Pyhä yksinkertaisuus

Anonyymi-ap

Trump on Yhdysvaltain presidentti. Halusitte tai ette. Media maalaa ihmisistä tietynlaisen kuvan jota kaikki eläkeläiset yms yksinkertaiset mantraa.
Entäs Putin sitten, ärsyttääkö sekin vielä vähän teitä?
Ei se ärsyttänyt Halostakaan eikä Merkkeliäkään niin miksi se nyt teitä niin kovasti? Ei ole Suomalaisten käsissä tämä maailma. Eikä Suomalaiset pysty maailmaa muuttamaan. Vaikka kuinka Stubb kävisi nuolemassa perseitä maailmalla, että oikein hävettää.

7

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maailmaa emme pysty muuttamaan, mutta yritetään pitää Suomi demokratiana ja oikeusvaltiona, mitä Venäjä ei ole ja mitä USA on koko ajan vähemmän. Suomessa, Virroillakin, on ihmisiä jotka haluavat että Suomi nuoleen Putinin peppua. Suomessa, Virroillakin, on ihmisiä joille Trumpin demokratian, tieteen, jakamattoman ihmisarvon ja järjen vastainen toiminta on märkä päiväuni.

      • Anonyymi

        Yhdysvallat on demokratia ja piste. Se, että siellä porukka jakaantunut kahteen leiriin niin vahvasti, ei tietenkään ole poliittisesti hyvä asia. Ukraina valitsi presidentikseen koomikon ja pellen. Se kelpasi aikanaan kaikille varmasti jopa teillekkin. En lähtisi Zelenskyinkään persettä nuolemaan kuten täällä kaikki nykyään tekee. Ei Ukrainakaan täydellinen ole, ihan kuten ei Venäjäkään. Totuus ei vain ole niin yksinkertainen kun meille halutaan uskotella. Sodan syyt on niin moninaiset.


      • Anonyymi

        Länsimielisen nukkehallinnon perustaminen Ukrainaan se vasta olikin demokratiaa parhaimmillaan. Toki ei Venäjälläkään mitään demokratiaa ole ja en diktaattori malliakaan kannata.


    • Anonyymi

      Eiks ne Maidanilla ampuneet ekat laukaukset ensin, ne mielenosoittajat?
      Keitäs ja kenes puolella ne oli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2231
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1846
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1364
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      216
      997
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      990
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      94
      983
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      945
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      20
      784
    9. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      66
      740
    Aihe