Havaittu Ilmajoella ja taudin epäillään levinneen muihinkin puolueisiin.
Kepuruttoa esiintyy laajasti kunnanvaltuutettujen ryhmissä.
Torjuntatoimina suositellaan samaa kuin sikaruton torjunnassa.
Kepuruttoa, tauti joka velkaannuttaa kunnan ja vie sitä kautta tuhoon.
32
520
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kunnalla ole velkaa, ihan hassuja höpötät. Ilmajoki on aina ollut varakas emäpitäjä.
Käy nyt vaikka keskustassa, sielä löytyy kaupunkitason palvelut. On ABC, S-Market ja kukkakauppoja kaksikin.
Kantakrouvissa saa olutta, jolla voi pyyhkiä surun mielestään. Velatkin muuttuu saataviksi kun oikein ottaa.
Kesäisin meillä on maailmankuulut musiikkijuhlat. Kansa vaeltaa Ilmajoelle ympäri maailman ja kassakoneet raksuttaa liikkeissä iloisesti.
Meillä on myös paljon lapsiperheitä, oppilaat ei mahdu kouluihin, koska puolet opiskelee parakeissa.
Tätä ongelmaa ratkotaan pikaisella aikataululla. Koskenkorvalle valmistui uusi koulu. Tontit myytiin loppuun ja koskenkorva kasvaa vauhdilla. - Anonyymi
Kyllä sulla on vaikea elämä.
- Anonyymi
Kepu Kepu Kepu , ei muuta mielessä. Mahtaa olla ahdistavaa.
- Anonyymi
Keskusta lupasi pelastaa palvelut!
ABC
SoTe-keskus
Asema 67
Kepu pettää AINA!- Anonyymi
Joo, kyllä kepun pitääs määrätä, ettei firmat saa lopettaa toimintaa Ilmajoella, niin ainakin hanu ja persut tekis jos olisivat mukana kunnallisessa päätöksenteossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, kyllä kepun pitääs määrätä, ettei firmat saa lopettaa toimintaa Ilmajoella, niin ainakin hanu ja persut tekis jos olisivat mukana kunnallisessa päätöksenteossa.
Eikös ne firmat ole just kepuloisten takia lähteneet?
Ylijäämätuotekin muutti Kurikkaan veropakolaiseksi kun kepulaiset vainosivat vuosikausia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös ne firmat ole just kepuloisten takia lähteneet?
Ylijäämätuotekin muutti Kurikkaan veropakolaiseksi kun kepulaiset vainosivat vuosikausia.Varmaan näin. Persutko ei ole millääntavalla mukana kunnan päätöksenteossa? 😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan näin. Persutko ei ole millääntavalla mukana kunnan päätöksenteossa? 😂
Ainoastaan kivoissa päätöksissä.
Paskahommat on Kepun vika. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös ne firmat ole just kepuloisten takia lähteneet?
Ylijäämätuotekin muutti Kurikkaan veropakolaiseksi kun kepulaiset vainosivat vuosikausia.Tosi tyhymä se Kepu.
Aina taakaleita kiusaamas.
- Anonyymi
Jytkytä, niin lakkaa helpottamasta.
- Anonyymi
Sikatautia ei saisi atrialaisten hakea Virosta porsastellen. Itämisaika näkyy nyt olevan pari vuotta ?
- Anonyymi
Niimpä😂. Olisko ollu pihvissä vai punaviinissä?
- Anonyymi
Kepulistit ovat samanlaisia loisia kuin demaritkin.
No he ovat samasta juuresta ( cccp )
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009036429.html
Kepulisti sai 30 miljoonan sakot !
+ muuta mukavaa rangaistusta, oliko kuritushuonetta/ pallo jalkaan !- Anonyymi
Löysit sitten 3 vuotta vanhan linkin. Pitääkö taas alkaa linkittää persujen tekemisiä ja niistä vasta juttuja löytyy eikä tarvi vanhoja kaivella.
- Anonyymi
Se on kuulemma joku homppeli persu käyny siellä aateleirillä ottamassa oppia joitakin aikoja sitten. Nyt eu:ssa samansukupuline afrikkalaismies puolisonaan ja nauttii suurta kunnioitusta ja ihailua myös paikallisten persujen keskuudessa.
- Anonyymi
Kepurutto leviää. Viron matkoilta tuotu Afrikkalainen kepurutto on tyypillinen kepulainen loiseläin, joka tuhoaa kaiken.
- Anonyymi
Näin hyviä juttuja ei ole kun yläaste ikäisillä koulupudokkailla
- Anonyymi
Persun aivojen kehitys pysähtyy mopoikäisenä.
- Anonyymi
Sen takia ovat lapsellisia aikuisenakin
- Anonyymi
Persujen vaihtoehdot kunnan talouden hoidolle ?
- Anonyymi
Kova öyhötys, muiden haukkuminen ja itsekehu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kova öyhötys, muiden haukkuminen ja itsekehu
Jytkyttäähän ne kans. Ja hanu tekee yötäpäivää laskelmia kolmentonnin vessoista. Niistä todennäköisesti löytyy ratkaisu kunnan talouden kukoistukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jytkyttäähän ne kans. Ja hanu tekee yötäpäivää laskelmia kolmentonnin vessoista. Niistä todennäköisesti löytyy ratkaisu kunnan talouden kukoistukseen.
Kyllä, hienoa että persut ovat alkaneet kantaa vastuuta ja ehdotuksia on tulossa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, hienoa että persut ovat alkaneet kantaa vastuuta ja ehdotuksia on tulossa!
Kepuilla on vain tyhjä paperi.
- Anonyymi
Persujen ehdotukset kunnan talouden kuntoon saamiseksi?
- Anonyymi
Olisko se, se sukupuolien määrä ja vessat tottakai?
- Anonyymi
Tunnustetaan tosiasiat. Ette te SDP tai keskusta oikeasti välitä velkaantumisesta. Ei tätä arvotonta välikysymystä ole tehty siksi, te olisitte huolissanne hyvinvointiyhteiskuntamme rahoituksesta ja siitä, millaisen velkavuoren me päätöksentekijät jätämme tuleville sukupolville, Bergbom sanoi.
Opposition vaihtoehdot vailla uskottavuutta
Perussuomalaiset kritisoivat erityisesti keskustan toimintaa hallitusneuvottelujen yhteydessä.
– Mikä olikaan teidän vaihtoehtonne ja vastauksenne siihen? Tyhjä paperi! Kyllä! Tyhjä paperi. Te juoksitte vastuuta pakoon oppositioon, Bergbom muistutti
https://www.suomenuutiset.fi/perussuomalaisilta-taystyrmays-opposition-valikysymysteatterille-ette-te-sdp-tai-keskusta-oikeasti-valita-velkaantumisesta/ - Anonyymi
Käymme yhdessä ain, aina rinnakkain....lauloi Kurvinen vasemmiston kesäkokouksessa.
- Anonyymi
Kepu, vihreät ja kokoomus=vasemmistoa
- Anonyymi
Perut on pelkkiä öyhöttäjiä.
- Anonyymi
Joko ne kepun esittämät miehitetyt avaruuslennot on aloitettu?
- Anonyymi
En tiedä. En todellakaan tiedä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13813172Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823629Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952904Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361379Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2751374Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1481309Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151274Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141184- 811071
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin193961