Polyteismi vs Monoteismi

Anonyymi-ap

Rauhaa!

Kummallakin on piikkinsä 1000 vuoden välein. Kun tarkastelee niitä huomaa polyteismin järjettömyyden. Vihaa, kidutusta, sotaa ja kyvyttömyyttä viisaisiin ratkaisuihin. Kun taas monoteismin aikana on pyrkimykset viisaat ja yhteiskuntaa hyödyttävät.


Polyteismit:

3000 ekr Egypti, 2000 ekr Babylonia, 1000 ekr Kreikka, 0 ekr Rooma ja Mayat? , 1000 jkr Edda Skandinavia, 2000 jkr Intia veedat, 3000 jkr ? Kiina ?

Monoteismit:

3500 ekr Heenok, 2500 ekr Nooa , 1500 ekr Mooses, 500 ekr ???? Israel, 500 jkr Muhammed (saas), 1500 jkr Luther ja Protestantit, 2500 jkr ?????

Daniel sanoo viisauden ja voiman ajat vaihtelee. Ja juuri niin on. Voimankäyttö on kyvyttömän hätäratkaisu. Ja se on polyteistien osana. Kun taas monoteismin osana on VIISAUS, RAUHA JA RAKKAUS.

6

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko monoteismi monopolin pelaaja?

      • Anonyymi

        Valitettavasti Intia on Kali yugan ajaksi kironnut monoteistit olemaan huono-onniset. He ei voi voittaa pelejä. Siksi on pelaaminen viisaalta tyhmää. Kuitenkin Monopoli lautapeli on upea viisauden ja ymmärryksen tuote. Sitä sopii ihailla, mutta pelaaminen on ajan hukkaa. Kali yugana viisas häviää aina. Muuten väkivaltaiset ja kateet polyteistit kurittaisivat heitä.


    • Anonyymi

      Rauhaa!

      Ongelma on siinä että kerran polyteisti on aina polyteisti eikä voi kovin helposti oppia rakastamaan viisautta. Kuningas Daavidin aikana vallitsi polyteismi ja Jumala moitti Juudan heimoa jatkuvasti juuri tästä. Jesaja 3 kertoo että Jumala vie Juudalta kaiken tuen ja turvan saadakseen heidät kääntymään monoteismiin mutta ei onnistu vaan oma Voima ratkaisee silti kaiken.

      Miten oikein voi monoteisti elää niinä tuhatvuotisina jolloin polyteismin väkivalta ottaa hallinnon. Se on jälleen vuonna 2000 koetteella ja luulen että hankalaa tulee olemaan.

      Tragedia tragedian jälkeen kohtaa monoteistejä.

    • Anonyymi

      Hirvittää ajatella niitä pääkallovuoria viattomien ihmisten joita polyteismin kyvyttömyys aiheuttaa aina. Mutta Profeetta Daniel jätti jälkeensä viisauden Daniel 7:

      Ja kolmelta pedolta riistetään valta, voima ja hallinto mutta NIIDEN ELINIKÄÄ PIDENNETÄÄN. Tämäkään ei tapahdu ilman uhrauksia vaan on uhrattava rakkaus sekä Laki.

      "Och därigenom att laglösheten förökas, skall kärleken hos de flesta kallna."

      Ja sen kautta että viranomaiset ajavat laista luopumista enemmistön rakkaus kylmenee.

      Kuitenkin enemmistö joka kunnioittaa lakia lieventäviä esivaltoja on se joka on oikeassa ja joka pelastuu. Vaikka jäävät ilman rakkautta. He ovat uhranneet rakkautensa saadakseen armon elää pitkään ja vailla uhkatekijöitä.

      Miksi juuri PEDOT menettää? Ehkä siksi että POLYTEISMIN lippulaiva Intia uskoo vegetarismiin ja ahimsa periaatteeseen. He eivät anna petojen kukoistaa mutta eivät Ahimsan tähden tuhoa näitä myöskään.

      500 vuotta kestää polyteismiä ja tuo aika on monoteistille helvetti. Ellei hän sitten jotenkin sopeudu laittomuuteen ja rakkaudettomuuteen.

    • Anonyymi

      Raamattu sanoo Jumalan kätkevän kasvonsa silloin kun Monijumalaisuus vallitsee. Hän kehottaa; Kääntykää nyt monien jumalienne puoleen minä en teitä auta.

      On kuitenkin yksi lohtu ja toivo suuri tilanteessa. Jumala asettaa sijaisensa maan päälle joka nyt 2000 luvun alussa on oleva Imaami Mahdi. Hän nousee kalifiksi yhdistämään Arabit ja olemaan Jumalan edustaja maailmassa joka on Monijumamalainen.

      Joku voisi kysyä EIKÖ PAAVI JA ROOMA JO OLE JUMALAN EDUSTAJAT MAAN PÄÄLLÄ?

      Kristus itse sanoi Pietarille: Tälle kalliolle minä rakennan kirkkoni eikä tuonelan portit sitä voita.

      Pietari tunnetaan Intiassa avatarena nimeltä Balarama tai Baladeva. Mutta Eräs kirjoitus kertoo Mahdin asettavan Iron Collarin kaikkien Intian kuninkaiden niskaan. Niin voidaan päätellä että he sortuu nationalismiin ja kiihkoisuuteen.

      Tässä on kuitenkin pientä kamppailun ainesta. Kun vielä on IANKAIKKINEN EVANKELIUMI joka korottaa Jehovan yli muun luomakunnan.

      Islam kertoo KOLME KALIFIN POIKAA TAISTELEE VALLASTA MUTTA HE EPÄONNISTUU JA KALIFIKSI NOUSEE IMAAMI MAHDI.

    • Anonyymi00007
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe