyökkää muita vastaan niin kuin sinä teet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On kyse sitten "rekisteröidystä nimimerkistä" tai "kirjoittajanimesta", sillä ei ole mitään merkitystä lain näkökulmasta.
        Joko et ymmärrä tai et halua ymmärtää: jos palstalla tiedetään, kuka kirjoittajanimen takana on, kyseessä on tunnistettavissa oleva henkilö.
        Ja silloin henkilö on vastuussa kirjoituksistaan täysin samalla tavalla kuin jos hän kirjoittaisi omalla nimellään.

        Onko tuolla ihan ajojahti ihmistä vastaan? Onhan sitäkin nähty, ei uutta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet selvästi perillä palstan asioista. Puolustat lyricsiä vimmatusti. Puhut jopa hänen puolestaan. Osaatko kertoa miksi lyrics päätyi levittämään valheita kirjoittajista? Oliko hänen toimintansa palstalla sinusta hyväksyttävää?

        Kuka täällä lyricsiä puolustaa?
        Olepa hyvä ja vastaa

        - onko palstalla viljelty valheiden ja solvausten tulva sinusta oikei?
        - on palstalla kaikki iljettävä toiminta sinusta hyäksyttävää?
        - hyväksytkö kun palstalla esitetään valheita, joka päivä, eri ihmisistä?
        - hyväksytkö kun palstalla pilkataan Paavalia, Raamatun sanaa, jopa Jeesusta?

        Hyväksytkö kaiken tällä palstalla näkyvän jumattoman (tekokristillisen) sisällön?

        Ole hyvä ja vastaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiesithän että lyricsin oikea nimi on tiedossa? Siis henkilön joka käyttää tuota ns työnimeä. Kirjoitukset ovat helposti yhdistettävissä ko ihmiseen.

        Onko aikeissa tuoda joku nimi, joka liittyy Lyricsiin?
        Suomi24 sääntöjen mukaan henkilöiden nimiä ei saa tuoda. Se on sääntörikkomus.

        Jokainen saa valita, esiintyä ja toimia livenä ,
        taikka käyttää tällaisilla sekapalsstoilla työnimeä.

        Vaikka joku siis toimii muualla omalla nimellään ja pärställään,
        on lainvastaistakin jahdata ihmistä kuin stalkkeri. Täällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei minulla ole. Sinulla sen sijaan näyttäisi olevan ongelmia. Normaali ihminen ei räksytä eikä hyökkää muita vastaan niin kuin sinä teet.

        No miksi siinä sitten juuri räksytät!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä mekkala nyt?

        Joku väittää että ”henkinimmari oli tuomiomummon hampaissa.." Eilen:
        Ja väitetään aloittajasta sitä ja tätä.
        Että tätä henkeä olisi loukattu siinä aloituksessa ja ketjussa?

        Kummaa on tämä, ettei tämä Henki itse astu esiin?
        Yleensä kun hän on kuin vihainen koira tiettyjen kirjoittajien kimpussa?

        Eli, astukoon Henki nyt areenalle. Ja kertokoon:

        - mitä hänestä on väitetty?
        - miksi hän ole vastustanut, siis kiistänyt väitettä?
        - mikä on sitä valheeksi väitettyä´?
        - ja mikä on totuus hengen antaman todistuksen nojalla?

        Jos ei Henki itse astu esiin, vaan lymyilee puskissa?

        Ja joku sivullinen sepittää nyyhkytarinaa, kuinka "henkiparka" joutui sellaisen epäkohdan
        uhriksi? Aivan uskomaton Vääryys. Uskomaton tapaus tällä palstalla! Joka niin fiksu ja siisti paikka? ( Niinkö)

        - Tällä Totuuden Rähinätorilla?

        Toki, jos nikki Henki niin katsoo "kunniaansa loukatun" ? Niin hän voisi anoa apua oikeusjärjestelmän puitteissa?

        Vaikka, Suomen oikeuslaitos ei käsittele eikä aja Netin nimimerkkien oikeuksia. Koska Laki koskee ihmisiä, oikeita henkilöitä. RL 24.8-9 §

        Tällainen ”kunnian palauttamisen” anelu, retki voisi päättyä esikutkinnan päätökseen, jossa lukee:

        ”Mikään tärkeä yleinen tai yksityinen etu ei muuta vaadi.”

        Kun ottaa huomioon eilisen (16.8) palstasutinan,
        - ja sen että tämä henki sai kintuilleen Yläpidon Poistokeppiä (sääntöjen ja lain vastaisten) kommenttien syystä, tuskin hänellä on rotia ryhtyä noilla korteilla yrittämäänkään pelipöydässä?

        Se, ettei hengellä ole tosipaikan tullen muuta, kuin turvata muutamiin faneihin, jotka samassa jengissä soutavat – ja solvaavat.

        Joten joku tekee Hengen puolesta duunia...

        Missä Henki sanoineen, haloo!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko aikeissa tuoda joku nimi, joka liittyy Lyricsiin?
        Suomi24 sääntöjen mukaan henkilöiden nimiä ei saa tuoda. Se on sääntörikkomus.

        Jokainen saa valita, esiintyä ja toimia livenä ,
        taikka käyttää tällaisilla sekapalsstoilla työnimeä.

        Vaikka joku siis toimii muualla omalla nimellään ja pärställään,
        on lainvastaistakin jahdata ihmistä kuin stalkkeri. Täällä.

        Eräs Nikki H. on alvariinsa hyökännyt ja rikkonut sääntöjä juuri tuossa asiassa.

        Hän on vihan vimman tuntomerkeillä yrittänut "usuttaa" kuin koirakennelin pomo.. Toisia tämän kirjoittajan kimppuun tuomalla SÄÄNTÖJEN vastaisesti henkilötietoja.


        Ylläpito on siivonnut nuo Hengen sääntöjen vastaiset hyökkäysviestit tätä kirjoittajaa vastaan. Ylläpito muistaa säännöt, vaikka Henki näyttää ne unohtavan.

        Hengen motiivista ei voi erehtyä? Hänen arkkivihansa tätä naiskirjoittajaa vastaan on tullut TÄYSIN tunnetuksi, vuosien ajan.

        Hengen sääntöjen vastaiset viestit tallessa: vaikka ylläpito on ne siivonnut pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No miksi siinä sitten juuri räksytät!

        Sinähän se räksytät nyt täällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muista tämä perusasia nimimerkin Lyrics käytöstä: jos nimimerkin tai profiilin takana oleva henkilö voidaan yksilöidä, hän on täysin vastuussa kirjoituksistaan, aivan kuten olisi kirjoittanut ne omalla nimellään. Leikkiminen netissä voi joku päivä kostautua.

        Älä leiki netissä. Jätä tämä Lyrics rauhaan ja lopeta.
        Vastaa VAIN omista kirjoituksistasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka täällä lyricsiä puolustaa?
        Olepa hyvä ja vastaa

        - onko palstalla viljelty valheiden ja solvausten tulva sinusta oikei?
        - on palstalla kaikki iljettävä toiminta sinusta hyäksyttävää?
        - hyväksytkö kun palstalla esitetään valheita, joka päivä, eri ihmisistä?
        - hyväksytkö kun palstalla pilkataan Paavalia, Raamatun sanaa, jopa Jeesusta?

        Hyväksytkö kaiken tällä palstalla näkyvän jumattoman (tekokristillisen) sisällön?

        Ole hyvä ja vastaa!

        Et voi vaatia vastauksia muilta jos et itsekään vastaa.

        Sinulta kysyttiin oliko aloituksen tekijän toiminta palstalla mielestäsi hyväksyttävää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On kyse sitten "rekisteröidystä nimimerkistä" tai "kirjoittajanimesta", sillä ei ole mitään merkitystä lain näkökulmasta.
        Joko et ymmärrä tai et halua ymmärtää: jos palstalla tiedetään, kuka kirjoittajanimen takana on, kyseessä on tunnistettavissa oleva henkilö.
        Ja silloin henkilö on vastuussa kirjoituksistaan täysin samalla tavalla kuin jos hän kirjoittaisi omalla nimellään.

        On kyse sitten "rekisteröidystä nimimerkistä" tai "kirjoittajanimesta", sillä ei ole mitään merkitystä lain näkökulmasta.

        ----------

        Nyt meni pahasti metsään. Et tunne noita juridiikan asioita. Älä esiinnyt asiantuntijana, sitä ei tarvita. Pysy lainmukaisess ruodussa, ja irrota kätesi sellaisesta, joka ei sulle kuulu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eräs Nikki H. on alvariinsa hyökännyt ja rikkonut sääntöjä juuri tuossa asiassa.

        Hän on vihan vimman tuntomerkeillä yrittänut "usuttaa" kuin koirakennelin pomo.. Toisia tämän kirjoittajan kimppuun tuomalla SÄÄNTÖJEN vastaisesti henkilötietoja.


        Ylläpito on siivonnut nuo Hengen sääntöjen vastaiset hyökkäysviestit tätä kirjoittajaa vastaan. Ylläpito muistaa säännöt, vaikka Henki näyttää ne unohtavan.

        Hengen motiivista ei voi erehtyä? Hänen arkkivihansa tätä naiskirjoittajaa vastaan on tullut TÄYSIN tunnetuksi, vuosien ajan.

        Hengen sääntöjen vastaiset viestit tallessa: vaikka ylläpito on ne siivonnut pois.

        Turhaan sä niitä viestejä säilytät. Juurihan sanottiin et laki ei ulotu anonyymeihin kirjoittajiin. Miksi jankkaat koko ajan turhasta asiasta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et voi vaatia vastauksia muilta jos et itsekään vastaa.

        Sinulta kysyttiin oliko aloituksen tekijän toiminta palstalla mielestäsi hyväksyttävää?

        Kaikilta saa kysyä:
        Jokainen on samalla tavalla velvollinen vastaamaan.
        Tai sitten ei kukaan!

        Olepa hyvä ja vastaa

        - onko palstalla viljelty valheiden ja solvausten tulva sinusta oikei?
        - on palstalla kaikki iljettävä toiminta sinusta hyäksyttävää?
        - hyväksytkö kun palstalla esitetään valheita, joka päivä, eri ihmisistä?
        - hyväksytkö kun palstalla pilkataan Paavalia, Raamatun sanaa, jopa Jeesusta?

        Hyväksytkö kaiken tällä palstalla näkyvän jumattoman (tekokristillisen) sisällön?

        Ole hyvä ja vastaa!syä;


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turhaan sä niitä viestejä säilytät. Juurihan sanottiin et laki ei ulotu anonyymeihin kirjoittajiin. Miksi jankkaat koko ajan turhasta asiasta?

        Suomi24 säännöt sanoo, että kirjoitusvastuu KOSKEE kaikkia, anonyymejäkin.

        Lue säännöt, Suomi24

        "Turhaan sä niitä viestejä säilytät."
        KAIKKI viestit ovat ja pysyvät Suomi24 arkistossa.

        Lue säännöistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikilta saa kysyä:
        Jokainen on samalla tavalla velvollinen vastaamaan.
        Tai sitten ei kukaan!

        Olepa hyvä ja vastaa

        - onko palstalla viljelty valheiden ja solvausten tulva sinusta oikei?
        - on palstalla kaikki iljettävä toiminta sinusta hyäksyttävää?
        - hyväksytkö kun palstalla esitetään valheita, joka päivä, eri ihmisistä?
        - hyväksytkö kun palstalla pilkataan Paavalia, Raamatun sanaa, jopa Jeesusta?

        Hyväksytkö kaiken tällä palstalla näkyvän jumattoman (tekokristillisen) sisällön?

        Ole hyvä ja vastaa!syä;

        Köyhä on moraalisi kun et osannut vastata esitettyyn kysymykseen. Mut mennään eteenpäin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Köyhä on moraalisi kun et osannut vastata esitettyyn kysymykseen. Mut mennään eteenpäin.

        Köyhä myös sinulla, kun et osannut vastata kysymyksiin,,


    • Anonyymi

      Hups. Kohta 200 latausta, noin 2 h. Mikä?

      • Anonyymi

        Rähinämummo latailee sivua kuin vimmattu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Rähinämummo latailee sivua kuin vimmattu.

        Rähinäjengi lataa ja postaa kuin vimmattu.


    • Anonyymi

      Aloittaja on jäänyt kiinni valheistaan. Hän yrittää esittää palstalla harrasta uskovaista mut oikeasti hän on susi lampaiden vaatteissa joka panettelee eri mieltä olevia kirjoittajia levittää perättömiä valheita eikä ota kritiikkiä vastaan. Jeesus kutsuu tällaisia ihmisiä kyykäärmeiksi.

      • Anonyymi

        Kiihko aloittajaa vastaan kasvaa kuin.... tuttu juttu!


      • Anonyymi

        Sinä juuri jäät kiinni valheista.


    • Anonyymi

      Tällä palstalla tuntuu nyt olevan ajojahdin näköinen stalkkaus kirjoittajaa vastaan.

      Nettistalkkaus. Jotkut ovat jo luisumassa Lainvastaiseen pusikkoon. Koettavat nostaa jonkun kirjoittajan profiilia, oikeine tietoineen.

      Tuo on vaarallista leikkiä. Ovat siis palstakytän roolissa.

      Vainoaminen tuli rikoslakiin 2014.
      Sitä sovelletaan myös netin asioissa.

      Jos joku "kyttää" , seuraa, jne jotakin henkilöä, kriminaalisella motiivilla? Halulla vahingoittaa, haitata ja muuta sellaista.

      Jo pelkkä yrityskin on rikosalain mukaan rangaistavaa. Kukaan ei saa astua toisen ihmisen reviirille, asioihin jotka ovat hänen yksityisyyden lainmukaisessa suojassa.

      Ei saa kytätä, onko tuo nimimerkki sama kuin....

      Nyt jäitä hattuun...

      • Anonyymi

        vainoaminen rikoslaki

        Vainoaminen on Suomen rikoslaissa määritelty rikokseksi, joka tarkoittaa toistuvaa ja oikeudetonta vainoamista, kuten uhkaamista, seuraamista, tarkkailua tai yhteydenottoja, jotka aiheuttavat vainotussa pelkoa tai ahdistusta. Vainoaminen kriminalisoitiin Suomessa vuonna 2014

        Erilaiset teot:
        Vainoamista voivat olla esimerkiksi toistuvat puhelinsoitot, viestit, uhkaukset, seuraaminen, tarkkailu, lahjojen lähettäminen tai muut vastaavat teot. 

        Netissä tyypillinen stalkkaus on kohteen aktiivista seurantaa:
        Kirjoittiko se taas?
        Mitä se kirjoitti?
        Pitää saada se kiinni?
        Hyökätä sen reviirille?
        Aiheuttaa haittaa ja vanhinkoa sen yksityistasolle..

        Näin se usein kehittyy. Negatiivinen asenne ajaa joskus lopuksi rikoksen asteelle.

        Kannattaa jokaisen varoa luisumista.

        Tällä Palstalla nyt sellainen trendi näkyvissä. Yhden kirjoittajan jahtaus, ajojahti.
        Aiotaan tunkeutua tämän laimukaisen yksityiselämän taholle, ja millä tavalla.
        Kriminaalisen piirteen näytöllä. Pahalla himolla käydä tämän kimpppun.

        Varokaa te viisaat.


      • Anonyymi

        "Halulla vahingoittaa, haitata ja muuta sellaista."

        Outoa että ulkopuolisena puhut jonkun "halusta vahingoittaa, haitata ja muuta sellaista". Sellainenko toiminta sulle tuli ensimmäisenä mieleen? Kertoo paljon kirjoittajasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vainoaminen rikoslaki

        Vainoaminen on Suomen rikoslaissa määritelty rikokseksi, joka tarkoittaa toistuvaa ja oikeudetonta vainoamista, kuten uhkaamista, seuraamista, tarkkailua tai yhteydenottoja, jotka aiheuttavat vainotussa pelkoa tai ahdistusta. Vainoaminen kriminalisoitiin Suomessa vuonna 2014

        Erilaiset teot:
        Vainoamista voivat olla esimerkiksi toistuvat puhelinsoitot, viestit, uhkaukset, seuraaminen, tarkkailu, lahjojen lähettäminen tai muut vastaavat teot. 

        Netissä tyypillinen stalkkaus on kohteen aktiivista seurantaa:
        Kirjoittiko se taas?
        Mitä se kirjoitti?
        Pitää saada se kiinni?
        Hyökätä sen reviirille?
        Aiheuttaa haittaa ja vanhinkoa sen yksityistasolle..

        Näin se usein kehittyy. Negatiivinen asenne ajaa joskus lopuksi rikoksen asteelle.

        Kannattaa jokaisen varoa luisumista.

        Tällä Palstalla nyt sellainen trendi näkyvissä. Yhden kirjoittajan jahtaus, ajojahti.
        Aiotaan tunkeutua tämän laimukaisen yksityiselämän taholle, ja millä tavalla.
        Kriminaalisen piirteen näytöllä. Pahalla himolla käydä tämän kimpppun.

        Varokaa te viisaat.

        "Tiesithän että lyricsin oikea nimi on tiedossa? Siis henkilön joka käyttää tuota ns työnimeä. Kirjoitukset ovat helposti yhdistettävissä ko ihmiseen".
        --------------------------------------

        Tuo on sääntöjen vastaista, lainvastaista.
        Tuo on vaarallinen suunta. Stalkkauksen aikomus.

        Jokaisella on lainmukainen oikeus ja yksityisyyden suoja.
        Suomi24 sääntöjen mukaan,
        ' -jos joku kirjoittaa täällä anonyyminä , siihen on S24 lupa ja oikeus.

        Silloin on Sääntöjen ja Lain rikkomus, jos joku alkaa kytätä nimimerkin ja oikean henkilön
        välistä yhteyttä.

        Vieläkin karkeampi virhe on, jos kuin usuttaa toisiakin yhdistämään näitä seikkoja. Pahassa tarkoitutuksessa. Vahingoittamistarkoitus = kriminaalinen motiivi.

        Jos jokun netissä toimii oikeana henkilönä, Suomi24 palstalle EI SAA tuoda hänen nimeään ja henkilötietoja. Vain henkilöllä itsellään on lupa ja oikeus se tehdä. Ei sivullisilla.

        Kaikelle on ja pitää olla jokin järjestys, ei pidä koheltaa ja säheltää kuin järjen menettäneet!

        Tosin tätä sääntöä rikotaan!
        Palstalle tuodaan ihmisten nimiä ja sitten takanapäin kirjoitetaan joka lajin panettelua.
        Eikä solvattu ole edes paikalla.

        Oikein pahimman lajin panettelua!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tiesithän että lyricsin oikea nimi on tiedossa? Siis henkilön joka käyttää tuota ns työnimeä. Kirjoitukset ovat helposti yhdistettävissä ko ihmiseen".
        --------------------------------------

        Tuo on sääntöjen vastaista, lainvastaista.
        Tuo on vaarallinen suunta. Stalkkauksen aikomus.

        Jokaisella on lainmukainen oikeus ja yksityisyyden suoja.
        Suomi24 sääntöjen mukaan,
        ' -jos joku kirjoittaa täällä anonyyminä , siihen on S24 lupa ja oikeus.

        Silloin on Sääntöjen ja Lain rikkomus, jos joku alkaa kytätä nimimerkin ja oikean henkilön
        välistä yhteyttä.

        Vieläkin karkeampi virhe on, jos kuin usuttaa toisiakin yhdistämään näitä seikkoja. Pahassa tarkoitutuksessa. Vahingoittamistarkoitus = kriminaalinen motiivi.

        Jos jokun netissä toimii oikeana henkilönä, Suomi24 palstalle EI SAA tuoda hänen nimeään ja henkilötietoja. Vain henkilöllä itsellään on lupa ja oikeus se tehdä. Ei sivullisilla.

        Kaikelle on ja pitää olla jokin järjestys, ei pidä koheltaa ja säheltää kuin järjen menettäneet!

        Tosin tätä sääntöä rikotaan!
        Palstalle tuodaan ihmisten nimiä ja sitten takanapäin kirjoitetaan joka lajin panettelua.
        Eikä solvattu ole edes paikalla.

        Oikein pahimman lajin panettelua!

        Pitäisikö sun nukkua välillä. Mielikuvituksesi laukkaa nyt aivan turhan lujaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö sun nukkua välillä. Mielikuvituksesi laukkaa nyt aivan turhan lujaa.

        Oothan sä kirjoittanut tälle palstalle ihan omalla nimelläsikin, viime vuonna ainaskin. Aloitusten rakenne ja tyyli on jotain mistä ei voi kukaan erehtyä. Joten aika moni sut tuntee. Jos olisin sä, pitäisin vähän matalampaa profiilia. Mut kukin tyylillään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö sun nukkua välillä. Mielikuvituksesi laukkaa nyt aivan turhan lujaa.

        Ei tarvita asiantuntemusta vailla olevien konsultaatiota.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäisikö sun nukkua välillä. Mielikuvituksesi laukkaa nyt aivan turhan lujaa.

        Sinun mielesi taso laukkaa ihan turhassa työssä.


        Nukkumisohjeita antavat vanhemmat, lapsille.
        Eivät sivistyneet nettikirjoittajat aikuiselle?

        Jo menisi jakeluun?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oothan sä kirjoittanut tälle palstalle ihan omalla nimelläsikin, viime vuonna ainaskin. Aloitusten rakenne ja tyyli on jotain mistä ei voi kukaan erehtyä. Joten aika moni sut tuntee. Jos olisin sä, pitäisin vähän matalampaa profiilia. Mut kukin tyylillään.

        Sun kannattais lopettaa tän kirjoittajan rääpiminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oothan sä kirjoittanut tälle palstalle ihan omalla nimelläsikin, viime vuonna ainaskin. Aloitusten rakenne ja tyyli on jotain mistä ei voi kukaan erehtyä. Joten aika moni sut tuntee. Jos olisin sä, pitäisin vähän matalampaa profiilia. Mut kukin tyylillään.

        Voit tykönäsi päätellä mitä tahdot, mutta viisas
        pitää kyntensä erossa toisen reviiristä ja oikeuksista.

        Keskity vain omiin asioihisi, se on parasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voit tykönäsi päätellä mitä tahdot, mutta viisas
        pitää kyntensä erossa toisen reviiristä ja oikeuksista.

        Keskity vain omiin asioihisi, se on parasta.

        Väitätkö sinä Venäjää tyhmäksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Halulla vahingoittaa, haitata ja muuta sellaista."

        Outoa että ulkopuolisena puhut jonkun "halusta vahingoittaa, haitata ja muuta sellaista". Sellainenko toiminta sulle tuli ensimmäisenä mieleen? Kertoo paljon kirjoittajasta.

        Sokeakin tästäkin ketjusta voi lukea, miten PAHANTAHTOINEN rintama on juuri tätä yhtä kirjoittajaa vastaan.
        Tämä on julkinen palsta.

        Ei kannata koettaa selittää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väitätkö sinä Venäjää tyhmäksi?

        Kerro mitä itte väität, kiitos!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voit tykönäsi päätellä mitä tahdot, mutta viisas
        pitää kyntensä erossa toisen reviiristä ja oikeuksista.

        Keskity vain omiin asioihisi, se on parasta.

        Kuinka niin? Nehän on julkisia kaikkien luettavissa olevia aloituksia. Voin laittaa linkkejä niihin jos haluat 🙂


    • Anonyymi

      Onneksi kaikki tietävät et tämäkin mummon tuotanto joutaa kaatopaikalle päivän päätteksi 😁

      • Anonyymi

        Onneksi useaf fiksut tietää, mitä?

        Että vihakirjoitukset ja mustamaalaus nousee pahasta poterosta.
        Eivätkä pahoja annoksia noteeraa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onneksi useaf fiksut tietää, mitä?

        Että vihakirjoitukset ja mustamaalaus nousee pahasta poterosta.
        Eivätkä pahoja annoksia noteeraa...

        Fiksut ihmiset ja ylläpito tietävät että aloituksen kaltainen s.o.n.t.a ei kuulu "Keskustele helluntailaisuudesta" palstalle. Se joutaa poistoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fiksut ihmiset ja ylläpito tietävät että aloituksen kaltainen s.o.n.t.a ei kuulu "Keskustele helluntailaisuudesta" palstalle. Se joutaa poistoon.

        Fiksut ihmiset tietää ja osaa lukea S24 ohjeista:
        Keskustele helluntailalaisuudesta,

        Aloitus on koostetta tämän Palstan pitkäaikaisesta "saldosta!

        Ihan S24 palstajaon mukaista asiaa.
        Minkäs sille mahtaa, mitä on kirjoiteltu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fiksut ihmiset ja ylläpito tietävät että aloituksen kaltainen s.o.n.t.a ei kuulu "Keskustele helluntailaisuudesta" palstalle. Se joutaa poistoon.

        Jos joku näkee sontaa- voi nähdä kasassa omaakin sellaista. Sekös niin harmittaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Fiksut ihmiset tietää ja osaa lukea S24 ohjeista:
        Keskustele helluntailalaisuudesta,

        Aloitus on koostetta tämän Palstan pitkäaikaisesta "saldosta!

        Ihan S24 palstajaon mukaista asiaa.
        Minkäs sille mahtaa, mitä on kirjoiteltu?

        No siinä olet oikeassa. Mummon sekoilut palstalla on helluntailaisuutta parhaimmillaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No siinä olet oikeassa. Mummon sekoilut palstalla on helluntailaisuutta parhaimmillaan.

        Sorry, kun tää mummo ei edusta eikä liputa MInkään suunnan lippuja!!
        Vapaa kirjoittaja ilman suuntaleimoja...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sorry, kun tää mummo ei edusta eikä liputa MInkään suunnan lippuja!!
        Vapaa kirjoittaja ilman suuntaleimoja...

        Olet siis aloittaja Lyrics? Vai onko teitä palstalla enemmänkin "mummoja ilman suuntaleimoja" ?


      • Anonyymi

        No siinäpä ihan ITTE Henki kirjoittaa, puskasta tällä kertaa . Puhkuu ja puhisee mummon tuotantoa kohti! Puuh-puuh-puuh - kaatsille vain!

        Smile:))

        Tulee ihan mieleen vanhat lasten sadut.

        Kolme pientä porsasta ja Iso Paha Susi.

        Se susi jahtasi ja himoitsi kitaansa noita pikkuporsaita.
        Sai kumoon niitten tuvat ensin. Ne kun oli rakentaneet, tönön, heinistä ja oljista.

        Susi luuli, että voisi sen viimeisimmänkin tuvan puhaltaa kumoon, tuosta vain!

        Mutta pikkupossut oli oppineet?

        Ne oli rakentaneet tupansa vahvoista aineista. Oliko se kivistä vai hirsistä?
        Sellaiseen ei suden keuhkokapasiteetti riittänyt....
        Ei onnistunut.

        Sitten se yritti tulla porsaita saalistamaan piipun kautta.

        Mutta porsaat olivat panneet takkaan tulen, ja ison padan siihen päälle.

        Kun susi yritti alas, savu pökerrytti sen tuosta vain.
        Se putosi suoraan pataan....

        Sen pituinen se.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No siinäpä ihan ITTE Henki kirjoittaa, puskasta tällä kertaa . Puhkuu ja puhisee mummon tuotantoa kohti! Puuh-puuh-puuh - kaatsille vain!

        Smile:))

        Tulee ihan mieleen vanhat lasten sadut.

        Kolme pientä porsasta ja Iso Paha Susi.

        Se susi jahtasi ja himoitsi kitaansa noita pikkuporsaita.
        Sai kumoon niitten tuvat ensin. Ne kun oli rakentaneet, tönön, heinistä ja oljista.

        Susi luuli, että voisi sen viimeisimmänkin tuvan puhaltaa kumoon, tuosta vain!

        Mutta pikkupossut oli oppineet?

        Ne oli rakentaneet tupansa vahvoista aineista. Oliko se kivistä vai hirsistä?
        Sellaiseen ei suden keuhkokapasiteetti riittänyt....
        Ei onnistunut.

        Sitten se yritti tulla porsaita saalistamaan piipun kautta.

        Mutta porsaat olivat panneet takkaan tulen, ja ison padan siihen päälle.

        Kun susi yritti alas, savu pökerrytti sen tuosta vain.
        Se putosi suoraan pataan....

        Sen pituinen se.

        Edellinen viesti oli kommenttia tähän Henki nikin postaukseen.

        Anonyym2025-08-17 17:52:2
        Onneksi kaikki tietävät et tämäkin mummon tuotanto joutaa kaatopaikalle päivän päätteksi 😁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No siinäpä ihan ITTE Henki kirjoittaa, puskasta tällä kertaa . Puhkuu ja puhisee mummon tuotantoa kohti! Puuh-puuh-puuh - kaatsille vain!

        Smile:))

        Tulee ihan mieleen vanhat lasten sadut.

        Kolme pientä porsasta ja Iso Paha Susi.

        Se susi jahtasi ja himoitsi kitaansa noita pikkuporsaita.
        Sai kumoon niitten tuvat ensin. Ne kun oli rakentaneet, tönön, heinistä ja oljista.

        Susi luuli, että voisi sen viimeisimmänkin tuvan puhaltaa kumoon, tuosta vain!

        Mutta pikkupossut oli oppineet?

        Ne oli rakentaneet tupansa vahvoista aineista. Oliko se kivistä vai hirsistä?
        Sellaiseen ei suden keuhkokapasiteetti riittänyt....
        Ei onnistunut.

        Sitten se yritti tulla porsaita saalistamaan piipun kautta.

        Mutta porsaat olivat panneet takkaan tulen, ja ison padan siihen päälle.

        Kun susi yritti alas, savu pökerrytti sen tuosta vain.
        Se putosi suoraan pataan....

        Sen pituinen se.

        Hauska satu. Kerro lisää. Lapsilla on pian nukkumaanmenoaika. Punahilkasta kenties?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hauska satu. Kerro lisää. Lapsilla on pian nukkumaanmenoaika. Punahilkasta kenties?

        Punahilkka ja susi.
        Löytynee netistä, en tiedä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet siis aloittaja Lyrics? Vai onko teitä palstalla enemmänkin "mummoja ilman suuntaleimoja" ?

        Mistä sitä kukaan tietää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä sitä kukaan tietää?

        Etkö tiedä kuka olet? Sepä harmillista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Etkö tiedä kuka olet? Sepä harmillista.

        Koeta selvittää palstan tilastoa S24 ylläpidolta!


    • Anonyymi

      Lyricsille on toimitettu se kirjoitusketju, josta tällä palstalla on spekuloitu.

      Tämän tyypin toimesta.

      "Jotkut kertoivat ottaneensa ketjun talteen, ennen kuin se otti ja hävisi.
      Tietenkään sellaista ei voi jakaa eteenpäin jonka ylläpito on poistanut."

      Koska hän totesi, mitä perättömyyksiä ja valheita tässä ketjussa on tuotu.
      Ja mitä kaikkea monenlaista se ketju sisälsi,
      ja mitä valhesyytöksiä Lyricsiä vastaan on täällä kirjoitettu.

      Jotka eivät pidä paikkaansa autenttisessa aineistossa.

      Nyt on siis autenttinen dokumentti.
      Mutta se ei ole julkista riistaa.

      Koska Suomi 24 on poistanut aloituksen kommentteineen.

      Sen voi todeta, että kiintoisaa mutta surullista postausta se sisältää.

      Kunnian kukko ei laulaisi monellekaan, jos sen sisältö tulisi julki?
      Kukapa tietää vaikka tulisikin?

      JK: Älkää edes unissa himoitko saada aineistoa.

      Se on visussa säilytyksessä, niin kuin tutkivan journalismin tulee toimia!

      Tsaukkista!


      JK: Totelkaa kiltisti tätä univalmentajan ohjetta joka tuossa edellä:

      Anonyymi 2025-08-17 17:52:23
      Onneksi kaikki tietävät et tämäkin mummon tuotanto joutaa kaatopaikalle päivän päätteksi 😁

      • Anonyymi

        Mummo on jo monta kertaa paljastanut itsensä totuuden mestarilliseksi muuntelijaksi, eikä kukaan enää osta näitä hilpeitä tarinoita edes alennusmyynnistä. 😂

        Suomi24 ehkä vastaa, kunhan ehtii, mutta tuskin viikonlopun hiljaisuudessa mummon salapoliisitarinat siellä ketään kiinnostavat.

        Mutta onneksi mummolla on varakopiot kaikista omista aarteistaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mummo on jo monta kertaa paljastanut itsensä totuuden mestarilliseksi muuntelijaksi, eikä kukaan enää osta näitä hilpeitä tarinoita edes alennusmyynnistä. 😂

        Suomi24 ehkä vastaa, kunhan ehtii, mutta tuskin viikonlopun hiljaisuudessa mummon salapoliisitarinat siellä ketään kiinnostavat.

        Mutta onneksi mummolla on varakopiot kaikista omista aarteistaan.

        "Suomi24 ehkä vastaa, kunhan ehtii, mutta tuskin viikonlopun hiljaisuudessa mummon salapoliisitarinat siellä ketään kiinnostavat."

        Vastaa ja ei. Joskus kyllä joskus ei... ja mitä?
        Ehkei herra Hengen unelmoimalla tavalla, että mummo pantais kanveesiin.

        Taitaa olla hengen paras peliura pelattu tällä palstalla?
        Kulta-aika solvata helluntailaisia:
        - lahkolaiset, lahkolaiset, LAHKOLAISET, lahko-laiset, lahko....

        Aika aikaansa kutakin , sanoi....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mummo on jo monta kertaa paljastanut itsensä totuuden mestarilliseksi muuntelijaksi, eikä kukaan enää osta näitä hilpeitä tarinoita edes alennusmyynnistä. 😂

        Suomi24 ehkä vastaa, kunhan ehtii, mutta tuskin viikonlopun hiljaisuudessa mummon salapoliisitarinat siellä ketään kiinnostavat.

        Mutta onneksi mummolla on varakopiot kaikista omista aarteistaan.

        Mutta onneksi mummolla on varakopiot kaikista omista aarteistaan.

        ---------------

        Mummolla ei ole sitä arkistoa, sitä pitävät toiset tahot.
        Ihan tulevia aikoja varten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta onneksi mummolla on varakopiot kaikista omista aarteistaan.

        ---------------

        Mummolla ei ole sitä arkistoa, sitä pitävät toiset tahot.
        Ihan tulevia aikoja varten.

        Sepä merkillistä 😄

        Edellä väitit:
        "Lyricsille on toimitettu se kirjoitusketju, josta tällä palstalla on spekuloitu."
        "Se on visussa säilytyksessä, niin kuin tutkivan journalismin tulee toimia!"

        Mutta nyt tarina muuttui taas:
        "Mummolla ei ole sitä arkistoa, sitä pitävät toiset tahot."

        🤣🤣🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sepä merkillistä 😄

        Edellä väitit:
        "Lyricsille on toimitettu se kirjoitusketju, josta tällä palstalla on spekuloitu."
        "Se on visussa säilytyksessä, niin kuin tutkivan journalismin tulee toimia!"

        Mutta nyt tarina muuttui taas:
        "Mummolla ei ole sitä arkistoa, sitä pitävät toiset tahot."

        🤣🤣🤣

        No onko järki jäässä?

        Ei kukaan säilytä rahoja arvoesineitä missä hyvänsä?

        Sitä varten ovat - hm- toiset paikat...

        Mummo on oppinut delegoimaan asioita... niin on hyväksi näkynyt.


        Etkö osaa lukea;
        a) Lyricsille on toimitettu se aineisto.
        b) Tämä on huolehtinut sen eteeenpäin, arkiston hoitajille.

        Joko nyt meni perille....

        Mutta miksi sin' viiksiniekka olen noit utelias? Uteliaisuus ei kuulu sivistykseen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No onko järki jäässä?

        Ei kukaan säilytä rahoja arvoesineitä missä hyvänsä?

        Sitä varten ovat - hm- toiset paikat...

        Mummo on oppinut delegoimaan asioita... niin on hyväksi näkynyt.


        Etkö osaa lukea;
        a) Lyricsille on toimitettu se aineisto.
        b) Tämä on huolehtinut sen eteeenpäin, arkiston hoitajille.

        Joko nyt meni perille....

        Mutta miksi sin' viiksiniekka olen noit utelias? Uteliaisuus ei kuulu sivistykseen

        No mutta rakas Mummo,
        sinä taidat olla jo ihan ammattimainen salaisuuksien säilyttäjä. Ensin kätket, sitten siirrät, ja lopulta väität ettei koko arkkua ollutkaan!

        Eihän se nyt niin mene, että a) sanot olevasi kassakaapin vartija ja b) seuraavaksi väitätkin jo antaneesi avaimet "toisille tahoille".
        Jos noin kovasti harrastat delegointia, niin pitäisiköhän meidän kohta kysyä myös posteljoonilta ja naapurin kissalta, missä se arkisto kulloinkin lymyää?

        Kyllä minä luen, mutta kun teksti vaihtaa vaatteita joka rivillä, jää se lukija väkisinkin vähän pyörälle päästä.

        Nytkö tämä siis meni perille?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No onko järki jäässä?

        Ei kukaan säilytä rahoja arvoesineitä missä hyvänsä?

        Sitä varten ovat - hm- toiset paikat...

        Mummo on oppinut delegoimaan asioita... niin on hyväksi näkynyt.


        Etkö osaa lukea;
        a) Lyricsille on toimitettu se aineisto.
        b) Tämä on huolehtinut sen eteeenpäin, arkiston hoitajille.

        Joko nyt meni perille....

        Mutta miksi sin' viiksiniekka olen noit utelias? Uteliaisuus ei kuulu sivistykseen

        Kaikki tervejärkiset ihmiset huomaa et uhkaileva mummo ja lyrixi ovat yx ja sama henkilö joka juttelee itsensä kanssa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mutta rakas Mummo,
        sinä taidat olla jo ihan ammattimainen salaisuuksien säilyttäjä. Ensin kätket, sitten siirrät, ja lopulta väität ettei koko arkkua ollutkaan!

        Eihän se nyt niin mene, että a) sanot olevasi kassakaapin vartija ja b) seuraavaksi väitätkin jo antaneesi avaimet "toisille tahoille".
        Jos noin kovasti harrastat delegointia, niin pitäisiköhän meidän kohta kysyä myös posteljoonilta ja naapurin kissalta, missä se arkisto kulloinkin lymyää?

        Kyllä minä luen, mutta kun teksti vaihtaa vaatteita joka rivillä, jää se lukija väkisinkin vähän pyörälle päästä.

        Nytkö tämä siis meni perille?

        "niin pitäisiköhän meidän kohta kysyä myös posteljoonilta ja naapurin kissalta, missä se arkisto kulloinkin lymyää?"

        Teidän ei pidä posteljoonilta tai kissoilta. Detaljeissa tiedot ei
        kuulu oikeuksiinne. Pitäkää huolta omista asioista.

        A) "Lyricsille on toimitettu se kirjoitusketju, josta tällä palstalla on spekuloitu."
        "Se on visussa säilytyksessä, niin kuin tutkivan journalismin tulee toimia!"

        B) "Mummolla ei ole sitä arkistoa, sitä pitävät toiset tahot."

        Nuo autenttiset tekstit eivä ole muuttunee!
        Mutta sisälukutaitoa voisi moni kehittää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "niin pitäisiköhän meidän kohta kysyä myös posteljoonilta ja naapurin kissalta, missä se arkisto kulloinkin lymyää?"

        Teidän ei pidä posteljoonilta tai kissoilta. Detaljeissa tiedot ei
        kuulu oikeuksiinne. Pitäkää huolta omista asioista.

        A) "Lyricsille on toimitettu se kirjoitusketju, josta tällä palstalla on spekuloitu."
        "Se on visussa säilytyksessä, niin kuin tutkivan journalismin tulee toimia!"

        B) "Mummolla ei ole sitä arkistoa, sitä pitävät toiset tahot."

        Nuo autenttiset tekstit eivä ole muuttunee!
        Mutta sisälukutaitoa voisi moni kehittää!

        "Niillä on vinot pinot vakavia rikosasioita pöydillään.
        Poliiseilla ei ole tutkintaresusseja tutkia "nettipalstojen" kiistoja. Sehän tiedetään."

        "Se on visussa säilytyksessä, niin kuin tutkivan journalismin tulee toimia!"

        Tarinasi muuttuu koko ajan. Ensin sanot et poliiseilla ei ole resursseja mut nyt väität et kirjoitukset on visussa säilytyksessä. Jos poliiseja ei kiinnosta nettikeskustelut miksi säilyttää viestit ja vieläpä visussa paikassa? Jutuissasi ei ole enää mitään järkeä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki tervejärkiset ihmiset huomaa et uhkaileva mummo ja lyrixi ovat yx ja sama henkilö joka juttelee itsensä kanssa.

        Kaikki lukutaitoiset osaavat ketjua lukiessaan todeta, että paljon on eri kirjoittajia ollut. Mitään monologia ei ole näkyvissä. ( Paitsi jonkun korvien välistä nousevissa näköharhoissa.)

        Tervejärkiset erottaa eri kirjoittajia.


        Smile:))

        JK. Ootko kateeellinen?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki lukutaitoiset osaavat ketjua lukiessaan todeta, että paljon on eri kirjoittajia ollut. Mitään monologia ei ole näkyvissä. ( Paitsi jonkun korvien välistä nousevissa näköharhoissa.)

        Tervejärkiset erottaa eri kirjoittajia.


        Smile:))

        JK. Ootko kateeellinen?

        Vain sinun omassa päässäsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Niillä on vinot pinot vakavia rikosasioita pöydillään.
        Poliiseilla ei ole tutkintaresusseja tutkia "nettipalstojen" kiistoja. Sehän tiedetään."

        "Se on visussa säilytyksessä, niin kuin tutkivan journalismin tulee toimia!"

        Tarinasi muuttuu koko ajan. Ensin sanot et poliiseilla ei ole resursseja mut nyt väität et kirjoitukset on visussa säilytyksessä. Jos poliiseja ei kiinnosta nettikeskustelut miksi säilyttää viestit ja vieläpä visussa paikassa? Jutuissasi ei ole enää mitään järkeä.

        Nyt selvyyttä asiaan.

        Tarinat ei muutu tippaakaan!

        A)
        Jokainen ajan tasalla oleva voi lukea medioista, että poliiseilla on likaa töitä ja liian vähän väkeä!

        B) Niillä on vinot pinot tutkinta-asioita, siis rikospuolella.

        C) KUka on väittänyt, että jotakin säilytetään POLIISEJA varten. Ei ole sanottu. (Vai onko jokin pelko sisällä?)

        D) Jokainen voi ja saa säilyttää - mitä tahtoo tai ei? Visusti tai väljästi...? Kenenkään oikeuksiin ei kuulu toisenihmisen asioiden reviiri!

        E) Jokainen joka seuraa medioita, tietää senkin ettei poliiseilla ole resursseja vähäisten rikosasioiden tutkintaan. Eikä varsinkaan nettikiistojen typeriin nahisteluihin. Paitsi satunnaisesti. Selvitä itse netistä.

        "Jutuissasi ei ole enää mitään järkeä."

        Jutuissa on sekä järkeä, loogisuutta että jatkuvuutta!

        Ole hyvä ja keskity omiin asioihisi. Kiitos huomiosta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki tervejärkiset ihmiset huomaa et uhkaileva mummo ja lyrixi ovat yx ja sama henkilö joka juttelee itsensä kanssa.

        "sama henkilö joka juttelee itsensä kanssa"

        Tuo pimeä väite on loukkaus kaikkia niitä kommentoijia kohtaan jotka ovat osallistuneet tähän ketjuun. Että He Kaikki Olisivat Olleet samaa Mummoa!

        Hyi olkoon tuollaisia väitteitä!
        Juttelee itsensä kanssa....


    • Anonyymi

      Kun lukee koko tän ketjun, se on
      jatkuvaa tykitystä tätä Lyricsiä vastaan.
      Kuin konekivääritulta.
      Ihan kuin kaikki muu olisi hyvin ja ihanaa,
      vain tämä rähinämummo on
      kaiken pahan alku ja juuri, ja, ja---

      No, sokeilla ja pimeillä silmillä realistiset asiat hämärtyvät.
      Ja kun sen kaverina on paha ja ilkeä asenne,
      niin kyllä se tietyn tuotteen tuottaa.


      Eikä mitään asiaa aloituksen aiheesta.

    • Anonyymi

      Kova on vihan vimma tätä yhtä kirjoittajaa vastaan.

    • Anonyymi

      Kyllä ja tyytyäkö hellaarioon kun Ilmestyskirjassa on 7 seurakuntaa.

    • Anonyymi

      jeesus oli jo antikristus toisen kerran ayntyessää ja nyt kaikki elämme helvetissä hyväksy faktat

    • Anonyymi

      – Saman ilmiön näemme netin keskustelupalstoilla, joissa ihminen käy vihaansa purkamassa. Ei se todennäköisesti kuitenkaan vähennä sitä todennäköisyyttä, etteikö hän menisi sinne uudestaan mäyhyämään. Todennäköisesti hän jää sinne kiukuttelemaan asiaansa ja yhtä todennäköisesti kiukuttaa vielä sen jälkeenkin, Miao harmittelee.

      LÄHDE: Mt uutissivuilta 17.8.2025

    • Anonyymi

      Aloittaja mummo on nyt päivystänyt aamusta iltaan palstalla ja jutellut enimmäkseen itse itsensä kanssa. Huvinsa kullakin.

