Viime kuukausina Iran on kiihdyttänyt kotimaansa konfliktia paenneiden paperittomien afganistanilaisten siirtolaisten karkotuksia.
Länsi-Afganistanissa tapahtuneessa liikenneonnettomuudessa on kuollut 73 ihmistä, mukaan lukien 17 lasta, joista suurin osa oli bussissa, joka kuljetti Iranista karkotettuja afganistanilaisia siirtolaisia, Talebanin virkamies vahvisti BBC Pashtolle.
Kabuliin matkalla ollut bussi syttyi tuleen tiistai-iltana törmättyään kuorma-autoon ja moottoripyörään Heratin maakunnassa, sanoi Ahmadullah Mottaqi, Talebanin tiedotus- ja kulttuurijohtaja Heratissa.
Kaikki bussissa olleet kuolivat, samoin kuin kaksi ihmistä muista ajoneuvoista, hän sanoi.
"Kaikki matkustajat olivat siirtolaisia, jotka olivat nousseet ajoneuvoon Islam Qalassa", maakunnan kuvernöörin tiedottaja Mohammad Yousuf Saeedi sanoi AFP:lle viitaten kaupunkiin lähellä Afganistanin ja Iranin rajaa.
Heratin poliisin mukaan onnettomuus johtui bussinkuljettajan "liiallisesta nopeudesta ja huolimattomuudesta", AFP raportoi.
Liikenneonnettomuudet ovat yleisiä Afganistanissa, jossa tiet ovat vaurioituneet vuosikymmeniä kestäneissä konflikteissa eikä ajomääräyksiä noudateta YK:n pakolaisjärjestön mukaan yli 1,5 miljoonaa afganistanilaista on lähtenyt Iranista tammikuun jälkeen. Jotkut olivat olleet Iranissa sukupolvien ajan.
Asiantuntijat varoittavat, että Afganistanilla ei ole kykyä ottaa vastaan kasvavaa määrää kansalaisia, jotka on palautettu väkisin Taleban-hallituksen alaiseen maahan. Maa kamppailee jo nyt Pakistanista palaavien suuren tulvan kanssa, mikä pakottaa myös satoja tuhansia afganistanilaisia lähtemään.
"Niin monien ihmisten paluu luo lisärasitusta jo ennestään ylikuormitetuille resursseille, ja tämä uusi pakolaisaalto tulee aikana, jolloin Afganistan alkaa tuntea avustusleikkausten brutaalit vaikutukset", sanoi Pelastakaa Lapset Afganistanin maajohtaja Arshad Malik.tiukasti.
1970-luvulta lähtien miljoonat afganistanilaiset ovat paenneet Iraniin ja Pakistaniin, ja suuria aaltoja on ollut Neuvostoliiton hyökättyä Afganistaniin vuonna 1979 ja Talebanin palattua valtaan vuonna 2021.
YK:n pakolaisjärjestön mukaan yli 1,5 miljoonaa afganistanilaista on lähtenyt Iranista tammikuun jälkeen. Jotkut olivat olleet Iranissa sukupolvien ajan.
Asiantuntijat varoittavat, että Afganistanilla ei ole kykyä ottaa vastaan kasvavaa määrää kansalaisia, jotka on palautettu väkisin Taleban-hallituksen alaiseen maahan. Maa kamppailee jo nyt Pakistanista palaavien suuren tulvan kanssa, mikä pakottaa myös satoja tuhansia afganistanilaisia lähtemään.
"Niin monien ihmisten paluu luo lisärasitusta jo ennestään ylikuormitetuille resursseille, ja tämä uusi pakolaisaalto tulee aikana, jolloin Afganistan alkaa tuntea avustusleikkausten brutaalit vaikutukset", sanoi Pelastakaa Lapset Afganistanin maajohtaja Arshad Malik.
Vähän tietoa keskustan palstalaisille kriisipesäkkeistäkin
Anonyymi-ap
1
75
Vastaukset
- Anonyymi
Demareillakin Kapulilainen. Laittaa kotiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23010152Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen604698Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1414166Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1394065- 2153879
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik463154Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL382415Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12125Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!161752Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1601723