Kaupungin alueella on havaittu tilanne, jossa kaupungin asukkaita kehotetaan tarkistamaan ja tarvittaessa korjaamaan asenteita julkisella paikalla liikuttaessa joko jalankulkijana tai liikennevälineellä. Jalankulkija väistää ystävällisesti toista jalankulkijaa aina poikkeuksetta. Jokainen väistää toista.
Moottoriliikennevälineellä liikuttaessa on otettava huomioon, että moottoriliikenneväline ei saa aiheuttaa ylimääräistä ääntä tai melua kuin mikä kuuluu normaalisti moottorivälineestä aiheutua. Kaupunkilaiset valvovat tilannetta ja puuttuvat tarvittaessa tahalliseen melun aiheuttamiseen kaupungin keskustan alueella.
Moottoriliikennevälineellä on oltava erityisen huolellinen suojatien kohdalla, jossa ohjeet ovat: mikäli joku on suojatiellä vauhtia on heti vähennettävä niin että suojatiellä oleva sen huomaa. Turhaa pysähtymistä suojatien eteen on vältettävä, koska jalankulkijat eivät halua mennä moottoriliikennevälineen eteen vaan odottavat sopivaa hetkeä ylittää katu.
Katu- ja liikennerauhan kunnioittaminen (yleistilanne)
Anonyymi-ap
2
137
Vastaukset
- Anonyymi
Olette olleet tavattoman huonoja välittämään tietoa tärkeistä asioista, niin nyt teette niin että jokainen lukee nuo ohjeet ja jos kysytään niin on saanut tiedon asiasta.
- Anonyymi
Edelleen on liian kovia auton, mopon ja moottoripyörän ääniä iltaisin keskustan alueella. En oikein tiedä mitä eilisen pärinäkaksikon tai kolmikon päässä liikkuu mutta ääni oli suorastaan tuhoisa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834443Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243158Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392864Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162655Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172509Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432407- 132304
Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132265MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142035Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717