      • Anonyymi

        Sokeako oot? Onko lukutaito pimeä. Juttelua on ollut palstalla, tosi paljon porukkaa.
        Ootko sä kateellinen vai muutenko stalkkaat ja kyttäät? Hyi hyi tuommoista!
        Sinulta ei kenenkään tartte kysyä, miten aikaansa käyttää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sokeako oot? Onko lukutaito pimeä. Juttelua on ollut palstalla, tosi paljon porukkaa.
        Ootko sä kateellinen vai muutenko stalkkaat ja kyttäät? Hyi hyi tuommoista!
        Sinulta ei kenenkään tartte kysyä, miten aikaansa käyttää?

        Rähisijämummolla on jo silmät ristissä. Pitkä rupeama takanapäin. On nukkumaanmenoaika. Hopi hopi.


      • Anonyymi

        Sähän oot palstakyttä! Kyttäät toisen vapaan ihmisen ajankäyttöä? Hyi, hyi!


      • Anonyymi

        Anonyymi 2025-08-17 21:42:41

        "Aloittaja mummo on nyt päivystänyt aamusta iltaan palstalla ja jutellut enimmäkseen itse itsensä kanssa. Huvinsa kullakin
        ____

        Kommenttia:

        Muilla laadukkaaammilla kekustelupalstoilla on ohjeena, että aloittaja, avaaja on keskustelun koordinaattori. vastaa kommentteihin, seuraa että keskustelu pysyy aiheessa ja asiassa.
        Ne, jotka ovat sellaisilla palstoilla asioineet tietävät nämä käytännöt. Niillä keskutellaan omilla nimillä.

        Päivystänyt palstalla? Niin on asiallista tehdä. Olisi kommentoijien aliarvioimista, jos aloittaisi, ja lähtisi lätkimään? Sitä voisi kuvata näinkin:
        - on keskustelupöytä, puheenjohtaja pöydän päässä, keskustelun aihe esillä. keskustelijat pöydän ympärillä. Sitten puheenjohtaja häipyisi - - jättäisi keskustelijat omiin hoteisiina!
        No jutelkaa miten ja mitä lystäätte, mulla ei oo teille just nyt aikaa....

        Kuuluu täysin asiaan, että aloittaja, avaaja on mukana. Se ei ole mitään piikiteltyä "päivystämistä"! Vain ilkeämielinen väittää tuollaista?

        Samaa ilkeilysarjaa tuo tämä:
        "Rähisijämummolla on jo silmät ristissä. Pitkä rupeama takanapäin. On nukkumaanmenoaika. Hopi hopi".

        Ihan kuin solvatun mummon ajankäyttö olisi jonkun luvan varassa? Komennus, hopi, hopi. Aika ällöä tuotetta....

        Nyt, aloittajana kiitän kaikkia ketjuun osallstuneita! Risuja on tarjoiltu, ruusuja ei kukaan realisti tällaisella palstalla vonkaile. Ruusujen piikkejä kyllä elämä aina tuo. Kaikki on balanssissa. Elämä on ihanaa, kun sen oikein oivaltaa..

        Tuttua juttua!
        Voikaa hyvin.
        - aloittaja


    • Anonyymi

      Anonyym2025-08-17 17:52:2
      Onneksi kaikki tietävät et tämäkin mummon tuotanto joutaa kaatopaikalle päivän päätteksi 😁

      Tuolla Hengellä on paha himo saada pois inhoamansa kirjoittajan tuotantoa!
      Hyvä kun se näin nettijulkisesti on esillä.

      Onneksi kaikki eivät tiedä kaikkea, eikä kaikki pahat toiveet käy toteen?

      Pahuus ei ole ihmiselle mukava seurakaveri, se pahuus kun riepoo eikä anna rauhaa"

      • Anonyymi
        UUSI

        Ei totetunut nikki Hengen harras toive, että tää olis menny ylläpidon kalmistoon!


    • Anonyymi

      Tämän opetti kirkon opistossa eräs opettaja aikanaan: On olemassa kolmenlaisia mummoja. Kilttimummo on ystävällinen kaikille. Kärttymummo on aina pahalla päällä ja syyttelee muita. Kuolemanmummo puhuu vain sairauksistaan ja kuolemasta. Valitkaa siis mummonne.

      • Anonyymi
        UUSI

        Sorry, mummoja ei voi valita. Ja miksi pitäisi? Eikö myös ukkoja, siis pappoja?


      • Anonyymi
        UUSI

        Erilaisia mummoja on paljon. Jokainen mummo on tapaus erikseen.

        Toki "mummotyyppejä" on esitetty. Mutta jokaisessa tapauksessa on monia eri puolia.


      • Anonyymi
        UUSI

        Kirjoita Pappatyypeistä? Ukkoyypeistä. Millaisia?


    • Anonyymi
      UUSI

      Aloittajan välikommenttia – A -

      Hyvät huomenet kaikille!

      Olettehan muistaneet olla kiitollisia siitä (-kin), jos on hyvä unenlahjat? Hyvin nukutun yön perästä onnistuu päivän puuhat!
      - Kenellä työpäivä 8 h, kenellä urakkapäivä ilman kellokorttia. Kenellä 12-14 tunnin päivä, 60 h/ viikossa (kuten useilla juristeilla), jne.

      Uutismedioissa on toistuvasti juttua yöunien tärkeästä merkityksestä.

      Yöunien aikana hoituu sekä kroppa, että varsikin päänuppi. Se työstää, jäsentelee ja arkistoi asiat omiin pään ”tiedostoihin”. No, tämänhän te kaikki toki tiesitte ja tiedätte?
      Tämä vain siksi, kun osaa olla kiitollinen unen lahjasta. Luonnollisesta ja hoitavasta sellaisesta. Työelämän kolmivuorotyön rääkissä sellainen ei ollut aina mahdollista.

      Nyt aloituksen ja ketjun asiaan!

      Kun scrollaa aloituksen kommentteineen, niin tulee yhteenvetona seuraavaa:

      A) Aloituksen sisältö ja
      B) keskustelun sisältö
      - ovat ”samaa sarjaa”.

      Keskustelu B) on kuin verifiointia aloituksen A) asioihin.
      - Vahvistus ja todisteet siihen, mistä aloituksessa kirjoitettu.

      Eli palsta on jälleen ”kutinsa” todistanut. Keskustelun laatu ei näytä kohonneen?
      Rähinäjengin eräs äänekkäin osasto on osaamisensa osoittanut!

      (Jos sopii, käytän sanaa ”rähinäporukka”? Koska se sopii kuin nenä päähän. Ja koska minulle on annettu Uljas Titteli: Rähinämummo! – niin on loogista, että paikka on (kuin) Rähinätori! Eikös?)

      (Kaikilla ”toreilla” asioi tietenkin kaikenlaisia tyyppejä, tilastollisten kaavojen mukaisesti. Niin tälläkin palstalla. Maan hiljaisíakin, jotka lukevat tekstejä, mutta harvemmin kommentoivat. Sellaisiin ihmisiin ei totuuden nimessä voi laittaa ”rähinäporukan” stigmaa.)

      Kun aloittajana olen siis scrollanut koko ketjun. Niin kuin pitääkin. Koska jos joku on vaikkapa kommentoinut, kysynyt jotakin? Se on jäänyt sinne ”rähinäpotin”huutelun sekaan? Pitää koettaa vastata.

      Välikommentti jatkuu

    • Anonyymi
      UUSI

      Aloittajan välikommentti – B -

      Yhteenvetoa aloituksen, ketjun koostetta:

      • Aloituksen aihesisällöstä EI KUKAAN ole keskustellut!
      • Aloituksen sisällön asioita ei ole kommentoitu!
      • Mitä keskustelu on sitten ollut?

      Niin valitettavaa kuin onkin, lähes KOKO keskustelu on ollut yhden kirjoittajan, aloittajan, ”rähinämummon” massatykitystä! Rähinäporukan ”palsta-patteristo” on puskenut parastaan.

