Maahan on tullut muualta lisää hoidettavia. Varat ei ole samassa suhteessa kasvaneet.
Soterahat eivät riitä koska
Anonyymi-ap
28176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Eivät tuota. Siinä ongelma. Tulee Vain Kuluja!!!
Hoitoon tulijoita riittää.
Kyllä, ja kelaan.
Meidän omat kansankuristajat niitä tänne rahtaa YK mandaatilla.
AGENDA 2030 !!! oLETKO UNOHTANUT SEN?
85000 Ukrainalaista on täyshoidossa Suomessa veronmaksajien rahoilla.
Kehitysmaista tulee vammaisia, vanhuksia, rikollisia ja työkyvyttömiä. Monilla vaikeat sairaudet, mieli sekaisin ja hampaat puuttuu.
Kallista on hoitaa .... mitä vastineeksi?
Pelkkää ulinaa rasismista. Vaikka monet kantaväestöstä joutuneet uhreiksi. Mitäs se sitten on?
Joukkoraiskauksia ja muita rikoksia, eikä loppua näy...
Toivon Hallitukselta toimia!!!
orpo ja rkp ja niiden lähipiirien ja eturyhmät rakastaa mamuloisia ja verovaroin puljattavaa mamubisnestä.
Ja kulttuurimarxismia. Liberalisteja molemmat.
Älä unohda 85000 Ukrainalaista Suomessa.
Ei vaan meitä suurta ikäluokkaa on taas liikaa. Silloin, kun menimme kouluun oli liikaa, kouluja piti rakentaa. Kun tulimme työikään 60 luvulla, 70 ja 80 luku meni hyvin, oli työvoimaa jopa Ruotsiin asti. Nyt olemme eläkkeellä ja taas on liikaa, pitäisi kuolla nopeammin. Yhteiskunta ei kestänyt meitä, aina kuppi nurin.
Ai meitä liikaa, kun on tuotu laumoja tänne jotka ei elätä itseään?
Hyvin on sinut aivopesty.
Suomessa on 600 000 mamua.
Vanhainkodit on muutettu vokeiksi. Matut saavat siellä täysihoitoa ja ikänsä veroja maksaneet vanhukset jätetään kotiin kuolemaan.
Etelä ulkoisti terveydenhoidon eurooppaan.
Tyhjäsikö vankilansakin, säästääkseen?
Jos 10 matuja Suomeen, niin yksi saattaa tehdä töitä mutta usein niin heikosti palkattu että tarvitsee sossu tukia ja tulkkia.
2 vankilassa pian saapumisensa jälkeen ja maksaa luxus sellissä lekottelu, terveydenhoito, ruokapalvelut. n. 100 000 € per vuosi per henkilö, ei kovin halpaa.
Loput 7 elää kela ja sossu tuilla, kalliit vuokrat kehäkolmosen sisällä vailla sähkölasku huolia, koulutus ajokortit sun muut opetukset julkisia menoja, samoin tulkit, terveydenhoidon menot,
Tavarat, vaatteet, pyörät, matkustamiset pakomaihinsa, terveydenhoidon hivit, syyhyt, syövät sun muut taudit yleisiä.
Vuosikausia pelkkää menoa ja suomalaisten vanhuksien ja vammaisten hoitoa supistetaan kun ei ole varaa hoitaa eläkeläisiä jotka vuosikausia palkka työstään maksaneet kovat verot.
Tulkkeja on, eikä niitä tarvuttas jos opettelisivat kielen. Kaikki maksaa Suomalaisille.
Maahanmuutto on kannattamatonta, ja haitallista kantaväestölle, kun katsoo uhrimääriä.
Silti jotkut puolueet huutaa tarvitsevansa maahanmuuttoa, mihin?
Kotoutusbisneksiinsäkö, joilla verovarat kupataan maahanmuuttokoulutuksia järjestäville tahoille?
Äänesräjikseenkö, ja sen vuoksi eivät puutu mihinkään maahanmuuton haittoihin?
Niin totta.
Totta. Siksi me jonotamme hoitoohin, kun on tuotu porukkaa ulkomailta hoodatettaviksi Suomalaisten verovaroin.
Ja siksi, hallitus joutuu kiristämään kansan vyltä. Jotta saamme maksettua tulijoiden hoidot, elatuksen, asunnot ja kaikki muutkin kulut.
Tulijoiden tulot, ei elätä tulijämääriä.
Kantaväestö elättää kaikki.
Bonuksena saamme lukea lehdistä, miten suvaisemattomia, ja rasistisia olemme, me kaiken maksajat.
Sote kasvaa 1-2 miljardilla joka vuosi. Repikää siitä.
Hallitus romutti maan talouden. Siksi rahat ei riitä mihinkään ja velkaa joudutaan ottamaan enemmän kuin koskaan.
Mamu kustannukset vei soten kiville. Tulos on sinä jonotat.
Mitä tuo muka maksaa jos ihmisiä pistetään hoitojonoihin. Hoidettavien määrät ei kustannuksia lisää koska eihän potilaille makseta.
Sotealalla voi tietysti olla henkilökuntaa liikaa siihennähden mihin soterahat riittää.
Lääkäreitä ja hoitajia vaan pihalle. Kyllä tuossa ihmiset hyvinkin pitkälle kyllästyy vuosienkin mittaisiin hoitojonoihin ja hakeutuu sitten omilla rahoillaan yksityiselle puolelle.
Onhan noita eläkeläisiäkin joilla esimerkiksi omistusasunto. Melko turhaa sellaista hoitaa verovaroilla. Myyköön asuntonsa pois jos tarvitsee sairaanhoitoa.
Ei kun se ongelma on 300 000 työtöntä nyt.
Maahanmuuttajia vuoden -15 jälkeen nyt ei ole ollut kuin 40 000 ja aika iso osa työllistynytkin heistä.
Mutta isossa kuvassa nuo työttömät on se suurin ongelma, he vie valtiolta rahaa 3,7 miljardia /vuodessa. Ja mitkä aiheuttaa Soteen rahoitusvajetta.