HS tänään
Olisitko sinä valmis lähtemään sotaan Ukrainan turvatakuiden vuoksi?
Kannattaisi Suomen johdonkin katsoa amerikkalaisen
professori Jeffrey Sachsin puhe EU parlamentissa 21.2.2025 - niin voisi vähän viisastua!
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/tapani-huovila/sachsin-puhe-eussa-suomennettuna/
Halutaanko Suomi sotaan?
8
189
Vastaukset
- Anonyymi
Noo, kuolema korjaa täällä ja siellä satoa.
Vittumaisempaa on tietysti haavoittua. - Anonyymi
Minusta on todella huolestuttavaa, että presidenttimme moittii koko ajan Venäjän johtoa, oli syytä moittia tai ei.
Irakiin valheellisten joukkotuhoaseiden perässä mennyt USA:n presidentti Bush ja sotaisa Biden ovat olleet hyväksyttyjä.
Hyvä kun Stubb luottaa presidentti Trumppiin.- Anonyymi
Typerältä ja pelkurimaiselta Stubb ainakin näyttää räksyttäessään Trumpin kainalosta.
Mitään käsitystä diplomatiasta ja esiintymisestä valtion johtajana ei tällä nousukasnappulalla ole.
Jos on rohkeutta moittia sellaisista asioista joihin on oikeaa aihetta , niin moittikoon.
Mutta jatkuva agression suuntaaminen ei milloinkaan ole perusteltua ellei sitten tavoitteena ole jatkuva välien kiristyminen.
Ja sellaiselta kuvalta Stubbin esiintymisessä ei voi välttyä. - Anonyymi
Miksi Venäläisiä pitää haukkua?
Miksi palestiinalaisten murhia pitää kannattaa ja tukea aseostoin Suomesta ?
Eikö Presidentin pitäisi keskittyä Rauhaan ja talouteen ? että Suomi saisi velkansa maksettua pois jotta kansalla ostovoima kohenisi.
Eikä päin vastoin riidan ja rasismin kylvämiseen ja vellka rahojen jakamiseen ympäri maailman.
Se olisi Presidentin oikeaa työtä !
Näin Ahtisaari olisi toiminut ! Ja Halonenkin ja Kekkonen !
Niiinistö alkoi sekoileen ja Tuppi on vielä apljon pahempi.....kunhan ei vaan sotaan jouduttaisi ja konkurssi tulee varmasti valtion velkaantumisen takia... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Typerältä ja pelkurimaiselta Stubb ainakin näyttää räksyttäessään Trumpin kainalosta.
Mitään käsitystä diplomatiasta ja esiintymisestä valtion johtajana ei tällä nousukasnappulalla ole.
Jos on rohkeutta moittia sellaisista asioista joihin on oikeaa aihetta , niin moittikoon.
Mutta jatkuva agression suuntaaminen ei milloinkaan ole perusteltua ellei sitten tavoitteena ole jatkuva välien kiristyminen.
Ja sellaiselta kuvalta Stubbin esiintymisessä ei voi välttyä.Professori Sachs on sanonut Stubista, että tämä mies ei ymmärrä mistään mitään.
EU parlamentti puheessaan Sachs:
Jos Kiina uhkaisi laittaa Kanadan suostumuksella ohjuksia minne tahansa Kanadaan, tulisi välitön sota. USA ei sitä hyväksyisi.
Ennen Venäjän hyökkäystä Bidenin ulkoministeri Blinken ilmoitti Ukrainan suostumuksella, että USA tulee sijoittamaan ohjuksia Ukrainaan aivan minne haluavat.
Oli selvää, että tulee sota. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Professori Sachs on sanonut Stubista, että tämä mies ei ymmärrä mistään mitään.
EU parlamentti puheessaan Sachs:
Jos Kiina uhkaisi laittaa Kanadan suostumuksella ohjuksia minne tahansa Kanadaan, tulisi välitön sota. USA ei sitä hyväksyisi.
Ennen Venäjän hyökkäystä Bidenin ulkoministeri Blinken ilmoitti Ukrainan suostumuksella, että USA tulee sijoittamaan ohjuksia Ukrainaan aivan minne haluavat.
Oli selvää, että tulee sota.Jos Suomi antaa sijoittaa ohjuksia maaperällemme, muutumme perunapelloksi.
Mikään muu maa ei halua muuttua perunapelloksi.
Hyvät kauppasuhteet olivat rauhan tae. Niinistöllä ei ollut kykyä pitää hyviä suhteita sekä itään että länteen.
Ajatteleeko Stubb suomalaisten turvallisuutta puheissaan?
- Anonyymi
"Kertoiko Häkkänen, että nyt valmistaudutaan rakentamaan Suomeen satojen tuhansien sotilaiden pidäkettä?
Häkkänen sanoo, ettei avaa yksityiskohtia Naton suunnittelusta, eikä vahvista tai kiistä mitään lukuja.
Puolustuksen keskiössä on aina kansallisen puolustuksen resurssit, mikä yhteensovitetaan Naton johtamisjärjestelmien kanssa, Häkkänen sanoo."
Häkkänen on kova häkkyröimään venäjä uhkaa ja Häkkänen varmaan määräisi ne muutama sata tuhatta sotilasta hyökkäämään venäjälle, että saataisiin sota syttymään, jos ei venäjä näytä aloittavan hyökkäystä, niin ei Häkkänen malta loputtomiin odotella.
Häkkänen itse tietenkin pakenee maasta turvaan, ettei itse joudu henkeäsä vaarantamaan.
Menköön Häkkänen sotimaan, kun noin sotimista kannustaa.- Anonyymi
Voisi ottaa Macronin mukaan ja Ursulan lotaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M447121Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1163868Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463816Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e562076KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492002Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331920Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn431863Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21832Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj321408- 781293