      Mistä se alkoi? Tämän Henkilöön käyvän iskujoukon primus motor oli tämä:

      Anonyymi 2025-08-17 13:00:54
      "Jokainen vähänkin palstan otsikoita silmäiltyään, on voinut nähdä"

      Tuosta se starttasi. Kuin rämisevä auton rotisko. Tämä kirjoittaja aloitti agendan, ja rähinäjengistä nousi yhä uusia ja uusia rähinäkirjoittajia, kuin sieniä elokuisella sateella!

      Kaikillla näytti ja näyttää olleen Yksi ja Sama hinku ja himo?
      - Tökkiä ja kepittää tätä naiskirjoittajaa, palstan ”inhokkia”. Kuten ennenkin. Vuosien saatossa nähtyä. Ei siis mitään uutta.

      Tulipahan taas uutta näyttöä siihen, että aloitus on tosi. Palsta on kuin ällöttävä verbaalinen likaviemäri. Ihmismielen alhaisten asioiden näyttämö…

      Ja varjelkoon, jos JOKU sellaisesta pahuuden paiseesta mainitsee? (Kuten aloittaja, tai joku muu?) Niin siitä se alkaa, se rähinä! He tahtovat lellua pahuuskasojensa keskellä?

      Jumalale kiitos - eivät sentään kaikki palstan käyttäjät!

      Sanaa:

      • ””Silloin myös Herraa pelkääväiset puhuvat toinen toisensa kanssa, ja Herra tarkkaa ja kuulee; ja muistokirja kirjoitetaan hänen edessänsä niiden hyväksi, jotka Herraa pelkäävät ja hänen nimensä kunniassa pitävät.” (Malakia 3:16)
      On aika, että ihmiset puhuvat, kirjoittavat? Sen perästä itse HERRA puhuu?

      • ”Katso, minä lähetän sanansaattajani, ja hän on valmistava tien minun eteeni. Ja äkisti on tuleva temppeliinsä Herra, jota te etsitte, ja liiton enkeli, jota te halajatte.

      • Katso, hän tulee, sanoo Herra Sebaot. Mutta kuka kestää hänen tulemisensa päivän, ja kuka voi pysyä, kun hän ilmestyy? Sillä hän on niinkuin kultasepän tuli ja niinkuin pesijäin saippua.” ( Malakia 3:1-2)

      Kun Herra on liikkeellä puhdistaakseen kansan ”joka on otettu hänen nimiinsä”. - Erottaakseen ”jyvät ja akanat”, ”vehnän ja lusteen”.
      - Totiset Jeesuksen seuraajat ja ”sekakansan” ( Matt 3:1-12, Matt 13:30)

      Vain ne kestävät sitä ”tulta” jolla JOKAINEN koetellaan. Tämän palstan suolaiset ja tuliset kirjoitukset ovat iisiä lajia siihen verraten, mitä Herran puhdistava tuli tulee olemaan.

      Jumalan Pyhä Tuli on koetteleva ja testaava JOKAISEN. Se on kristittyjen edessä oleva ”Kristuksen erityistuomioistuin” jossa jokaisen uskovan asiat tutkitaan. (1.Kor 3:11-15.)

      Mutta nyt?

      On valintojen aika, tarkistusten aika. Puhdistumisen pakkoa ei ole. Paitsi jos tahtoo Jumalan pyhään taivaaseen.

      Sitä onnea ja autuutta sydämestäni toivon kaikille!

      - Aloittaja

      • Anonyymi
        UUSI

        Onko tuomiomummo siis mielestäsi pelastuskysymys?


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko tuomiomummo siis mielestäsi pelastuskysymys?

        Kuka kysyy ja mitä?
        Pelastus on UT:n kirjoituksissa selvästi kerrottu!


    • Anonyymi
      UUSI

      Apostolien teot, pelastuskysymys: Apt 4: 8-12

      "Silloin Pietari, Pyhää Henkeä täynnä, sanoi heille: "Kansan hallitusmiehet ja vanhimmat! Jos meitä tänään kuulustellaan sairaalle miehelle tehdystä hyvästä työstä ja siitä, kenen kautta hän on parantunut"

      -niin olkoon teille kaikille ja koko Israelin kansalle tiettävä, että Jeesuksen Kristuksen, Nasaretilaisen, nimen kautta, hänen, jonka te ristiinnaulitsitte,
      - mutta jonka Jumala kuolleista herätti, hänen nimensä kautta tämä seisoo terveenä teidän edessänne."

      " Hän on 'se kivi, jonka te, rakentajat, hylkäsitte, mutta joka on kulmakiveksi tullut'."

      "Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman."

    • Anonyymi
      UUSI

      UT.n opetukset ovat selkeitä, pelastuskysymyksessä.
      Tässä Roomalaiskirjeestä 10:9-13

      "Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi
      ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt,
      niin sinä pelastut;"

      - sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi
      ja suun tunnustuksella pelastutaan.

      Sanoohan Raamattu: "Ei yksikään, joka häneen uskoo, joudu häpeään".

      "Tässä ei ole erotusta juutalaisen eikä kreikkalaisen välillä; sillä yksi ja sama on kaikkien Herra, rikas antaja kaikille, jotka häntä avuksi huutavat.

      Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu".

    • Anonyymi
      UUSI

      Taa se näkyy. Uusi rähinätyyppi aloitti palsta-agendan, kepityksen kohteena, kukapas muu kuin rähinämummmoksi nimetty.

      Tuo tyyppi on selvästi kateellinen tälle rähinämummolle. Ja koettaa oikein Isolla Tykillä tähdätä tätä.

      Ja otti oikein Rähinämummon Otsikkotyylin. Kun ei itse mitään keksinyt...

      • Anonyymi
        UUSI

        Haluatko lisää :)


      • Anonyymi
        UUSI

        Selvä kuin pläkki! Sillä nousi kateus kun se näki että tätä ketjua on ladattu vuorokaudessa 552 kertaa. Niin se päätteli: Kun otan tuon saman OTSIKON käteen, niin...

        Siis matkimalla TOPISEN otsikkoa koetti saada sijaa.

        Aika ällöä?
        Matkimista tee papukaijat, joskus apinat. Sivistyneet ihmiset eivät.
        Plagionti, piraattituotteet?

        Ne ovat hämäräpuuhastelun hommia.

        147

        552


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Selvä kuin pläkki! Sillä nousi kateus kun se näki että tätä ketjua on ladattu vuorokaudessa 552 kertaa. Niin se päätteli: Kun otan tuon saman OTSIKON käteen, niin...

        Siis matkimalla TOPISEN otsikkoa koetti saada sijaa.

        Aika ällöä?
        Matkimista tee papukaijat, joskus apinat. Sivistyneet ihmiset eivät.
        Plagionti, piraattituotteet?

        Ne ovat hämäräpuuhastelun hommia.

        147

        552

        smile:)


    • Anonyymi
      UUSI

      Eräs tyyppi, joka häirköi täällä viime syksynä muun muassa, esiintyi nimellä

      Enkeli Mäntä,
      tehneen paluun nimellä

      HAUDANKAIVAJA!

      Hänelle näytti tarttuneen NIIN PAHA kompleksi "Rähinämummoksi" sanottua kirjoittajaa vastaan, että hän tempaisi ihan MARATONIN.

      Kuusi (6) otsikkoa, muutaman tunnin sisällä tänään. Ennätys!

      Tykki.Tähtäimessä ja pilkkaamisen kohteena sama mummeli.

      Tässä ketjussa asiaa ...

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/19055572/helluntailaisuuuspalstan-uusi-stara--kuka-ja-mita

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      165
      4622
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1611
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1427
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      61
      906
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      787
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      737
    7. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      731
    8. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      75
      710
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      709
    10. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      40
      664
    Aihe