Sineppiä olisi kyllä avattu tuubi

Mutta ei löydy vastaparia jääkaapista vaikka kuinka penkoo. Joku etiketitön säilykepurkki on, sisältö mysteeri, ja miksi se on jääkaapin vihanneslokerossa?
17332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

siinähän sinulla kylähullu on miettimistä

Äänestä

Ei kai liki tyhjässä jääkaapissa pengottavaa ole?

Äänestä

Et siellä jääkaapissa vielä ole paljoa tavaraa, kun se edellinen antautui
helteiden aikaan. Silloin heiteltiin kaikenlaisia vajaita purkkeja mäkeen.
Mutta kyllä sinne uuteen kaappiin pikku hiljaa ilmestyy ne hillot, marmelat,
oliivit ja aurinkokuivatut tomaatit öljyhauteessa.
Tomaatteja sekä avomaan kurkkuja pitää vielä ostaa lisää leivälle.

Äänestä

Jos on hiukan juopon vikaa, niin siinä säilykepurkissa voi olla jotain vihannessäilykettä ja humalapäissään ajateltu että laitetaanpa se tänne vihannesssäilytyslokeroon.

Näitä ajatelmia ainakin itsellä on humalapäissään tullut tehtyä. Etiketin puuttuminen voi olla mysteeri tai sitten se vain on kostunut, liima lionnu irti, irronnut purkista ja lopulta koko etiketti kuivuttuaan. Näin on voinut käydä.

Yksi onnellinen satsuma oli kerran itsellä, kun löysin keittiön pöydän liinan alta 50 euron setelin. SE vasta oli juttu.

Sekin kai oli ollut humalaisen ajatelma, piilotetaanpa se tänne. Muuta syytä en keksi. heh

Äänestä
  • Minulla oli kerran voimariinirasia kadoksissa. Ihmettelin sitä tovin. Löytyi parin päivän päästä mikroaaltouunista, kun sitä alkoin käyttämään. On jääkaapin kanssa vierekkäin ja molemmissa valkoinen ovi, niin mennyt ehkä ristiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Minulla oli kerran voimariinirasia kadoksissa. Ihmettelin sitä tovin. Löytyi parin päivän päästä mikroaaltouunista, kun sitä alkoin käyttämään. On jääkaapin kanssa vierekkäin ja molemmissa valkoinen ovi, niin mennyt ehkä ristiin.

    jääkaappisi ei taida olla kovin iso?

    Äänestä

  • P.ervokki kirjoitti:

    jääkaappisi ei taida olla kovin iso?

    mahtuu sinne sinappi, ketsuppi ja sweet chili oikein hyvin sekä kosolti
    hyvänmakuisia elintarvikkeita. Olisko huomenna nugget- päivä ?

    Äänestä

  • P.ervokki kirjoitti:

    jääkaappisi ei taida olla kovin iso?

    Ei se iso ole. Pakastin on siinä heti alla samanlaisen luukun kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ei se iso ole. Pakastin on siinä heti alla samanlaisen luukun kanssa.

    Erilliset jääkaappi yllä pakastin alla-kombo selittää järkevämmin erehdyksesi. Itsellä ei ole mikroa koska olen vanhanajan uunittaja. Eikä kiirettä pidä. Enkä eineksiä käytä. Hätätapauksessa laatikkoruuatkin voi vetästä pannulle lämpiämään, jos uuni ei lämpiä tarpeeksi nopeasti tai ajattelee olevan energian hukkaa..

    Eilen oli kaalikeitto päivä, osa pakkaseen.. tänään jauhelihakeitto päivä. Pakkasessa on pari pakkausta kuukauden pari kolme??takaa alennus keittojuurekset...aloitan vanhimmasta päästä.. perunat 5 isoa maksoi 73 senttiä..tuskin edes kaikkia käytän.

    Äänestä

Olisit jättänyt muutaman tuopin juomatta niin olisi rahaa safkaankin.

Äänestä

Kun ei kallistele tuoppeja niin on mahdollista kerätä sitä jemmarahaa, mitä
onkin jo kertynyt mukava potti. Se mahdollistaa useat hankinnat jos vain
sellaista tarvetta ilmenee taloudessa.

Äänestä
  • Suuret investoinnit kuten laadukkaampi lihis peräti kolmella nakilla. Moinen herkku lienee toteutumaton haave...

    T:Aloittaja.

    Äänestä

Hei vaan. Ja kiitos siitä, että tahdoit jakaa haasteellista tilannetta koskevan tilanteesi lukijoiden kanssa.
Kuten mainitsit sinappi on mausteista se juttu, tai yksi niiistä.
Jos tahdot, voit kertoa, minkä vastaparin sinabbokselle löysit? Mm. makunakit ja sinappi ovat klassillinen kombinaatio täydentämään toisiaan.

Äänestä

Kun laittaa vähän sinappia ja paljon tilliä kylmiin makarooneihin, saa hyvän salaattipohjan. Siihen käy sekaan mikä vaan. Ala säästämään sitä varten.

Äänestä
  • Tilli on aliarvostettu yrtti. Sitä voi lisätä. Ja, kun sitä on lisätty buustaamaan makua, niin huomaa, että jos sitä ei ole enää buustaamassa makua.
    Kasvis-sinappi salaatti tai raaste on uusi asia, lukuunottamatta sitä, että osa ns. salaatinkastikkeista on selkeästi sinappibaassikseen rakennettuja. Mutta kuka kumma muu kuin aineiden myyjä tahtoo öljyä lillumaan?
    Jos joku tahtoo, voi kertoa enemmän kasvis-sinappisalaatista.

    Äänestä

No must leib laual.Verivorst?Kartulisalat?Hernesupp?Sealihasült mundris keedukartulde& terava eesti sinepiga?

Äänestä

Savolaista lerssiä poskeen ilman sinappia😋

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mutta ei löydy vastaparia jääkaapista vaikka kuinka penkoo. Joku etiketitön säilykepurkki on, sisältö mysteeri, ja miksi se on jääkaapin vihanneslokerossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu