Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki päiviä

Anonyymi-ap

UlkomaatÖljytoimitukset Venäjältä Unkariin ja Slovakiaan ovat jälleen katkenneet. Unkarin ulkoministeri Peter Szijjarto kertoi Facebookissa, että syynä on Ukrainan isku Druzhba-öljyputkeen.

Szijjarto kirjoittaa viestissään, että kyseessä on jälleen uusi isku Unkarin energiahuoltoa vastaan ja yritys vetää maa mukaan sotaan.

Ukrainalaismedia Kyiv Independentin mukaan Ukraina olisi tehnyt torstaina lennokki-iskun Unetshan öljynpumppausasemalle Brjanskin alueelle Venäjällä, minkä vuoksi öljytoimitukset katkesivat.

Tuhansia kilometrejä pitkän Druzhba-öljyputkiverkoston kautta toimitetaan öljyä Slovakian ja Unkarin lisäksi muun muassa Tshekkiin, Saksaan ja Valko-Venäjälle.

EU:n komissio on esittänyt, että venäläisen öljyn ja maakaasun toimitukset EU:n alueelle lopetettaisiin asteittain vuoteen 2027 mennessä.

Saattavat loppua tyystin huomattavasti nopeammin. Ukraina tuottaa jo 100 000 pitkän kantaman asetta vuodessa ja määrä kasvaa suurin harppauksin yhä tehokkaammin suuremman taistelukärjen, nopeamman ja pidemmän kantaman ilma-aseiden muodossa, joiden elektronisen häirinnän ja paikannuksen suojaukset kehittyvät.

10

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä on luotettava energian tuottaja.

      buahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

    • Anonyymi

      Hienoa , lisää tätä .

    • Anonyymi

      Totta kai Zelensky iskee, kun EU käskee tuhota rauhanneuvottelut:
      Näin Jenkit kertovat Ukrainan rauhanhaluista:
      https://www.youtube.com/watch?v=JZ3ntzz4fPc
      Eilen oli Venäjällä Lipun päivä. Tänä viikonloppuna sunnuntaina Ukrainassa on "itsenäisyyspäivä". Ja kuten edellisistä vuosista tiedämme, kutsuu Zelensky Lännen johtajat Kieviin, jotta Venäjä ei pysty / halua pommittaa Lännen natseja taivaan tuuliin.
      Vastaisku kyllä tulee, kun sen aika on.
      Rauhaa ei tule, ennen kuin Kiev ja Odessa ovat vallattuja ja Zelensky otettu kiinni omiensa toimesta.

      • Anonyymi

        No sitä kestää odottaa, Venäjän joukot on lopussa ja taisteluhaluttomia.


    • Anonyymi

      Lisää, lisää!

      Jos jotakuta pitää sodasta rankaista, niin mieluimmin sitten syyllisiä kuin syyttömiä. Venäjän öljy- ja kaasubisnes on koko sodan rahoittaja.

      • Anonyymi

        Kuten globaali markkinatalous yleensäkin. -Stubb-


    • Anonyymi

      Venäjää pitää rangaista kun vierasta sikaa.

    • Anonyymi

      Venäjän energia on riski.

    • Anonyymi

      Ikuisesti tulee olemaan poikki koska venäjä hajoaa ja katoaa kun Putleri kuolee.. tuon jälkeen paljastuu KGBn verkostot sekä muut ex venäjän tiedustelupalveluiden toimijaverkot.

    • Anonyymi

      Diktatuuri kommunismi tuhoutuu totaalisesti.
      Ehkä olisi hetken selvinnyt jos Putleri olisi vanginnut Kremlinin sotahullut ja antautunut Haagiin välittömästi. Totuus on että kun Putleri kaatuu kastuu kaikki Kremlinin ympärillä sisällissotaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      77
      8882
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      314
      6738
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5950
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3850
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3241
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      65
      3169
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      164
      2165
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1806
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1468
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1256
    Aihe