Esi Asenettu Computrace Agentti Viranomaisten ns PC Kill Switch.

Anonyymi-ap

Uusissa kannettavissa tietokoneissa esiasennettu Computrace-agentti voi toimia viranomaisten niin sanottuna Kill Switchinä, jonka avulla he voivat sammuttaa tietokoneen, jonka käyttäjä julkaisee verkossa sensuroitua materiaalia.

Kun otetaan huomioon, että on olemassa niin monia kannettavia tietokoneita, joissa Computrace-agentti on aktivoitu ilman käyttäjän suostumusta, tämä on huolestuttavaa.

Computrace-agentin avulla voidaan myös seurata ja valvoa tietokoneita sekä käyttää Kill Switchiä aktivoimalla niin sanottu Theft Mode.

Yksi viranomaisen työntekijä on myöntänyt minulle, että viranomaisilla on todellakin Kill Switch kannettaville tietokoneille, ja ehkä juuri se uusissa tietokoneissa esiasennettu Computrace-agentti toimii tässä Kill Switchinä.

Tämän todistaminen on vaikeaa, koska viranomaiset kiistävät sen ja väittävät, että Computrace-agentti on aktivoitu vahingossa ilman käyttäjän lupaa.

Näin asia ilmaistaan Computrace-agentin aktivoinnista ilman käyttäjän suostumusta:

Kysymys: Kuinka monta "ei-toivottua" Computrace-aktivointia on maailmanlaajuisesti kannettavilla tietokoneilla?
Vastaus: Valitettavasti tarkkoja maailmanlaajuisia lukuja tahattomista tai ei-toivotuista Computrace-aktivoinneista ei ole saatavilla, mutta luotettavat lähteet antavat joitakin arvioita.

---

Mitä tiedämme

1. Arvioitu kokonaismäärä aktivointeja
Kasperskyn Security Network (KSN) raportoi, että noin 150 000 järjestelmää käyttää Computrace-agenttia — ja heidän parhaiden arvioidensa mukaan todellinen aktivoitujen käyttäjien määrä voi ylittää 2 miljoonaa.

Samoin Securelist (Kaspersky) arvioi, että yli 2 miljoonalla käyttäjällä voi olla Computrace-agentti aktivoituna tietokoneessaan, riippumatta siitä, ovatko he tietoisia siitä vai eivät.

2. Ei-toivotut tai luvattomat aktivoinnit
On olemassa lukuisia raportteja käyttäjistä, jotka väittävät, että Computrace oli aktivoitu uusissa tietokoneissa ilman heidän suostumustaan. Kasperskyn tutkimuksessa oli jopa tapauksia, joissa käyttäjä oli juuri ottanut kannettavan laatikosta tai ostanut sen uutena ja huomannut Computracen olevan jo päällä.

Kaspersky totesi, että on epäselvää, kuinka moni näistä yli 2 miljoonasta käyttäjästä on tietoinen ohjelmiston toiminnasta järjestelmässään.

Computracen laaja esiintyminen ja raportit tahattomista aktivoinneista viittaavat siihen, että kyse ei ole harvinaisesta ilmiöstä.

---

Yhteenveto

Arvioitu maailmanlaajuinen aktivointimäärä: Kasperskyn mukaan yli 2 miljoonaa laitetta saattaa olla Computrace-agentin aktivoimia.

Ei-toivotut aktivoinnit: Tarkkoja lukuja ei tiedetä, mutta on olemassa lukuisia dokumentoituja tapauksia, joissa käyttäjät ovat huomanneet ohjelmiston aktivoiduksi ilman heidän tietoaan.

Tietoisuuskuilu: Monet käyttäjät eivät ehkä edes tiedä, että heidän järjestelmässään on Computrace — mikä tekee ei-toivottujen aktivointien määrän todennäköisesti merkittäväksi, vaikka sitä ei voida tarkasti mitata.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei sua enään tunnista

        Kun olet vanhentunut ja lihonut.
        Ikävä
        208
        7163
      2. Huomenet naiselle

        Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
        Ikävä
        59
        4692
      3. Etsin vastaantulevista sua

        Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
        Ikävä
        43
        4564
      4. Mikä kaivatussasi kolahti?

        Mikä oli erityistä?
        Ikävä
        73
        3322
      5. Kaikesta muusta

        Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
        Ikävä
        16
        1975
      6. Tekis mieli lähestyä sua

        Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
        Ikävä
        26
        1737
      7. Hyvää yötä.

        Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
        Ikävä
        19
        1720
      8. Ajatteletko koskaan

        Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
        Ikävä
        41
        1600
      9. Kyllä hävettää!

        Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
        Taivalkoski
        34
        1489
      10. Haluaisitko enemmän ?

        Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
        Ikävä
        143
        1267
      Aihe