Ei tiedetty.
Abimelek (tuomarit 9:54)
Kun Abimelek pyysi kallonsa murskaannuttua myllykiven alle, jonka nainen Sichem-tornista nainen oli pudottanut, Abimelech pyysi panssariaan tappaa hänet miekalla. Hän ei halunnut sanoa, että nainen oli tappanut hänet.
(Itsemurha parempi, murskaantuneet aivonsa ilmeisesti pyysivät?) 🤤
Jumalan ihme, Raamattu puhuu jne...
Ihmeitä tapahtui koska Raamatun kirjoittavat olivat useimmiten ihan pihalla. Aivojen tarkoitustaan..
23
217
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä sitten?
- Anonyymi
Aivottomien kirja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivottomien kirja
Minusta sinulta puuttuu aivot mutta ilkeilyä riittää.
- Anonyymi
Puhut Raamatun sanaa vastaan, vaikka olet luterilainen uskova..
- Anonyymi
Raamattu puhuu pölhöä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamattu puhuu pölhöä.
Sinä olet pölhö!
- Anonyymi
"Abimelek ryhtyi valtaamaan tornia ja tuli aivan sen juurelle sytyttääkseen oven palamaan. Silloin muuan nainen pudotti hänen päähänsä jauhinkiven, ja hänen kallonsa murtui. Hädissään Abimelek huusi aseenkantajansa luokseen ja sanoi hänelle: »Vedä miekkasi esiin ja surmaa minut. Muuten minusta sanotaan: ’Nainen tappoi hänet.’» Aseenkantaja pisti Abimelekin miekallaan kuoliaaksi. Nähtyään, että Abimelek oli kuollut, israelilaiset palasivat kukin kotiinsa."
Tämä on hieno tarina. Se kannattaa lukea kokonaisuudessaan. Mutta teksti sinänsä näyttää kertovan aivan selvästi, että Abimelek ei kuollut heti. Hänen kallonsa "murtui", mutta ei kerrota tarkemmin mitä se tarkoittaa.
Sekin on mahdollista, että jauhinkivi vain nihraisi Abimelekin päätä aiheuttaen suurta verenvuotoa, mutta ei kuolemaa, sillä jos saa kovan iskun päähän, siinä ei puhe välttämättä kulje. Abimelek itse luulee kuolevansa, hän siis teki väärän diagnoosin, mutta kuolee kuitenkin aseenkantajan miekaniskuun. Tämä avaa kertomukselle uuden näkökulman.- Anonyymi
Selain seli
Miljoonia selityksiä olette väsänneet Raamatusta - Anonyymi
Mutta kiitos.
Tämä on hyvä esimerkki älyllisistä kuperkeikoistanne.
Eivät vain Raamatun kirjoittajat, myös muut kyvykkäät sovittavat tarinoita omaan makuunsa sopiviksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selain seli
Miljoonia selityksiä olette väsänneet RaamatustaEi vaan ateistit ovat esittäneet triljoonia kysymyksiä. Kaikkien tarkoitus on osoittaa Raamattu, Jumala tai Jeesuksen elämä jotenkin kummallisena ja "epätieteellisenä".
- Anonyymi
<<<Aivottomien kirja<<<
Ei kun aivon tekijän kirja Luojan kirja. - Anonyymi
Näkyleipiä synagogien alttareilta.
Kaikki on silloin mahdollista. - Anonyymi
ArtoTTT
Eli ei voisi saada kallonmurtumaa ilman että heti kuolee, ateistien väite ei kyllä pidä paikkaansa.
"Kallonmurtumien hoito riippuu syntyneistä vaurioista: esimerkiksi sirpaloitunut luu voidaan joutua poistamaan kirurgisesti. "
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kallonmurtuma- Anonyymi
Kuka jaksaa pohtia kallonsa murtaneena kunniaansa jota loukkasi se että hän oli nainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka jaksaa pohtia kallonsa murtaneena kunniaansa jota loukkasi se että hän oli nainen.
Tässä ollaan patriarkkaalisuuden ytimessä. Suurempaa häpeää ei ole kuin kuolla naisen tappamana...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka jaksaa pohtia kallonsa murtaneena kunniaansa jota loukkasi se että hän oli nainen.
Nainen teki tämän minulle...
Voitteko kuvitella?
Mikä häpeä.
Teen itsemurhan, tämä on kauheaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nainen teki tämän minulle...
Voitteko kuvitella?
Mikä häpeä.
Teen itsemurhan, tämä on kauheaa.Itsensä Murhauttaminen on itsemurha.
Tätäkin yrittäisit te selittää toisin. - Anonyymi
Kallonmurtuma, että henki lähtee?! Siihen jää vielä väliin tajuttomuus iskun seurauksena - aivotärähdys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kallonmurtuma, että henki lähtee?! Siihen jää vielä väliin tajuttomuus iskun seurauksena - aivotärähdys.
Eikä tajuttomana puhuta, vaikka ei henki lähtisikään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä tajuttomana puhuta, vaikka ei henki lähtisikään.
Ehkä vatsasta puhui, näin osataan.
- Anonyymi
Kalevala on tässäkin ylivoimainen:
Mieleni minun tekevi
AIVONI ajattelevi...- Anonyymi
Vitsi, vitsi....
Eihän nuo Lönnrotin keksimät avaussäkeet mistään muinaisrunosta ole, vaan perustuvat 1800-luvun yleissivistykseen, jotka sinällään toki peittoaa Raamatun ajan yleissivistyksen 10-0. Hyvin yleisesti muuallakin kuin lähi-idässä sydäntä pidettiin ajatusten ja tunteiden kotina. Babylonialaisille se oli maksa.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31811962Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15511099Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2606435Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2295242Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1703700- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin522554Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121844Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171745